با موتور اینورتر در کولر گازی بیشتر آشنا شوید

شما اینجا هستید:

بیشتر کولرهای گازی امروزی که به آنها اسپلیت هم گفته می شود، از موتور اینورتر بهره می گیرند که رایج ترین موتور در کولرهای گازی محسوب می شود. در این مقاله از سایت گری ایــرانیان به بررسی این موتور اینورتر در کولر گازی می پردازیم.

این نوع دستگاه ها از ایک درایو فرکانس متفاوتی بهره می برند که به کمک یک اینوتر برقی قابل کنترل جهت تنظیم سرعت موتور به کار گرفته می شود. شرکت های تولیدکننده کولر در این نوع دستگاه ها با استفاده از میکروکنترلر با سنجش دما محیط، سرعت کمپرسور موتور کولر را دقیقا تنظیم می کند. فناوری اینورتر در کولرهای نسل جدید بازدهی قابل توجهی دارد زیرا مانع از آسیب رسیدن نوسان جریان برق به کمپرسور شده و در این بین کاهش مصرف انرژی و افزایش عمر کولر را به دنبال دارد.

این در حالی است که در کولرهای نسل قدیمی عدم وجود چنین فناوری نه تنها مصرف انرژی را افزایش می دهد، بلکه شاهد عمر پایین کولرها هم هستیم. همچنین کولرهای اینورتر نسبت به کولرهای غیراینورتر به دلیل مزایای بیشتر، قیمت بالاتری دارند و این امر بدیهی است. بنابراین عجیب نیست که در بازار موتور اینورتر در کولر گازی هزینه بالایی را نسبت به مدل معمولی داشته باشد.

کولرهایی که از  فناوری اینورتر بهره می گیرند به جای یک برد در مدل های معمولی از دو برد برخوردار هستند. یکی از این بردها در روی کمپرسور قرار داشته و موجب تغییر حالت دور ثابت به دور متغیر کمپرسور می شود. این روش موجب خواهد شد تا افراد دیگر برای تنظیم دما خروجی کولر کمپرسور را قطع یا وصل نکنند و کافیست دور موتور کمپرسور را افزایش یا کاهش دهند. زیرا اگر از روش مورد اول بهره گرفته شود، انرژی بسیاری می طلبد که در نهایت موجب مصرف انرژی بالای کولر خواهد شد. کمپرسورهای کولرهای نسل جدید اجازه می دهند برای تنظیم دما خروجی کولر به جای قطع یا وصل کردن کمپرسور اصلی تنها دور موتور آن را کاهش یا افزایش دهند.

در نهایت این امر نه تنها نتایج بهتری را به دنبال داشته، بلکه مصرف انرژی کمی خواهد داشت و افراد شاهد عملکرد نامطلوبی نخواهند بود. بنابراین می توان عمر بیشتری را در کولرهایی با موتور اینورتر مشاهده کرد و میزان خرابی کمتری هم دارند. فناوری نوین اینورتر که تنها در کولرهای نسل جدید می توان شاهد آن بود، توانسته کارشناسان صنعت را متحیر کند. زیرا عملکردی فراتر از انتظار را به دنبال داشته و مزایای بیشتری نسبت به معایبش وجود دارد.

این نکته قابل توجه بوده که تبلیغات شرکت های تولیدکننده کولرهایی با موتور اینورتر مبنی بر اینکه مصرف برق این نوع کولرها 60 درصد کمتر از مدل های معمولی است، اثبات نشده و نباید آن را باور داشت. در فصل تابستان که استفاده از کولرگازی چون اسپلیت بسیار بالاست، چنین چیزی را ممکن نخواهد کرد و از این رو افراد نباید انتظار داشته باشند که کولرهای دارای موتور اینورتر آنها بتواند مصرف برق را حتی در فصل پرمصرف تابستان به میزان 60 درصد کاهش دهد. برخی معتقدند به لطف تبدیل جریان برق شهری به جریان DC فناوری اینورتر است که چنین چیزی بدست می آید.

Retrieved from inventorairconditioner.com

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید