برای کاهش هزینه های استفاده از کولر گازی چه کنیم؟

شما اینجا هستید:

با توجه به گران شدن هزینه های انرژی مخصوصا برق و گاز در کشورمان، خیلی از خانواده ها نگران هزینه های استفاده از تجهیزات برقی و گازی از جمله کولر گازی هستند که در زیر به ۵ راه حل ساده و عملی اشاره شده است که بدون داشتن اطلاعات تخصصی می توان از آن ها استفاده کرد:

کاشت درخت در کنار ساختمان مسکونی

بیشترین گرمایی که وارد یک خانه می شود از طریق تابش مستقیم نور خورشید است که از پنجره ها و سقف، گرما را وارد خانه می کند.

کاشت درختان بزرگ در اطراف بیرونی ساختماناز رسیدن گرمای خورشید به داخل خانه جلوگیری می کند.

با اینکار علاوه بر اینکه به سلامت محیط زیست هم کمک شایانی می کنید، طبق محاسبات وزارت انرژی امریکا بهره وری را تا  ۱۰ درصد افزایش می دهید.

لباس تن پنجره ها کنید!

از عایق حرارتی شیشه استفاده کنید بدین ترتیب تا ۷۰ درصد انرژی گرمایی خورشید به داخل اتاق جلوگیری می شود و گرمای آن بازتاب می شود.

همچنین در سال های اخیر از پنجره های خورشیدی در برخی ساختمان هایی که به مصرف انرژی اهمیت می دهند استفاده می شود که این خود سبب بهینه استفاده کردن انرژی چه در فصول گرم و چه در فصول سرد سال می شود همچنین استفاده از پرده در داخل اتاق باعث جلوگیری از ورود گرما و سرما از پنجره به اتاق می شود.

کنترل گرمای آشپزخانه

در بسیاری از موارد ما به گرمای حاصل از پخت و پز داخل آشپزخانه و یا دوش گرم حمام توجهی نمی کنیم.

بهتر است برای پخت غذاهایی که بخار بسیاری داخل آشپزخانه ایجاد می شود در زمان هایی که اوج گرما نیست اقدام کنیم ( ساعت اوج گرما ۱۲ تا ۱۶ است ) برای مثال می توان از ساعت ۱۸ به بعد را به پخت غذا اختصاص داد و یا از هود برای خارج کردن گرمای ایجاد شده استفاده کنیم و همچنین با روشن کردن فن داخل حمام، گرمای حاصل شده از دوش گرفتن را بدون اینکه وارد اتاق و سایر قسمت های خانه شود، دور بریزیم و وارد محیط بیرونی کنیم.

هرچقدر شما زمان کمتری در حمام صرف کنید علاوه بر اینکه گرمای کمتری تولید می کنید و صرفه جویی در مصرف برق خواهید داشت، باعث صرفه جویی در مصرف آب هم می شوید که قدم کوچک اما بزرگی در جهت درست مصرف کردن ذخایر آبی برداشته اید.

سرویس کولر گازی

همیشه یک کولر گازی نو، یا بهتر بگوییم، همیشه تجهیزات جدید فارغ از مدل و برند تولید کننده خیلی خوب کار می کنند اما بعد از مدتی از بهره وری این تجهیزات کاسته می شود؛ البته، یک عامل اصلی این اتفاقات خود مصرف کننده است .

خیلی از ما به نگهداری صحیح کولر گازی توجهی نمی کنیم در صورتیکه نیاز است هر از چند گاهی کولر گازی توسط نیروی متخصص بازبینی شود و فیلترهای آن تمیز گردد. بنابراین، از خدمات پشتیبانی تولیدکننده آگاهی کسب کنید تا برای سرویس های آن در زمان های مشخصی اقدام کنید.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و این جمله نه تنها برای کارکرد بدن یک انسان کارایی دارد بلکه برای تمامی تجهیزات مصرفی شما از جمله کولر گازی گری کاربرد دارد.

تنظیم سرعت با رطوبت

سرعت فن را همیشه بالا قرار دهید مگر در روزهای بسیار مرطوب. در روزهای مرطوب سرعت فن را کاهش دهید این باعث می شود که کولر گازی هوای دلنشین و بی رطوبتی برای شما فراهم کند.

همچنین هرچقدر شما در خرید کولر گازی هوشمندانه تر عمل کنید و متناسب با ظرفیت و نیازتان انتخابتان را انجام دهید از بسیاری از هزینه های انرژی که در آینده ممکن است بر اثر انتخاب اشتباه متحمل شوید در امان خواهید بود.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید