در خرید کولرگازی به چه نکاتی توجه کنیم؟

شما اینجا هستید:

یکی از مهمترین وسایل خانه در روزهای گرم تابستان که برای آرامش خانواده و کارکنان در محیط کار بسیار مهم است کولرگازی است. انتخاب برند و مدل کولر گازی با وجود ده‌ها برند بسیار کار سختی است و شاید در ذهن شما این سوالات به وجود بیاید که برای خرید کولرگازی باید به چه نکاتی توجه کنید. با گری ایرانیان تا پایان این مقاله همراه باشید تا نکات مهمی در رابطه با خرید کولرگازی را بین کنیم.

پنل کولر گازی

طراحی پنل کولر گازی مهم است که براساس سلیقه شما باشد، به طوری که تنها چیزی که بعد از نصب کولر گازی به عنوان دکوری منزلتان می‎شود همین پنل کولر گازی است. به طوری که زیبایی هر چه بیشتری داشته باشد به همان نسبت از محصولی که خریداری کردید رضایت خاطر بیشتری خواهید داشت. سعی کنید با توجه به بودجه‌ای که دارید زیباترین پنل براساس سلیقه خود انتخاب کنید.

قدرت خنک کنندگی کولر

خنک کنندگی کولرهای گازی با واحدی به نام BTU اندازه‌گیری می‎شود، و به صورت مضربی از 1000 است. یعنی اگر کولر گازی 18000 خریداری کرده باشید یعنی 18000 BTU توان سرمایشی دارد.

فرمولی برای خرید کولرگازی برحسب توان BTU وجود دارد، به طور مثال اگر خانه شما 90 متری است باید 90 در عدد ثابت 400 بی تی یو ضرب شود. عدد 36000 محاسبه می‎شود. بهتر است کولر گازی 36000 خریداری کنید به طوری که بتوانید با قدرت سرمایشی که این کولر گازی دارد کل خانه را خنک کند. البته گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که میزان آفتاب خور بودن منزل نیز در سرمایش و گرمایش متفاوت است.

اگر ظرفیت خنک کنندگی کولری را که انتخاب می‎کنید، کمتر از نیازتان باشد ممکن است با عدم کارایی مواجه شوید و محیط خانه به اندازه کافی خنک نشود. همچنین در نقطه مقابل نیز اگر کولری خریداری کنید که ظرفیت خنک کنندگی بالایی داشته باشد مجبور خواهید بود که به طور مداوم کولر را خاموش کنید. در کنار همه‌ی این‌ها باید توجه داشته ‌باشید که کولرهای گازی به دلیل ماهیت عملکردی‌شان رطوبت محیط را می‌گیرند و آن را به صورت آب به بیرون هدایت می‌کنند. یک کولر با قدرت خنک‌ کنندگی زیاد می‌تواند رطوبت اتاق‌تان را به کلی از بین ببرد و اتاقی کاملا خشک را تحویل دهد. در یک اتاق خشک نفس‌کشیدن سخت‌تر خواهد بود.

سیستم اینورتر

در خرید کولرگازی بهتر است به مبحث اینورتر دقت کنید. کلمه اینورتر به معنای معکوس کننده است، در کولر گازی نیاز به اینورتر داریم که دور موتور را تنظیم کند. به زبان ساده اگر بخواهیم اینورتر را توضیح دهیم، این است که کولر گازی قدیمی با دور موتور ثابت و با سرعت مشخص می‌چرخیدن تا فضای خانه را خنک کنند. اگر دمای کولر را روی 22 درجه تنظیم می‌کردید، به محض اینکه دمای منزل به 22 درجه رسید موتور کولر خاموش می شد. این خاموش و روشن شدن کولر گازی باعث استهلاک و خرابی موتور می‌شد و در هر بار روشن و خاموش شدن کولر مصرف برق نیز زیادتر می‌شد.

اما می‌توان گفت در کولرهای جدید که به کولرگازی اینورتر دار نیز معروف هستند از موتورهای دو متغیره استفاده می‌کنند. یعنی اگر درجه کولر روی 22 درجه تنظیم می‌کردید و دمای منزل به 22 درجه می‌رسید، دیگر مانند کولر گازی‌های قدیمی موتور خاموش نمی‌شود. بلکه دور موتور کم می‌شود تا اگر مجددا دمای منزل بالا می‎رفت دور موتور کولر زیاد می‌شد. همین باعث می‌شود که به موتور کولر در حین استفاده کردن فشار نیاید و همچنین مصرف برق در کولرهای اینورتردار تا 60 درصد کاهش می‌یابد.

برچسب انرژی کولر گازی

در موقع خرید کولر گازی حواستان حتما به برچسب انرژی کولر گازی باشد، مصرف برق کولرهای گازی از جمله کولر گازی پنجره‌ ای خیلی زیاد است. دلیل اصلی پرمصرف بودن آن ارزان بودن این کولرها می باشد. پس بهتر است قبل از خرید کولری که حداقل به مدت 3 ماه شب و روز می‌خواهید از آن استفاده کنید تحقیق کنید و بهترین کولر گازی اسپلیت با مصرف برق کمتر را انتخاب کنید. بهترین کولر گازی کم مصرف را می‌توان به عنوان بهترین انتخاب دانست. اما در مورد اینکه برق مورد نیاز کولرتان چطور باید تامین شود هم از قبل تحقیق کنید. اکثر کولرهای خانگی با برق تک‌فاز کار می‌کنند و برخی هم به برق سه‌فاز نیاز دارند. برای کولرهای پنجره‌ای و اسپلیت، همان برق تک‌فاز هم کفایت می‌کند؛ اما در مورد کولرهای ایستاده و آن‌هایی که برای فضاهای شلوغ طراحی می‌شوند، به برق سه‌فاز نیاز خواهید داشت.

میزان صدای کولر گازی

در بحث خرید کولرگازی باید به این نکته توجه کنید که کولر گازی بهتر است که صدای کمتری را تولید کند، کم صدا بودن کولر گازی باعث می‌شود، که محیط آرامی را داشته باشید.  حتما پیش از خرید کولر گازی دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید، چون میزان صدای کولر گازی برحسب دسی بل DB مشخص می‌شود. هر چقدر این شاخص کمتر باشد می‌توان متوجه شد که کولر گازی کم صداتر است.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید