مزایای سیستم اینورتر در کولر گازی

شما اینجا هستید:

اگر به شما توصیه شده برای خرید کولر گازی، به کولر گازی اینورتر فکر کنید و هنوز نمی دانید که مزایا و معایب کولر گازی اینورتر چیست، با ما همراه باشید تا در این مطلب مزایا کولر گازی اینورتر را در مقابل معایب کولر گازی اینورتر بررسی نماییم. در پایان هر سوال و یا ابهامی داشتید، می توانید در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

کولر گازی اینورتر چیست؟

کمپرسور اینورتر برای اولین بار توسط کمپانی توشیبا ژاپن برای استفاده تجاری در سیستم های خنک کننده مانند کولر های گازی ساخته شد. در حالی که سایر کمپرسورها برق زیادی مصرف می کنند، کمپرسور اینورتر به صورت بهینه از برق استفاده می کنند. کمپرسورهای معمولی همیشه با سرعت یکنواخت کار می کنند، در حالی که کمپرسورهای اینورتر هنگام نوسان تقاضا سرعت را تغییر می دهند و جریان مبرد را در کل چرخه تبرید تنظیم می کنند. کولر گازی اینورتر سیستم جدیدی در صنعت تهویه مطلوع است که توانسته با کم کردن مصرف برق گام بزرگی در پیشرفت کولرهای گازی بردارد البته قابل ذکر است که مزایا و معایبی هم در این زمینه وجود دارد که با پیشرفت زمان مطمئنا مرتفع می شوند.

نکته: اینورتر یک وسیله نیست که روی کولر گازی نصب شده باشد بلکه اینورتر یک تکنولوژی یا سیستم است که با در کنار هم قرار دادن یک سری سخت افزار و نرم افزار قابلیت استفاده را خواهد داشت. به همین دلیل شاید سوال بعضی از دوستان این باشد که آیا می توان کولر گازی قدیمی را کم مصرف کرد یا اینکه آن را اینورتر دار کرد ؟ که جواب آن خیر است.

مزایای کولر گازی اینورتر

 1. کولر گازی اینورتر از انرژی برق به صورت بهینه استفاده می کند (۳۰ تا ۶۰ درصد مصرف کمتر نسبت به کولر گازی معمولی). به طور کلی در کولر گازی معمولی، افزایش نوسانات بار الکتریکی و افزایش حجم کار برای خنک کردن اتاق باعث می شود کمپرسور به صورت مکرر و با سرعت زیاد کار کند. این موضوع منجر به مصرف بیشتر برق می شود. در مورد کولر گازی اینورتر، سرعت کمپرسور با حجم کار متفاوت متغیر خواهد بود و به این ترتیب مصرف برق را به حداقل می رساند.
 2. کولر گازی های اینورتر در جاهایی که نوسان بار وجود دارد مانند سالن های بزرگ، دفاتر بزرگ، اتاق های کنفرانس و غیره بسیار کارآمد خواهند بود.
 3. در صورت استفاده از کولر گازی اینورتر دمای اتاق یکنواخت و ثبت می تواند در داخل اتاق حفظ شود.
 4. سرعت خنک کنندگی کولر گازی اینورتر بسیار بیشتر از کولر گازی معمولی است.
 5. در کولر گازی های اینورتر سروصدا و میزان لرزش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 6. زیبایی پنل های دستگاه و هماهنگ شدن با سیستم های روز دنیا مانند WIFI و…

معایب کولر گازی اینورتر

 1. بزرگ ترین عیب کولر گازی اینورتر قیمت بالای خرید آن هاست. کمپرسور اینورتر یک نوع کمپرسور پیشرفته با طراحی پیچیده است که منجر به هزینه بالای تولید  و در نتیجه افزایش قیمت خرید از ۲۰ تا ۴۰ درصد می شود.
 2. به دلیل اینکه تمامی برنامه های صادر شده در این سیستم کاملا دیجیتال است و توسط مادربرد مرکزی صادر می شود در صورت بروز هرگونه مشکل برای این برد به هیچ عنوان امکان راه اندازی این سیستم نیست.
 3. انحصار خدمات و قطعات توسط شرکت تولید کننده که اگر از شرکتی که خدمات پس از فروش مناسبی در ایران ندارد خریاداری شود امکان روبرور شدن با مشکل برای تامین قطعات زیاد است و به طور کلی هزینه تعمیر و نگهداری کولر گازی با کمپرسور اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی بیشتر است.
 4. برای تعمیر این کولر گازی نیاز به تعمیرکاران متخصص بوده که علاوه بر تجربه نیاز به دانش فنی بالایی نیز هست.
 5. اگر دمای بیرون خیلی گرم باشد، نزدیک به ۴۶ درجه سانتی گراد، قدرت خنک کنندگی ممکن است کاهش یابد.
مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید