چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟

شما اینجا هستید:
کولرهای گازی به عنوان یک دستگاه دلپذیر برای لذت بردن از هوای خنک در گرمای طاقت فرسای تابستان، چند سالی است که مورد استقبال قرار گرفته و مهمان خانه‌های مردم شهر­های مختلف، به ویژه شهرهایی با هوای گرم و مرطوب یا به اصطلاح شرجی شده است. افراد زیادی به دلیل سرمای مطلوب کولرگازی از آن استفاده می‌کنند و دوست دارند که دستگاهشان همیشه خوب کار کند. ولی امان از روزی که دستگاه کولر خراب شود!

یکی از ایرادات شایع که مصرف­ کنندگان کولرگازی اغلب با آن مواجه می شوند نشتی آب از پنل کولر است.

اما نگران نباشید چون این موضوع همیشه ایراد نیست! گاهی با رعایت چند نکته برطرف می‌شود، و اگر شما نیز با این مشکل مواجه شدید، ممکن است بتوانید با مطالعه­‌ی این مقاله همچنان از دستگاه لذت بخش خود به راحتی استفاده کنید.
ما راهکارهایی برای رفع ایراد نشتی و آبریزش از کولر گازی را در ادامه خواهیم گفت. علاوه بر این لازم است بدانید، رعایت برخی از این موارد باعث کاهش مصرف برق دستگاه هم می­‌شود. بدین ترتیب شما با یک تیر دو هدف را نشانه می­‌گیرید.

علت جمع شدن آب در پنل کولرگازی گری چیست و چرا کولرگازی رطوبت تولید می­کند؟

برای دانستن اینکه چرا گاهی اوقات از پنل کولر گازی آب چکه می­کند، ابتدا لازم است بدانید دلیل تجمع رطوبت در دستگاه چیست؟ و چرا داخل پنل، آب جمع می­‌شود؟ و سپس در ادامه راه حل جلوگیری و یا رفع نشت آب از کولر را برای شما شرح خواهیم داد.
اگر به خاطر داشته باشید زمانی که بیشتر از کولرهای آبی استفاده می­شد، هر سال برای تعویض پوشال و تمیز نمودن محل تجمع آب دستگاه، به پشت بام می‌رفتیم و کولر را برای یک تابستان دیگر آماده می‌کردیم. کولرهای آبی با تولید رطوبت و وزش باد خنک، دمای اتاق ما را کاهش می‌داد. حال با دستگاهی مواجه هستیم که دقیقا برعکس کولر آبی کار می کند و با جذب رطوبت، دمای محیط را متعادل می‌­‍‌‌سازد. در واقع کولر گازی گرما و رطوبت اتاق را جذب می­‌کند، و همان هوای اتاق را پس از عبور از پنل، و جذب گرما دوباره به اتاق باز می­‌گرداند. مانند یک لیوان آب خنک، در هوای گرم!
همانطور که بر روی یک لیوان آب خنک و گوارا در هوای گرم شبنم ایجاد می­‌شود، بر روی لوله­‌های فلزی داخل کولر گازی که از آن گاز خنک عبور می­‌کند نیز رطوبت تولید می­‌شود.
داخل پنل کولر گازی، سینی تخلیه (درین) وجود دارد که گاهی اصطلاحا ناودانی نامیده می­‌شود. رطوبت در این منبع جمع شده و پس از رسیدن به حفره‌ی تعبیه شده برای خروج آب، تخلیه می­‌شود. حال اگر به هر علتی این رطوبت از دستگاه خارج نشود، ممکن است شما شاهد یکی از موارد زیر باشید:
  1. نشتی و آبریزش از پنل کولرگازی
  2. پرتاب یخ از پنل کولرگازی
  3. پرتاب آب از پنل کولرگازی
  4. یخ زدگی داخل پنل کولرگازی
برای رفع مشکل نشتی آب کولر گازی گری و جلوگیری از آبریزی پنل کولر، موارد زیر را بررسی و رعایت نمایید:
  1.     به لوله‌ی تخلیه­‌ی رطوبت ( درین ) کولر گازی گری توجه کنید!

  2.     محل تخلیه‌ی رطوبت ( درین ) کولرگازی گری را بررسی کنید!

  3.     به فاصله‌ی کولرگازی گری تا محل تخلیه‌ی رطوبت دقت داشته باشید!

  4.     نحوه‌­ی اتصال، لوله‌­ی تخلیه رطوبت کولرگازی گری را مورد بررسی قرار دهید!

  5.     برای استفاده­‌ی بهینه، فیلتر کولرگازی گری را شستشو دهید و به سرویس کولرگازی توجه داشته باشید!

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید