چگونه کولر گازی را در خانه سرویس کنیم؟

شما اینجا هستید:

با نزدیک شدن به فصل گرما و تابستان یکی از موضوعات مورد بحث هر خانه ای آموزش سرویس کولر گازی در خانه هست و آشنایی با عملکرد کولر گازی مراحل سرویس آن برای کاربران ضروری است. کولر های گازی با توجه به عملکرد بالا در خنک نگهداشتن محیط طی سال های گذشته مورد توجه قرار گرفته اند و از طرفی دیگر در برخی از مناطق کشورمان از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و به همین دلیل ما در ادامه تصمیم داریم تا نکاتی پیرامون این محصول برودتی و  آموزش سرویس کولر گازی در خانه ارائه دهیم.

تنوع کولر های گازی در بازار بسیار بالا بوده و شاهد پیشرفت روز افزون تکنولوژی های آن هستیم و همانند سایر محصولات خانگی نیاز به سرویس دارند که پیش از رسیدن فصل گرما بهتر است برای سرویس آن اقدام کنید. پیش از پرداختن به آموزش سرویس کولر گازی توصیه می شود که با نحوه عملکرد و راهنمای خرید آن آشنا شوید.

نحوه عملکرد کولر گازی چگونه است؟

کولر های گازی مجهز به اواپراتور، کندانسور و گاز مبرد هستند و نحوه عملکرد کولر گازی بدین گونه است که گاز مبرد جمع شده در کمپرسور با فشار به سمت کندانسور حرکت می کند و در آن جا با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می شود. سپس از کندانسور خارج شده و از لوله مویی و یا شیر انبساط عبور می کند که در نهایت دچار افت فشار شدید می شود و حالت دو فازی جامد و گاز به خود می گیرد و به سمت ورودی اواپراتور هدایت می شود. در اواپراتور سرمای خود را از دست داده و به گاز تبدیل می شود.

نحوه عملکرد کولر گازی در حالت سرمایش به این شکل است که هوای اتاق با چرخش فن ایندور از یک سمت یونیت درونی وارد شده و بعد از عبور از لوله های اواپراتور سرد شده و وارد اتاق می شود. مبرد تبخیر شده در اواپراتور به کمپرسور مکش شده و دوباره فرآیند تکرار می شود.

مبرد تبخیر شده در اواپراتور به کمپرسور مکش شده و دوباره فرآیند تکرار می شود. اطلاع از نحوه عملکرد کولر گازی پیش از پرداختن به آموزش سرویس کولر گازی در خانه الزامی بوده و می تواند بسیار کمک کننده باشد.

مراحل سرویس کولر گازی در خانه

در این بخش مراحل سرویس کولر گازی در خانه به ترتیب گردآوری شده که می توان تمامی امور را در خانه انجام داد اگرچه سرویس کولر گازی یک کار تخصصی بوده و می توان آن را به کارشناس و تکنسین آن سپرد.

1. پیش از شروع کار کولر گازی را از برق بکشید و برای اطمینان بیشتر فیوز مربوط به کولر گازی را در داخل جعبه فیوز تعبیه شده در کولر گازی قطع کنید.

2. دومین مرحله از آموزش سرویس کولر گازی در خانه مربوط به تمیز کردن فیلتر ها می شود که در ابتدا باید پنل جلویی را با احتیاط باز کنید و باید به طريقه باز كردن پنل كولر اسپيلت توجه کرد.

طريقه باز كردن پنل كولر اسپيلت بدین گونه است که باید انگشت خود را داخل شکاف‌های سمت راست و چپ دریچه قرار دهید وبه آرامی بیرون بکشید. با استفاده از آب و مواد شوینده می توان فیلتر ها را از گرد و غبار تمیز کرد.

3. بعد از فیلتر ها حالا نوبت به تمیز کردن سنسور کولر گازی رسیده که در پشت فیلتر قرار گرفته است و با فشار دست می توان آن را جدا کرده و سپس با یک پارچه تمیز و خشک از گرد و  غبار پاک کنید. تمیز کردن این سنسور رابطه مستقیم با عملکرد و میزان مصرف انرژی دارد که کثیف بودن آن به معنای اختلال در کار کردن و دستور روشن شدن اسپلیت است.

4. کویل کولر گازی و یا صفحات رادیات شکل وظیفه اصلی خنک کردن و تهویه هوا را بر عهده دارند و به همین دلیل همیشه چرب هستند و از این روز تمیز کردن آن ها بسیار حائز اهمیت است.

برای شستشوی کویل کولر گازی می توان از اسپری چربی زدای و یا مایع گاز پاکن استفاده کرد که یک ساعت پیش از تمیز کردن روی کویل‌ها بپاشید تا کف کند و در نهایت  با یک آب‌پاش و برس نرم  گرد و خاک را از روی آن تمیز کنید.

5. آخرین مرحله از آموزش سرویس کولر گازی در خانه و اسپلیت به تمیز کردن پنل خارجی کولر گازی مربوط می شود که برای این کار باید به آرامی قسمت پشتی کندانسور را از دستگاه جدا کرده و سپس با یک وسیله دمنده هوا، مایع شستشو و یا فشار آب و یا وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلت داخل آن را تمیز کنید. امکان تمیز کردن کندانسور و یا پنل خارجی اسپلیت نیز وجود دارد و با استفاده از یک دستمال نم دار می توان فن و دریچه را تمیز کرد. قسمت های انتهای دستگاه ضد آب بوده و نگرانی در این خصوص وجود ندارد. بعد از پایان کار از محکم بودن پیچ ها مطمئن شده و می توان پره ها را روغن کاری کرد و بعد از خشک شدن کامل از دستگاه بهره برد.

مراحل سرویس کولر گازی در خانه باید به ترتیب انجام شود و حین کار به نکاتی مانند پوشاندن قسمت برقی با پلاستیک، استفاده از پارچه های مخصوص و فرچه های نرم، اطمینان از خشک بودن دستگاه، خودداری از انجام حرکات غیر ضروری و بررسی مسیر تخلیه لوله آب کولر و اسپلیت توجه شود.

هزینه سرویس کولر گازی چقدر است؟

همان طور که در بالا ذکر شد، افراد می توانند با خواندن مطلب آموزش سرویس کولر گازی در خانه این کار را در خانه انجام دهند که در نتیجه نیاز به پرداخت هزینه سرویس کولر گازی نیست اما برخی از افراد به منظور اطمینان بیشتر و یا نداشتن وقت ترجیح می دهند که به متخصصین این حوزه مراجعه کنید.

 کار کویل کولر گازی و مشکلات پیرامون آن از جمله مواردی است که بارها برای بسیاری از افراد مورد سوال بوده و به همین دلیل در این بخش قصد داریم تا در مطلب آموزش سرویس کولر گازی به این سوالات پاسخ دهیم.

همان طور که در بالا ذکر شد، کویل کولر گازی وظیفه اصلی خنک کردن و تهویه هوا را بر عهده دارد و به همین دلیل در طول زمان کثیف می شود و در صورت تمیز نکردن یا عدم سرویس دوره ای با مشکلاتی مواجه خواهید شد که از جمله می توان به مصرف برق زیاد، از کار افتادن ناگهانی کولر گازی و عدم تولید گرما و یا سرما به اندازه کافی اشاره کرد.

اسپلیت معمولا دو نوع کویل تبخیر در یونیت داخلی و کویل کندانسور در یونیت بیرونی دارد که باید نظافت آن ها به موقع انجام شود و برای تمیز کردن کویل کولر گازی می توانید به مورد چهارم مراحل سرویس کولر گازی مراجعه کنید.

جمع بندی درباره سرویس کولر گازی در خانه

سرویس کولر گازی در خانه به منظور افزایش راندمان و کاهش مصرف برق باید به طور مرتب انجام شود که امکان انجام آن در خانه وجود دارد و البته باید  نکات ذکر شده  را مد نظر قرار داد و حتما دفترچه راهنمای کولر گازی را مطالعه کرد و در صورتی که آشنا به کارهای فنی نیستید کار سرویس کولر گازی را به متخصصین و سرویس کاران بسپارید. از رعایت نکاتی ایمنی مانند اطمینان از قطعی برق دستگاه و  یا آب نریختن بر روی قسمت های برقی و فیوز غافل نشوید

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید