کم شدن پرتاب باد کولر گازی به چه عواملی بستگی دارد؟

شما اینجا هستید:

کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی و همچنین خروج دوده و گرد و خاک از کولر گازی یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که برای کولرهای گازی اسپیلت بعد از گذشت چند ماه و یا چند سال کارکرد به وجود می‌آید. نگران نباشید در بیشتر موارد شما خودتان می‌توانید این مشکلات را برطرف کنید. تا پایان این مقاله از سایت گری ایرانیان با ما همراه باشید تا نکات مهمی را درباره علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی بیان کنیم.

کولر گازی یا همان اسپیلت از دو قسمت تشکیل شده یک یونیت بیرونی که از کمپرسور، کندانسور و یک فن تشکیل شده و یک پنل داخلی که دارای یک اواپراتور و یک فن بلور می‌باشد این مشکل کم شدن پرتاب باد از قسمت پنل داخلی می‌باشد.

کم شدن پرتاب باد کولر گازی

کم شدن پرتاب باد کولر گازی به عوامل زیر بستگی دارد:

قدرت و سرعت فن: قدرت و سرعت فن درون کولر گازی تأثیر مستقیمی بر پرتاب باد دارد. هر چه قدرت و سرعت فن بیشتر باشد، جریان هوا بیشتر و قدرت پرتاب باد بالاتر خواهد بود.

مسیر و جهت خروج هوا: طراحی و ساختار داخلی کولر گازی نیز بر پرتاب باد تأثیر دارد. اگر جهت خروج هوا به طور مستقیم و بدون موانع باشد، باد بهتری پرتاب خواهد شد. وجود موانع داخلی مانند فیلترها، لوله‌ها و قطعات دیگر ممکن است باعث محدود شدن جریان هوا و کاهش پرتاب باد شود.

سایز و تعداد خروجی‌ها: تعداد و اندازه خروجی‌های هوا نیز بر پرتاب باد تأثیر دارد. اگر کولر گازی دارای خروجی‌های بزرگتر و بیشتری باشد، جریان هوا بیشتر خواهد بود و پرتاب باد قوی‌تر ایجاد می‌شود.

شرایط محیطی: شرایط محیطی مانند درجه حرارت و رطوبت هوا نیز می‌تواند بر عملکرد کولر گازی و پرتاب باد آن تأثیر بگذارد. در شرایطی که دمای هوا بسیار بالا یا رطوبت زیاد است، عملکرد کولر گازی ممکن است کاهش یابد و پرتاب باد ضعیف‌تر شود.

سطح تمیزی فیلترها: فیلترهای موجود در کولر گازی نقش مهمی در پرتاب باد دارند. اگر فیلترها کثیف یا مسدود شده باشند، جریان هوا ممکن است محدود شده و پرتاب باد کاهش یابد.

توجه داشته باشید که این عوامل تنها برخی از عواملی هستند که می‌توانند بر پرتاب باد کولر گازی تأثیر بگذارند، و عوامل دیگری نیز ممکن است در این مورد تأثیر داشته باشند. همچنین، کیفیت و عمر کولر گازی نیز می‌تواند نقشی در پرتاب باد داشته باشد.

از دیگر دلایل کم شدن پرتاب باد کولر گازی

کثیف شدن فیلتر داخلی کولر گازی

همانطور که در بالا توضیح دادیم برای خنک کردن هوای اتاق فن داخل پنل داخلی کولر گازی هوا را از فیلتر و مابین لوله‌ های خنک کننده عبور می‌ دهد و دوباره به داخل اتاق پرتاب می‌کند حال به مرور زمان ابتدا فیلترهای هوای پنل داخلی کثیف می‌شود و مانع عبور جریان هوا به صورت مناسب می‌گردد و پرتاب باد کولر گازی بسیار کم می‌ شود. که شما در حالت عادی هر سه ماه یکبار باید این فیلترها تمیز کنید ولی اگر کولر گازی در فضاهای کاری و آشپزخانه نصب شده‌اند هر دو هفته یکبار باید آنها را تمیز کنید.

کثیف شدن اواپراتور کولر گازی

بعد از عبور هوا از فیلتر مقدار زیادی از گرد و غبار و جرم ها گرفته می‌شود ولی به هر حال مقدار بسیار کمی از آنها از فیلتر عبور کرده و به اواپراتور می‌رسد که به مرور زمان این جرم‌ها بیشتر می‌شود و باعث بسته شدن مسیرهای بین پره‌های کندانسور بسته شوند که مانع عبور مناسب جریان هوا و پرتاب باد کولر گازی می‌شود و برای رفع این مشکل حتما باید اواپراتور کولر گازی کاملا شسته شود.

خرابی موتور فن اواپراتور در کم شدن پرتاب باد کولر گازی

اگر مسیر هوا را کنترل و شستشو کرده‌اید و مطمئن هستید که هیچ مشکلی ندارند علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی می‌تواند خرابی موتور فن بلور باشد موتور فن را چک کنید که به صورت صحیح بچرخد هر گونه اشکالی در این زمینه را با تعمیرکار کولر گازی در میان بگذارید.

تا اینجا متوجه شدیم که گرد و غبار به داخل پنل داخلی نفوذ می‌کند و باعث کاهش پرتاب باد کولر گازی می‌شود، باید این را نیز بدانید که به مرور زمان پروانه فن بلور گرد و غبار می‌گیرد، پروانه فن بلور به صورت استوانه لوله شکلی است که افقی در پنل داخلی نصب شده و توسط کارخانه بالانس شده اگر این فن از حالت بالانس خارج شود دستگاه دچار صدای زیاد و باعث می‌شود پروانه به بدنه گیر کرده و دوده سیاه رنگ و گرد و غبار را به داخل اتاق پرتاب کند پس حتما قبل از ایجاد همچین مشکلی پروانه فن بلور را توسط دستگاه‌ های دمنده یا همان فوت‌کن‌ های تمیزکننده کامپیوتر تمیز کنید چون کشیدن دستمال باعث آسیب به پروانه فن می‌شود.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید
kocaeli web tasarım ajansı istanbul web tasarım ajansı ankara web tasarım ajansı izmit web tasarım ajansı gebze web tasarım ajansı izmir web tasarım ajansı kıbrıs web tasarım ajansı