کولر گازی پرتابل چیست

شما اینجا هستید:
کولر گازی پرتابل چیست

یکی از چالش‌هایی که در فصل گرم سال با آن مواجه هستیم، استفاده از کولرهای گازی در محیط‌های کوچک مانند مغازه‌ها یا اتاق‌هاست. مسائلی چون محدودیت‌های فضایی، عدم امکان نصب کولرهای اسپلیت و مسائلی از این دست،‌ چالش‌هایی هستند که در این محیط‌ها با آن‌ها سروکار داریم. به نظر می‌رسد که راه‌حلی برای این مشکلات وجود دارد؛ استفاده از کولر گازی پرتابل یا همان کولرهای قابل حمل.

این کولرها، علاوه بر امکان جابه‌جایی آسان، برای محیط‌های کوچکی مانند دفاتر یا اتاق‌ها طراحی شده‌اند. مزیت این نوع کولرها در قابلیت نصب و استفاده آسان در هر مکانی است.

کولر گازی پرتابل یا همان کولرهای قابل حمل

کولر گازی پرتابل (portable air conditioner) نوعی از کولرگازی ها هستند که قابل حمل و جابجایی و نصب در مکان های مختلفی هستند. این نوع کولر گازی ها برخلاف کولر گازی های اسپلیت و یا پنجره ای، نیاز به نصب بر روی دیوار و یا پنجره ندارند. به همین جهت امروزه بسیاری از علاقه مندان به خرید کولر گازی از بانه این گزینه یعنی خرید کولرگازی پرتابل یا قابل حمل را نیز در نظر می گیرند. اما باید پرسید که چرا؟ یک کولرگازی قابل حمل چه مزایایی نسبت به سایر کولرهای گازی دارد؟ در ادامه جهت آشنایی شما به این مقوله ها می پردازیم.

انواع کولرهای گازی پرتابل

اسپلیت‌های پرتابل معمولا به دو صورت، یک لوله و دو لوله، تولید می‌شوند.

 • اسپیلت پرتابل یک لوله (Single Hose)

اسپلیت‌های یک لوله تنها یک مسیر برای خروج هوای گرم به بیرون دارند. این مسیر به وسیله یک لوله یا پنجره به فضای خارجی متصل می‌شود. کولر گازی پرتابل تک لوله، یک وسیله بسیار کارآمد است، اما توصیه می‌شود که در زمان استفاده از آن، درهای اتاق‌های مجاور را ببندید.

این مساله به این دلیل است که فن‌هایی که در این نوع از کولرهای گازی‌ استفاده می‌شوند، تنها هوا را به داخل می‌کشند و به همین دلیل ممکن است بخشی از هوای گرم به بیرون منتقل شود. این امر ممکن است باعث کاهش فشار هوا در داخل اتاق شود، بنابراین بهتر است جلوی ورود هوای گرم به داخل اتاق گرفته شود. در صورتی که می‌خواهید یک کولر گازی پرتابل ارزان بخرید، اسپیلت‌های تک لوله گزینه مناسبی هستند.

 • اسپیلت پرتابل دو لوله (Dual Hose)

اسپلیت‌های دو لوله همانطور که از اسمشان پیداست، دو لوله خروجی دارند. یک لوله برای خروج هوای گرم و یک لوله برای تامین هوای کندانسور. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کولر گازی پرتابل دو لوله این است که میزان مصرف انرژی در آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد. همچنین، این کولرها هوای تازه را با هوای گرم اتاق جا به جا می‌کنند. یکی از لوله‌ها، هوای تازه را از محیط بیرون به داخل فضا انتقال می‌دهد، در حالی که لوله دیگر مانند نسخه تک لوله‌ای، گرمای هوای اتاق را به بیرون منتقل می‌کند.

ویژگی های کولرگازی پرتابل

کولر گازی پرتابل چیست

همانند بسیاری از انواع دیگر کولرگازی ها امروزه پیش از انتخاب کولر گازی پرتابل و خرید آن از مراکز فروش، خصوصیات و ویژگی های مختلف آن توسط فروشندگان و یا در وب سایت های فروش آنلاین توضیح داده می شود و مشتریان نیز جهت بررسی های بیشتر به جستجو می پردازند. در ابتدا این نکته را هم باید در نظر گرفت که خرید کولرگازی پرتابل هم برای منزل و هم برای واحدهای اداری، تجاری و غیره میسر است. به عبارت دیگر امروزه می توانید با خریداری این نوع کولرگازی های قابل حمل از آنها در مراکز مختلفی استفاده کنید.

عملکرد کولرگازی پرتابل یا قابل حمل به عملکرد کولرگازی های اسپلیت شباهت زیادی دارد. ساختار موتور و همچنین نحوه نصب آنها بسیار شبیه به هم ولی عموما گفته می شود که نصب کولرگازی پرتابل نسبتا ساده تر از انواع دیگر کولرهای گازی می باشد.

اما مهمترین ویژگی های یک کولرگازی پرتابل کم مصرف در حالت کلی به شرح زیر است:

 • نوع برق (تکفاز یا سه فاز)
 • مصرف انرژی
 • وزن و ابعاد
 • نوع کمپرسور
 • ظرفیت سرمایش و گرمایش (بر حسب واحد BTU)
 • تعداد پنل
 • عملکرد دستگاه (سرمایش و گرمایش)
 • میزان پرتاب باد
 • فضایی که کولر گازی پرتایل تحت پوشش قرار می دهد (بر حسب مترمربع)
 • داشتن و یا نداشتن اینورتر
 • نوع گاز مبرد
 • داشتن فیلترها و امکانات مناسب
 • نوع آب و هوای سازگار
 • میزان صدای دستگاه
 • قیمت و هزینه نصب
 • شرکت و یا برند سازنده

این مشخصات برای کسانی که می خواهند اقدام به خرید یک کولر گازی پرتابل جهت نصب و استفاده در محل کار و یا سکونت خود بزنند، اهمیت دارد. البته بعضی افراد به دلیل دانش کم و یا عدم توجه به برخی از معیارهای ذکر شده ممکن است هنگام خرید دقت کافی را در این زمینه نداشته باشند و حتی به راهنمای خرید کولرگازی های قابل حمل توجه نکنند.

حال موارد ذکر شده را در بخش بعد، یک به یک بررسی می کنیم.

خرید کولرگازی پرتابل

ساختار و امکانات کولرگازی پرتابل

بررسی عملکرد، ساختار فنی و همچنین امکانات یک کولرگازی پرتابل به شما این امکان را می دهد که در زمینه انتخاب و خرید این نوع کولرها راحت تر بتوانید تصمیم گیری کنید. البته در کنار این مسئله چند نکته مهم را نیز نباید فراموش کرد:

 • هزینه ای که می خواهید جهت خرید کولر گازی پرتابل پرداخت کنید.
 • وسعت فضایی که قرار است کولر گازی در آن نصب شود.
 • نوع استفاده از کولرگازی پرتابل (صرفا سرمایشی و یا سرمایش و گرمایش)
 • مصرف برق

روش نصب کولر گازی پرتابل

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کولر گازی پرتابل، یکپارچگی کامل تمام اجزاء درون یک دستگاه است. این به این معناست که نیازی به اختصاص فضای بزرگی برای یک یونیت خارجی ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید، یک لوله انعطاف‌پذیر با قطر 15 سانتی‌متر است که گرمای کندانسور را به بیرون از محیط هدایت می‌کند.

برای نصب کولر گازی کافیست آن را از جعبه خارج کنید، سپس کولر را به برق متصل کرده و شلنگ تهویه را به آن متصل می‌کنید. حالا دستگاه آماده به کار است و شما می‌توانید آن را به هر نقطه‌ای از خانه خود منتقل کرده و روشن کنید.

نحوه کار کولر گازی پرتابل

این کولرها، نه تنها دما را کاهش می‌دهند، بلکه رطوبت را هم از محیط اطراف خارج می‌کنند. به منظور بهتر فهمیدن عملکرد کولر گازی پرتابل مراحل آن را به ترتیب زیر بیان کرده‌ایم.

 1. هوای گرم و مرطوب اتاق توسط فن به داخل کولر گازی پرتابل کشیده می‌شود.
 2. این هوا، هنگام عبور از کویل‌های کندانسور، گرما و رطوبت خود را از دست می‌دهد و رطوبت در آن متراکم می‌شود. سپس هوای گرم از روی کویل‌های کندانسور عبور کرده و گرمای خود را به ماده خنک کننده داخل کویل‌های کندانسور منتقل می‌کند. در این مرحله، هوا تمام گرما و رطوبت خود را از دست داده است.
 3. هوای خنک حاصل، به وسیله فن دوباره به فضای اتاق منتقل می‌شود.
 4. رطوبت متراکم شده قطره ‌قطره جمع می‌شود و در نهایت قطره‌های آب توسط لوله به بیرون یا فضای اطراف منتقل می‌شود.
 5. گاز خنک کننده به کمپرسور وارد می‌شود و در آنجا فشرده می‌شود. پس از فشرده شدن، مایع خنک کننده به کندانسور منتقل می‌شود و گرما از هوا به وسیله لوله‌های تهویه هوا به بیرون منتقل می‌شود.
 6. در ادامه، فن دوباره هوای گرم را به داخل کولر می‌کشد.

تمام این مراحل باید به صورت یک چرخه مداوم و تکراری ادامه دارند تا کولر گازی پرتابل بتواند محیط اتاق را خنک نگه دارد.

نکات مهم در زمان خرید کولر گازی پرتابل

در هنگام خرید کولر گازی پرتابل  نکات مهمی را باید در نظر بگیرید، از جمله:

 1. قیمت. یکی از اولین مواردی که باید مد نظر داشته باشید، قیمت کولر گازی پرتابل است.
 2. وسعت فضای نصب. وسعت فضایی که قصد دارید کولر گازی پرتابل در آن نصب شود، بسیار مهم است. اگر فضای شما بزرگ است، باید یک دستگاه با ظرفیت بالا انتخاب کنید تا بتواند این فضا را به طور موثر خنک یا گرم کند.
 3. مصرف برق. یکی از موارد حیاتی دیگر برای در نظر گرفتن، میزان مصرف برق کولر گازی پرتابل است. مصرف برق باید در حد معقول باشد تا بتوانید هزینه‌های برق خود را کنترل کنید.
 4. وزن و ابعاد. وزن و ابعاد این کولرها نکته‌ای است که ممکن است اغلب افراد نادیده بگیرند. اگر نیاز به حمل و جابجایی مکرر دستگاه دارید، وزن و ابعاد آن بسیار مهم هستند.
 5. نوع کمپرسور. توجه به نوع کمپرسور این کولرها نیز مهم است. انواع مختلفی از کمپرسورها وجود دارند که هرکدام ویژگی‌ها و عملکردهای خاص خود را دارند.
 6. سازگاری با آب و هوا. آب و هوای منطقه‌ای که می‌خواهید در آن از کولر گازی پرتابل استفاده کنید نیز مهم است. ممکن است برخی دستگاه‌ها برای مناطق گرم و مرطوب مناسب باشند در حالی که دیگری برای مناطق خشک و سردسیر مناسب باشند.
 7. برند و کیفیت. با انتخاب یک برند معتبر، مطمئن شوید که کولر گازی پرتابل با کیفیت بالا خریداری می‌کنید. برندهای معروف معمولاً دارای عمر طولانی‌تر و خدمات پس از فروش بهتری هستند. یکی از معروف‌ترین برندها، کولر گازی پرتابل گری ایرانیان است.

انتخاب کولر گازی پرتابل برای انواع محیط‌ها

کولرهای گازی پرتابل، مدل‌های مختلفی دارند که با توجه به نیاز خاص هر فضا انتخاب می‌شوند. به عنوان مثال، کولر گازی‌ پرتابل کوچک برای فضاهای کوچک مناسب هستند و اتاق خواب، اتاق کار یا… گزینه مناسبی هستند. در مقابل، کولر گازی‌ پرتابل بزرگ معمولاً برای محیط‌های بزرگی نظیر دفاتر تجاری، بانک‌ها یا ادارات استفاده می‌شوند، این دستگاه‌ها توان بالا و قابلیت خنک کردن فضاهای بزرگ را دارند.

اجزا کولر گازی پرتابل

این کولرها، از ترکیب چند قطعه اساسی تشکیل شده‌اند که هر قطعه، وظیفه خاصی را دارد، از جمله:

 • فن سرد کننده: این بخش از کولر گازی مسئول انتقال هوای سرد به داخل محیط است.
 • لوله انتقال گرما: این لوله از جنس پلاستیک ساخته شده است و وظیفه انتقال گرمای تولید شده توسط کولر به بیرون فضا را دارد.
 • مایع سرد کننده (مبرد): این مایع وظیفه خنک کردن هوا را دارد و با انتقال گرما و رطوبت از هوا، امکان ورود هوای سرد به محیط را فراهم می‌کند.
 • کمپرسور فشاردهی گاز: این بخش برای فشرده کردن گاز مایع سرد کننده به کار می‌رود تا انتقال گرما بهتر انجام شود.

بررسی جزئیات و ویژگی های یک کولر گازی پرتابل

یکی از مهمترین ویژگی های مهم این نوع کولرها، نوع برقی مصرفی و مقدار آن است. بسیاری از کولرهای گازی پرتابل از نوع تکفاز هستند ولی جهت مشخص شدن میزان مصرف برق می توان به برچسب انرژی کولرگازی پرتابل توجه کرد و یا دفترچه های راهنما. طبیعتا هر چه میزان مصرف انرژی این دستگاه های تهویه مطبوع کمتر و بهینه تر باشد، خرید آنها مقرون به صرفه تر است. در زمینه قیمت خرید کولرگازی پرتابل نیز می توانید به مقاله دیگر ما عوامل موثر در قیمت کولرگازی مراجعه کنید.

وزن و ابعاد کولرگازی پرتابل نیز تا اندازه ای اهمیت دارد مخصوصا جهت حمل و جابجایی آن. معمولا سایز بدنه این نوع کولرها با واحد سانتی متر انادازه گیری و اعلام می شود.
نوع کمپرسور نیز در میزان عملکرد کولرگازی پرتابل تاثیر زیادی دارد. امروزه از انواع کمپرسور کولرگازی ها در ساخت و تولید این دستگاه ها استفاده می شود از جمله کمپرسورهای روتاری، پیستونی، T3 و اسکرال.
همچنین اینورتر در کولرگازی که وجود آن همانند سایر انواع کولرهای گازی، کمک بزرگی به کاهش مصرف برق کولرگازی های پرتابل نیز می کند و مانع از عملکرد یکنواخت و طولانی مدت دستگاه می شود.

آب و هوای سازگار با نوع کولر پرتابل نیز منظور آب و هوای مناطقی است که آن دستگاه جهت استفاده در آنجا ساخته شده است. برای مثال ممکن است اگر قصد خرید کولر گازی پرتابل در مناطف گرم و مرطوب را داشته باشید، چندین مدل از این دستگاه ها به شما پیشنهاد دهند ولی برای مناطق گرم و خشک و یا سردسیر و کوهستانی مدلها و دستگاه های دیگر تولید شده توسط شرکتهای دیگر.

ضمنا از مهمترین و موفق ترین برندهای سازنده کولر گازی پرتابل می توان به بوش (Bosch)، ال جی (LG)، سامسونگ (Samsung)، هیتاچی (Hitachi)، شارپ (Sharp)، گری (Gree)، توشیبا (Toshiba)، اجنرال (o’general) و … در حقیقت بر سر بازار بین المللی و بزرگ این نوع کولرها رقابت بزرگی میان شرکتهای بزرگ و معروف در جریان است که جالب اینجاست که اغلب آنها جزو بهترین برندهای کولرگازی و اسپلیت نیز هستند. چرا که همانطور که پیشتر اشاره کردیم، در واقع تکنولوژی ساخت و طراحی این دو نوع کولرهای گازی بسیار شبیه یکدیگر است.

کولرگازی پرتابل گری

جهت شناسایی ظرفیت و توان این دستگاه های تهویه مطبوع قابل حمل معمولا از واحد BTU در کولر گازی استفاده می کنند. از طرف دیگر میزان پرتاب باد و فضایی را که این نوع کولرها می توانند جهت سرمایش و گرمایش تحت پوشش قرار دهند و خنک و یا گرم کنند نیز اهمیت دارد. به ویژه برای مراکز مسکونی. معمولا بر اساس مترمربع این فضا اندازه گیری و اعلام می شود. البته بطور میانگین وسعت فضایی که این نوع کولرها می توانند در تابستان خنک کنند از میانیگن فضایی که کولرگازی های اسپلیت می توانند خنک کنند کمتر است و به همین دلیل بسیاری از افراد بجای کولرهای گازی قابل حمل از کولرگازی های اسپلیت در منزل خود استفاده می کنند

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید
kocaeli web tasarım ajansı istanbul web tasarım ajansı ankara web tasarım ajansı izmit web tasarım ajansı gebze web tasarım ajansı izmir web tasarım ajansı kıbrıs web tasarım ajansı