7 دلیل یخ زدن کولر گازی پنجره ای

شما اینجا هستید:
7 دلیل یخ زدن کولر گازی پنجره ای

7 دلیل یخ زدن کولر گازی پنجره ای

همانگونه که به فصل تابستان نزدیک می شویم تقاضا برای خرید انواع کولر گازی بیشتر می شود. و برخی از کاربران نیز با توجه به شرایط آپارتمان نشینی و عدم امکان سایر کولر های گازی از کولر گازی پنجره ای استفاده خواهند کرد.گاها در هنگام استفاده از کولر گازی پنجره ای متوجه خواهید شد که روی کولر گازی شما قطعات یخ تشکیل شده است.

ممکن است فکر کنید این نشانه معیوب بودن کولر گازی است و شما کولر گازی خود را باید تعویض کنید، اما باید گفت که خوشبختانه نیازی به تعویض کولر گازی نیست. و ممکن است که کولر گازی شما تنها نیاز به تعمیر داشته باشد، اما همچنین می توانید با تمیز کردن و نگهداری منظم کولر گازی خود از این حالت جلوگیری نمایید. و یا حتی با کمی تغییر در تنظیمات دستگاه این مشکل را حل کنید.

برای آن سری از دوستانی که در مورد دلیل یخ زدن کولر گازی پنجره ای خود سوال کرده بودند. شرکت گری ایرانیان مفتخر است تا در این بلاگ آموزشی با بیان 7 دلیل یخ زدن کولر گازی پنجره ای شما را با این معضل بیشتر آشنا کرده و در صورت مواجه با این مشکل نسبت به رفع سریع آن اقدام کنید.

کولر گازی پنجره ای

یک کولر گازی چگونه کار می کند

برای درک اینکه چرا کولر گازی پنجره ای ممکن است یخ بزند،باید ابتدا با نحوه ی کار یک کولر گازی آشنا شوید. همه کولر های گازی بر اساس این اصل کار می کنند که یک گاز (مبرد) با متراکم شدن خنک می شود و با گرفتن گرما و انبساط شدن گرمتر می شود. این همان اصل است که باعث می‌شود تا گاز مبرد با گرفتن گرمای هوای اتاق و انتقال آن به فضای بیرون سبب خنک شدن آ. شود.

یک دستگاه تهویه مطبوع با یک حلقه بسته سیم پیچ پر از گاز مبرد کار می کند که ابتدا منبقبض می شود تا خنک شود و بتواند گرمای داخل خانه را جذب کند. سپس به بیرون پمپاژ می شود و فشرده می شود تا گرمای آن با فضای بیرون تبادل شود. این سیکل گاز مبرد همواره در حال نجام خواهد بود تا زمانی که هوای اتاق خنک شود.

برای عملکرد صحیح، در هر کولر گازی هوای اتاق به داخل کولر گازی مکیده می شود. در آن جا رطوبت و گرما توسط کویل ها جذب می شود. اگر به هر دلیلی رطوبت در کویل ها به دام افتد سبب یخ زدن آن خواهد شد.

در اینجا 7 دلیل متداول برای یخ زدن کولر گازی پنجره ای در حین کار آورده شده است.

جریان هوای ضعیف

سیستم تهویه مطبوع شما برای کارکرد صحیح به جریان آزاد هوای عبوری از کویل ها نیاز دارد. و اگر گرد و غبار، زباله یا سایر موانع روی کویل ها باشد، مبرد خنک شده در کویل ها نمی تواند گرما را به خوبی از اتاق جذب کند و در عوض ممکن است  رطوبت روی کویل ها بیشتر جذب شود و باعث یخ زدن آن شود.

راه حل برای کویل های مسدود شده معمولاً چیزی پیچیده ای نیست و تنها می توانید با تمیز کردن منظم آن مانع از این حالت شوید.برای این کار لازم است که کولر گازی را از روی پنجره بردارید. و با برداشتن پوشش جلو و برداشتن پانل فلزی بیرونی می توانید به راحتی به قسمت های داخلی دستگاه دسترسی یافته و آن را تمیز کنید.

دستگاه را به خارج از منزل بیاورید و طبق دستورالعمل سازنده، کویل های جلو و عقب را با استفاده از یک پاک کننده کویل کولر گازی اسپری کنید. در صورت لزوم، کویل ها را با آب فراوان بشویید. تیغه های فن روی فن بزرگ در پشت دستگاه را نیز پاک کنید. و اگر پره های کویل  خم شده بودند، آنها را با یک شانه مخصوص صاف کنید .

همچنین اگر فیلتر کولر گازی که هوا از طریق آن جریان می یابد با گرد و غبار، خاک یا زباله هایی مانند موهای حیوانات خانگی مسدود شود، جریان هوا مسدود می شود. حتما فیلتر جلوی دستگاه را نیز تمیز کنید. فیلتر به تمیز نگه داشتن کویل ها کمک می کند و باید همواره به صورت منظم ماهانه آنها را تمیز کنید.

و در آخر باید گفت که گاها پرده و یا مبلمان و دکوری های مختلف ممکن است جلوی جریان آزاد هوا در کولر گازی را بگیرد که این حالت نیز باعث یخ زدن کولر گازی پنجره ای خواهد شد.

عدم کارکرد سیستم تخلیه رطوبت

فرآیندی که بوسیله آن کویل‌های اواپراتور داخلی گرما را جذب می‌کنند، باعث می‌شود که رطوبت روی کویل‌ها متراکم شود. در نتیجه در تمامی کولر های گازی ما شاهد منبع و یک خط تخلیه برای دفع رطوبت اضافی محیط هستیم،که اجازه می‌دهد این رطوبت به بیرون از خانه تخلیه شود، اما اگر این سیستم تخلیه مسدود شود، رطوبت اضافی روی کویل‌ها جمع می‌شود و با گرفتن گرما منجمد می‌شود.بنابراین همواره کولر گازی خود را چک کنید و خط تخلیه آب را مورد بررسی قرار دهید.

تنظیمات ترموستات و فن درست نیست

در برخی موارد،که کولر گازی روی دمای بسیار پایین تنظیم شود. و ترموستات نیز روی دمای بسیار پایین تنظیم شود، از انتقال مناسب گرما از داخل به خارج جلوگیری می کند. گاهی اوقات این کار برای به حداقل رساندن صدای دستگاه نیز انجام می شود، اما اگر دستگاه سخت کار می کند تا دمای داخلی را پایین بیاورد، باید با سرعت فن نسبتاً بالایی کار کند تا هوای زیادی در کویلها به گردش درآید. اما باید گفت برای ایجاد هوایی خنک تر فقط کافی است سرعت فن را افزایش دهید تا از تجمع یخ جلوگیری کنید.

تنها زمانی باید از تنظیمات فن کم استفاده کنید، زمانی است که رطوبت بیرون به طور غیرعادی زیاد است و تهویه هوا برای رطوبت زدایی اتاق مشکل دارد. جریان هوای کمتر می تواند به رطوبت زدایی کمک کند.

سطح مبرد پایین است

مشکل بالقوه دیگر این است که کویل های کولر گازی ممکن است نشتی داشته باشند و باعث کم شدن مبرد دستگاه شود. این باعث  کاهش جریان خنک کنندگی در کولر گازی می شود. اگرچه کولر گازی همچنان به خنک کردن محیط ادامه می دهد، اما این کار را به سختی انجام می دهد. و برای خنک سازی محیط نیاز دارد که گاز مبرد را بیش از حالت عادی خنک سازد و این دمای پایین در مواجه با هر رطوبتی سبب یخ زدن آن می شود.

مبرد مورد استفاده در تهویه مطبوع قدیمی فریون بود (که برای لایه اوزون مضر است)، اما مدل های جدیدتر از مبردهای سازگار با محیط زیست استفاده می کنند. با این حال، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده در حال حاضر پر کردن گاز مبرد را توسط کاربران ممنوع کرده است. مبرد کم نشان دهنده نشتی است و باید قبل از شارژ مجدد دستگاه با مبرد، نشتی ها توسط یک تکنسین حرفه ای بر طرف شود و سپس نسبت به شارژ مجدد مبرد اقدام شود.

بزرگ بودن کولر گازی

اگر کولر گازی پنجره ای برای اتاق مورد نظر شما بزرگ باشد، چرا که در صورت بزرگ بودن دستگاه کولر گازی در سیکل های کوتاه اتومات خواهد کرد. با کاهش جریان هوای مطلوب، رطوبت زدایی به صورت کامل انجام نخواهد گرفت و سبب یخ زدن این رطوبت بر روی کویل ها می شود.

پایین بودن جریان هوای خارج

کولر های گازی به صورت کلی در دماهای زیر 62 درجه کارآیی خود را از دست می دهند. بنابراین استفاده از کولر گازی زمانی که هوای خارجی ساختمان بسیار پایین است می تواند موجب سرد شدن بیش از حد مبرد شود به طوری که رطوبت هوای اتاق را قبل از اینکه حتی بتواند در کویلها به گردش دربیاید منجمد کند.

خراب شدن کمپرسور

یک کمپرسور معیوب نمی تواند گاز مبرد را به درست پمپاژ کند. و گاها ممکن است حتی نتواند کویلها را خنک سازد. در نتیجه برای خنک کردن محیط دائما در حال کار کردن خواهد بود. و گاهی ممکن است در حین کار به طور ناگهانی خاموش شود. و از آن جایی که کویل ها به طور مداوم خنک می مانند می تواند رطوبت اضافی موجود در کولر گازی را منجمد کند و سبب یخ زدن کولر گازی شود.

متأسفانه باید گفت که، کمپرسور معیوب و ناکارآمد معمولاً قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود. و برای کولر های گازی پنجره ای تعویض کولر گازی به صرفه تر از تعویض موتور کمپرسور دستگاه است.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید