10 اشتباه در نگهداری سیستم های تهویه مطبوع

شما اینجا هستید:
10 اشتباه در نگهداری سیستم های تهویه مطبوع

10 اشتباه در نگهداری سیستم های تهویه مطبوع

نادیده گرفتن مدیریت صحیح تهویه مطبوع، قبض انرژی شما را افزایش می دهد، بازده سیستم شما را کاهش می دهد و در نهایت منجر به خراب شدن دستگاه شده و آن را نیازمند تعمیر می کند. در این بلاگ آموزشی ما در مورد 10 اشتباه در نگهداری سیستم های تهویه مطبوع می خواهیم صحبت کنیم. تا شما بتوانید با جلوگیری از آن ها قدرت دستگاه خود را بالا ببرید.

1.نادیده گرفتن الزامات اندازه

یکی از حالت های ابتدایی در هنگام خرید کولر گازی توجه به ظرفیت دستگاه نسبت به متراژ محیط است. که اگر ظرفیت با متراژ محیط هم خوانی نداشته باشد. حال یا کوچک و یا بزرگتر باشد. موجب پایین آمدن طول عمر مفید دستگاه خواهد شد.

نصب یک کولر گازی که برای فضایی کوچکتر از خانه شما طراحی شده است باعث می شود که برای خنک کردن فضا، دستگاه بیش از حد کار کرده در نتیجه سریعتر فرسوده شود. همچنین استفاده از یک کولر گازی که برای فضایی بزرگتر از محیط شما طراحی شده است ، باعث می شود که دستگاه مدام روشن و خاموش شود و طی مدت زمان کوتاهی کارایی و کیفیت خود را از دست دهد.

در نتیجه توصیه ما این است که به ظرفیت توجه کنید و واحد مناسب را برای فضایی که دارید انتخاب کنید. برای این کار می توانید با مشاوران ما در شرکت گری ایرانیان تماس حاصل فرمایید. تا بتوانند با توجه به متراژ مورد نظر شما بهترین ظرفیت را برای شما انتخاب نمایند.

2.تمیز نکردن باله ها و کویل ها

کویل ها و پره های کولر گازی به اوپراتور های داخل خانه و کندانسور های بیرونی کمک می کنند تا گرما را جذب و آزاد کنند. این فرآیند انتقال گرما حیاتی است، اما لایه‌های گرد و غبار و خاک مانع آن می‌شوند. اگر هرگز کویل های خود را چک نکنید، و به طور مرتب آن ها را تمیز نکنید. موجب  کارایی دستگاه را کاهش می دهد و برای شما در آینده گران تمام خواهد شد. از همین رو بهتر است قبل از شروع فصل تابستان این قسمت ها را چک کرده و آن ها را تمیز نمایید. همچنین بعد از بروز طوفان های شن و باد های شدید حتما باله ها و کویل ها را چک نمایید. تا مطمئن شوید که سطح آن ها همواره تمیز است.

3. نادیده گرفتن فیلتر هوا

فیلترها به طور کلی خانه شما را از وجود گرد و غبار، مواد حساسیت زا و… پاک می کند. شما باید به طور منظم این فیلتر ها را ماهی یک بار تمیز کنید. و یا در صورت لزوم آن ها را تعویض نمایید. چرا که در صورت کثیف شدن بیش از حد این فیلتر ها مسیر جریان هوا مسدود شده به طوری که هوا به سختی از آن ها عبور می کند و دستگاه دیگر واقعا نمی تواند کار خود را انجام دهد. این نه تنها گرد و غبار را در خانه شما افزایش می دهد، بلکه جریان هوا (راندمان) را برای کولر گازی شما کاهش می دهد.

فقط با تعویض فیلتر کثیف می توانید مصرف انرژی برای کولر گازی خود را تا میزان 5 تا 15 در صد بهبود بخشید . بنابراین مطمئن شوید فیلتر های شما همواره در یک حالت مطلوب و تر و تمیز قرار دارند. و به یاد داشته باشید که پس از انجام هر گونه فعالیت های گرد و غبار زا مانند تمیز کردن کانال‌کشی، تخریب و تعمیر منزل یا تمیز کردن کف چوبی، آنها را بررسی و تمیز کنید.

4. عدم به روز رسانی (یا تنظیم) ترموستات

در فضای تکنولوژی امروز، ممکن است ترموستات های قابل برنامه ریزی را هوشمند در نظر بگیرید، اما این بدان معنا نیست که نباید آنها را همواره تنظیم نمایید. ترموستات‌های قابل برنامه‌ریزی به شما امکان می‌دهند دما را برای زمان‌های مختلف در طول روز تنظیم کنید، تا با تنظیم دقیق دما در طول روز در هزینه ها تا مقداری زیادی صرفه‌جویی کرده و سیستم خنک‌کننده خود را بدون توجه مداوم مدیریت کنید. بسیاری از ترموستات‌های پیشرفته مانند ترموستات google nest می‌توانند حالت های روزمره و دماهای مورد نظر شما را در هر زمان تشخیص داده و سیستم را به طور خودکار بر این اساس تنظیم نماید. اما در سایر ترموستات ها باید شما نظارت کافی را بر آن داشته و بعد از هر چند وقت یکبار تنظیمات آنها را به روز نمایید.

5. چک نکردن خط تخلیه

بسیاری از سیستم‌های تهویه مطبوع از لوله هایی استفاده می‌کنند که مایعات را جمع آوری می‌کنند و با هدایت این آب به بیرون از خانه ، رطوبت موجود در فضا را کنترل می‌کنند. این لوله ها را می توانند به راحتی مسدود شده و کارایی خود را از دست دهند. گرفتگی و سرریز شدن آب از آنها خبر بدی برای کولر گازی شما و حتی کف و دیوار های خانه شما است. بنابراین خط تخلیه خود را همیشه تمیز نگه دارید و و سالی یکبار با تجهیزان مخصوص این قسمت را به طور دقیق تمیز نمایید.

6. تنظیم دما در درجه حرارت خیلی پایین

این اشتباه رایج به دهه‌ها قبل برمی‌گردد، زمانی که بسیاری از کاربران نمی‌دانستند سیستم‌های تهویه مطبوع چگونه کار می‌کنند. مردم اغلب ترموستات خود را در درجه حرارت های پایین تنظیم می کردند و فکر می‌کردند که این کار باعث خنک‌تر شدن فضا می‌شود.

کولر های گازی شما در هنگام شروع به کار با تمام قدرت کار می کنند تا دما را به درجه حرارت خواسته شده برسانند. و برای تمامی حالت ها این کار به یک سرعت انجام می پذیرد. و با پایین آوردن درجه حرارت ترموستات فقط باعث کارکرد طولانی تر کولر گازی می شوید.بنابراین ترموستات را در حالت درجه حرارت مطلوب خود تنظیم کنید. و به هیچ وجه آن را روی درجه حرارت های پایین که نیاز ندارید قرار ندهید.

7.اجتناب از تعویض کولر گازی

اگرچه ممکن است هزینه ای که صرف خرید یک کولر گازی جدید می کنید بالا باشد. اما این هزینه بهتر از نگهداری کولر گازی قدیمی با کارایی پایین است.سیستم های تهویه مطبوع قدیمی که عملکرد ضعیفی دارند، هزینه تعمیر بیشتری برای شما خواهند داشت و کارایی کمتری نسبت به مدل های جدید دارند، حتی زمانی که خودشان نو بودند. با تعویض واحدهای تهویه مطبوع 10 تا 12 ساله یا بیشتر، می توانید با سرمایه گذاری در نسخه جدیدتر و کارآمدتر، در صورتحساب های ماهانه صرفه جویی کنید.

8. چک نکردن گاز مبرد

همانطور که اشاره کردیم، کولر های گازی از مبرد استفاده می کنند که گرما را از خانه جذب کرده و آن را در فضای باز پخش می کند.فشار و اندازه دقیق گاز مبرد برای عملکرد سیستم تهویه مطبوع مهم است، و در طول زمان با کاهش مقدار آن باعث کاهش کارایی سیستم می شود. در نتیجه بهتر است سالی یکبار با کمک گرفتن از یک تکنسین حرفه ای سطح آن را اندازه گیری کرده و در صورت نیاز نسبت به شارژ آن اقدام کنید.

9. روشن کردن کولر گازی زمانی که کسی در خانه نیست

با تنظیم کولر گازی در درجه حرارت های مطلوب می توان در هزینه های برق تا میزان زیادی صرفه جویی کرد. بنابراین شما می توانید در زمانی که افراد کمی در خانه حضور دارند سطح دما را افزایش داده و یا وقتی هیچ کس در خانه نیست کولر گازی خود را خاموش کنید.

10. غافل شدن از پنجره ها(10 اشتباه در نگهداری سیستم های تهویه مطبوع)

در فصل تابستان با باز کردن پنجره ها گرمای زیادی از طریق آنها وارد خانه می شود. اگر واقعاً می خواهید گرمای خانه خود را کنترل کنید، به پنجره های خود نیز توجه کنید. آنها را با پرده های ضخیم خصوصا در طول زمانی که خورشید به صورت مستقیم به پنجره ها می تابد، بسته نگه دارید،همچنین می توانید هنگام عصر، که هوا خنک تر است پنجره های طبقه بالا و پایین را باز کنید و از جریان طبیعی هوای خنک به جای کولر گازی استفاده کنید. چرا که هر چه کولر گازی کمتر کار کند، بهتر است! و طول عمر آ« نیز افزایش می یابد.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید
kocaeli web tasarım ajansı istanbul web tasarım ajansı ankara web tasarım ajansı izmit web tasarım ajansı gebze web tasarım ajansı izmir web tasarım ajansı kıbrıs web tasarım ajansı