7 مشکل رایج کولر گازی و نحوه رفع آنها

شما اینجا هستید:
7 مشکل رایج کولر گازی و نحوه رفع آنها

7 مشکل رایج کولر گازی و نحوه رفع آنها

هنگامی که واحد تهویه مطبوع شما کار نمی کند، می تواند ناشی از اختلال در عملکرد یکی از قطعات ساده دستگاه و یا یک مسئله بزرگتر باشد. در بیشتر مواقع شما می توانید با تمیز کردن منظم دستگاه از بروز برخی مشکلات جلوگیری کنید، اما نکته مهم این است که برای مواردی همچون سرویس های مختصر دستگاه بهتر است از یک تکنسین کمک گیرید. دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به خراب شدن کولر گازی شما شود، بنابراین شرکت گری ایرانیان برای راهنمایی شما در این بلاگ آموزشی 7 مشکل رایج کولر گازی و نحوه رفع آنها شرح داده تا شما بتوانید با مشکلات کولر گازی خود بیشتر آشنا شوید.

7 مشکل رایج کولر گازی

آیا می خواهید بدانید که چگونه کولر گازی خود را تعمیر کنید؟ در اینجا هفت مشکل رایج کولر گازی خانگی و نحوه رفع آنها آورده شده است:

  • قطع شدن جریان برق کولر گازی
  • مسدود شدن فیلترها و کویل ها
  • خارج شدن ترموستات از جای خود
  • قطع شدن مدار و فیوز
  • تجمع یخ
  • تنظیمات اشتباه
  • فرسودگی کمپرسور

بیایید نگاهی دقیق تر به هر یک از این مشکلات واحد تهویه مطبوع بیندازیم و نحوه رفع آنها را ببینیم.

جریان برق واحد کولر گازی قطع شده است

در مورد این مشکل باید گفت که در زمانی که جریان برق به کولر گازی نمی رسد. ریشه اصلی آن مربوط به برق ساختمان است. و نگران کولر گازی خود نباشید. و قبل از هر اقدامی بهتر است که بررسی کنید که آیا کولر گازی شما به برق متصل است یا خیر. گاها پیش خواهد آمد که دو شاخه دستگاه از پریز جدا می شود. یا اینکه به خوبی در پریز قرار نمی گیرد. و این می تواند دلیل عدم انتقال جریان برق به کولر گازی شود.

چگونه مشکل قطع شدن جریان برق کولر گازی را حل کنیم؟

برای حل این مشکل باید بررسی کنید که همه دوشاخه ها (بسته به مدل AC شما) به درستی به سوکت های برق خود در مدار وصل شده باشند.برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه سیم کشی سیستم خنک کننده، استاندارد استرالیا/نیوزیلند (AS/NZS) 3000-2007، که معمولاً به عنوان قوانین سیم کشی نیز شناخته می شود، را بررسی کنید، که الزامات و دستورالعمل هایی را برای نصب تجهیزات و لوازم الکتریکی ارائه می دهد.   در نتیجه با پیروی از راهنمایی ها می توانید جریان برق کولر گازی خود را حل نمایید.

فیلترها یا کویل های کولر گازی شما مسدود شده است

عدم تعمیر و نگهداری منظم می تواند به سرعت منجر به خرابی کولر گازی شما شود. و به طور بالقوه قبض انرژی برق را با سخت تر کار کردن برای خنک کردن فضا افزایش دهد. اگر فیلترها و کویل های کولر گازی خود را به طور منظم تمیز نکنید، کمپرسور یا فن ها ممکن است زودتر از موعد از کار بیفتند، بنابراین تمیز کردن دوره ای فیلتر ها بسیار مهم است . فیلترها و کویل های کثیف می توانند به آزاردهنده ترین مشکلات کولر گازی منجر شوند. عدم اتومات کولر گازی می تواند ناشی از کثیف بودن فیلترها و کویلها باشد. بنابراین باید فیلترهای قابل شستشو برای کارکرد صحیح کولر گازی حداقل سالی یک بار تمیز شوند. اما اگر متوجه شدید که هنگام بیرون آوردن فیلترها معمولاً با گرد و غبار و کثیفی زیادی پوشیده شده اند، بهتر است هر سه تا شش ماه یکبار آنها را تمیز کنید. سعی کنید آنها را قبل از فصول اوج – تابستان و زمستان – تمیز کنید تا به کیفیت هوای شما در این مواقع کمک کند.

چگونه یک کولر گازی با فیلتر یا کویل مسدود شده را تعمیر کنم؟

باید پانل جلویی واحد داخلی خود را باز کنید و فیلترهای داخل آن را بردارید. آلودگی ها را با یک برس از روی آن ها پاک کنید. و سپس با استفاده از مواد شوینده و آب (اگر فیلترهای قابل شستشو دارید) گرد و غبار یا کثیفی اضافی که درون فیلترها به دام افتاده را پاک کنید. برای فیلترهای غیرقابل شستشو، می‌توانید از جاروبرقی در حالت فشار کم استفاده کنید، و یا با استفاده از با ابزار مخصوص برای حذف گرد و غبار و سایر آلودگی ها استفاده کنید.

برای دسترسی به فن کویل، باید شاسی یونیت داخلی را کاملا جدا کنید. هنگامی که به فن کویل دسترسی پیدا کردید، به سادگی محلول تمیز کننده مناسب کولر گازی را بر روی آن ها اسپری کنید، بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.

خارج شدن ترموستات از جای خود

اغلب سیستم های تهویه مطبوع برای کنترل دمای هوای اتاق با یک سنسور ترموستات (که در پشت صفحه کنترل قرار دارد) طراحی شده اند. وظیفه ترموستات کنترل دمای اتاق و دادن فرمان خاموش و یا روشن شدن کولر گازی است. اگر کولر گازی شما کار نمی کند. ممکن است سنسور از موقعیت خود خارج شده باشد.

چگونه کولر گازی را با ترموستات جابجا شده تعمیر کنم؟

برای تعمیر این مورد شما به یک تکنسین نیاز دارید تا سنسور دستگاه شما را در موقعیت مناسب خود قرار دهد. علاوه بر این، شما باید وضعیت ترموستات روی کنترلر را بررسی کنید. اگر روی «روشن» تنظیم شده است، مطمئن شوید که ترموستات روی «خنک» نیز تنظیم شده است (اگر شک دارید دفترچه راهنمای خود را بخوانید)، یا ممکن است برای کمک به حل این مشکل، لازم باشد دمای کنترلر خود را کاهش دهید.

قطع شدن مدار و فیوز

هنگامی که کولر گازی از کار می افتد معمولاً کلیدهای مدار و فیوزها مقصر هستند. در خانه‌های قدیمی‌تر، اگر تهویه مطبوع یک مدار مشترک با وسایل دیگر مانند یخچال،  مایکروویو و… داشته باشد ، ممکن است سبب ایجاد فشار زیاد بر روی مدار شود. و موجب سوختن فیوز شود . بررسی کنید که آیا فیوز سوخته است یا قطع کننده مدار قطع شده است. در صورت قطع شدن جریان شما می توانید مجددا آ« را روشن نمایید و سایر لوازم برقی خود را از مسیر آن جداسازی نمایید. اما اگر فیوز سوخته نیاز به تعویض دارد.

تعمیر مدار و فیوز ضعیف

در صورتی که مشکل کولر گازی شما تنها مدار و فیوز ضعیف است. تنها کافی است. که شما با یک برق کار تماس گیرید. و مشکل برق ساختمان خود را توسط این افراد حل نمایید. و کولر گازی شما نیاز به هیچ گونه تعمیر اضافی نخواهد داشت.

تجمع یخ روی کولر گازی

تجمع یخ در کولر گازی می تواند یکی از مشکلات عدید در کولر های گازی باشد. اگر تسمه فن دمنده آسیب ببیند. باعث تجمع یخ در کولر گازی می شود. و بدین ترتیب باعث اختلال در عملکرد خنک سازی کولر گازی می شود. برای بررسی این مورد ابتدا کولر گازی خود را خاموش کنید و پوشش را بردارید تا ببینید آیا یخ روی فیلتر یا پشت آن جمع شده است یا خیر.

چگونه یک کولر گازی با تجمع یخ را تعمیر کنم ؟

تنها راه برای از بین بردن تجمع یخ از کولر گازی این است که دستگاه خود را خاموش کنید و زمان بگذارید تا یخ کاملاً آب شود. فرآیند یخ زدایی تهویه هوا بسته به میزان تجمع یخ می تواند از یک ساعت تا بیش از 24 ساعت طول بکشد.

تنظیمات اشتباه در کولر گازی

یکی از کلیدی ترین بخش های موجود در کولر گازی داشتن دمای مناسب در هر شرایط است. اما اگر کولر گازی شما کار می کند اما هوای خروجی از آن سرد نیست، مطمئن شوید که دستگاه شما روی حالت خنک کننده روی کنترلر تنظیم شده است. به طور معمول، این با نماد دانه برف یا کلمات “سرد” یا “cold” نشان داده می شود. اگر سیستم روی این حالت است، بررسی کنید که دما به اندازه‌ای پایین باشد که دستگاه بداند باید خنک شود. می‌توانید با کاهش دما به 16 درجه سانتی‌گراد در یک روز گرم، بررسی کنید که آیا هوای تهویه مطبوع خنک است یا نه، قبل از اینکه آن را به سطح بهینه مانند 24 درجه سانتی‌گراد تغییر دهید. این در مورد گرمایش نیز صدق می‌کند – اگر از کولر برای گرم کردن خانه در زمستان استفاده می‌کنید اما هوای خروجی آن سرد است، حالت کنترلر خود را بررسی کنید. تنظیمات کلیدی برای به خاطر سپردن:

  • دانه برف = خنک کننده
  • آفتاب = گرمایش

در طول چرخه گرمایش، این امکان وجود دارد که از دستگاه هوای سرد خارج شود. این ممکن است به دلیل چرخه یخ زدایی رخ دهد، که به حالت “خنک کننده” تغییر می کند تا به واحد خارجی اجازه گرم شدن و یخ زدایی را بدهد. با این حال، ممکن است تنظیماتی در کنترلر وجود داشته باشد که مانع خاموش شدن فن شود – اینجاست که می توانید به کتابچه راهنمای خود مراجعه کنید و یا با یک تکنسین مشورت کنید. همچنین ممکن است به این دلیل باشد که برخی از کنترل‌کننده‌ها به شما اجازه می‌دهند که موتور فن را روی کارکرد ثابت تنظیم کنید، به این معنی که فن بدون توجه به تنظیمات، چرخه یخ‌زدایی یا دما کار می‌کند که می‌توانید آن را خاموش کنید.

چگونه کولر گازی را با تنظیمات اشتباه تعمیر کنم؟

تنظیمات نادرست را می توان به راحتی با تغییر مستقیم محدوده دما و حالت خنک کننده روی کنترلر برطرف کرد. اگر تنظیمات تهویه مطبوع شما آنقدر پیچیده به نظر می رسد که نمی توانید آن را تغییر دهید یا اگر در مورد کاری که باید انجام دهید مطمئن نیستید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که با یک تکنسین متخصص مشورت کنید تا تنظیمات کولر گازی شما را بررسی کند.

کمپرسور تهویه هوا فرسوده شده است 

کنترل های کمپرسور و فن ممکن است به مرور زمان فرسوده شوند، به خصوص اگر دستگاه شما دائماً روشن و خاموش می شود. همچنین معمول است که کمپرسور به دلیل اختلال و یا خرابی خازن کار نمی کند. کولر گازی بدون کمپرسور کار نمی‌کند، بنابراین احتمالاً باید تعویض شود. از آنجایی که رفع این مشکل کمی دشوارتر است، بهتر است به جای اینکه خودتان آن را حل کنید، با یک تکنسین مشورت کنید.

چگونه کولر گازی را با کمپرسور فرسوده تعمیر کنم؟

کمپرسور قطعه ای گران قیمت برای تعویض است، بنابراین بسته به مدت زمانی که سیستم خنک کننده خود را در اختیار داشته اید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که با یک کولر گازی جدید شروع به کار کنید. چرا که تعویض کردن کمپرسور برای یک کولر گازی قدیمی مقرون به صرفه نخواهد بود. و طول عمر مفید هر کولر گازی بین 8 تا 15 سال می باشد.

در این مقاله شما با 7 مشکل رایج کولر گازی و نحوه رفع آنها آشنا شدید. اما باید گفت که از آن جایی که سیستم های کولر گازی بسیار پیچیده و پیشرفته است بهتر است قبل از هر اقدامی با یک تکنسین حرفه ای مشورت نمایید. و هیچ گاه خود سرانه نصبت به تعمیر کولر گازی خود اقدام نکنید.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید