آیا کولر گازی می تواند کرونا را پخش کند؟

شما اینجا هستید:
آیا کولر گازی می تواند کرونا را پخش کند؟

آیا کولر گازی می تواند کرونا را پخش کند؟

پس از همه گیری بیماری کرونا در سرتا سر جهان زندگی اجتماعی با تحولات عظیمی رو به رو شود. و در این بین تمامی افراد سعی بر آن دارند تا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی جلوی پیشرفت این ویروس منحوس را بگیرند. و کاربران سیستم های تهویه مطبوع این سوال برایشان پیش آمده که آیا کولر گازی می تواند کرونا را پخش کند؟

ما یاد گرفته ایم که برای جلوگیری از شیوع کووید-19 از خیلی چیزها اجتناب کنیم. اما آیا باید در این همه گیری از استفاده ار کولر گازی اجتناب کنیم؟ یا آیا کولر گازی ویروس را بیشتر پخش می کند؟ آیا استفاده از کولر گازی در کاهش ویروس کرونا ضروری است؟ مطالعات زیادی در مورد همین موضوع وجود دارد.

حال برای پاسخگویی به این سوالات ما در این مقاله به طور کامل در مورد این سوال که آیا کولر گازی می تواند کرونا را پخش کند؟ بحث کرده ایم. پس با ما همراه شوید.

ویروس کرونا چگونه منتشر می شود؟

در میان همه، انتقال ذرات آلوده به ویروس کرونا رایج ترین و قابل درک ترین روشی است که از طریق آن ویروس کرونا پخش می شود. در اینجا، بزاق یا نفس، که از ویروس تشکیل شده است، هنگام سرفه، صحبت، تنفس یا عطسه از دهان یا بینی ناقل ویروس کرونا خارج می شود. هنگامی که فرد این قطرات را دفع می کند، می توانند حداقل چند فوت در هوا پراکنده شوند. در این مرحله، اگر قطره با فرد دیگری تماس پیدا کند، احتمال انتشار ویروس از طریق انتقال وجود دارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید انتقال آئروسل است. در اینجا ذرات عفونی میکروسکوپی از افراد آلوده به ویروس کرونا خارج می شوند. این ذرات فوق العاده ریز هستند و می توانند به راحتی در هوا باقی بمانند. از طریق جریان هوا، آنها به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می کنند. در مقایسه با قطرات، این ذرات معلق در هوا کوچکتر هستند و می توانند مسافت های طولانی تری را طی کنند. اگر طرف مقابل آنها را استنشاق کند، این ذرات به سرعت وارد ریه های فرد شده و فر را به این بیماری مبتلا می سازد.

کرونا و گسترش آن در کولر گازی

امروزه نیز بحث هایی در مورد انتقال ویروس کرونا از طریق ذرات آئروسل در میان دانشمندان انجام می شود. اما، به طور کلی، پذیرفته شده است که حتی انتقال آئروسل نیز رخ می دهد و احتمال همه گیری این نوع انتقال در فضا های بسته بسیار بیشتر است. وقتی به یک منطقه بسته فکر می کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می رسد، سیستم های تهویه مطبوع است. در کولر گازی چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که یک فرد آلوده در فضایی مجهز به سیستم تهویه مطبوع باشد، سیستم ذرات ویروس را همراه با هوای تنفس شده به داخل پنل دستگاه می کشد. و در صورت مجهز نبودن کولر گازی به فیلتر های ضد ویروس ذرات دوباره به محیط برگشته و در هوا جریان می یابند. و گاها ممکن است که این ذرات با جریان هوا به سایر بخش های ساختمان انتقال یابد.

آیا مدرک دیگری برای این نوع گسترش داریم؟ بله، حتی آبله مرغان، سل، سرخک، آبله، سارس و آنفولانزا از طریق تهویه، گرمایش و کولر گازی گسترش یافته اند. اما، در عین حال، نتیجه گیری قطعی در مورد انتشار کووید-19 از طریق کولر گازی برای دانشمندان نیز دشوار است. در عین حال، ما نمی توانیم احتمال انتشار از طریق کولر گازی را رد کنیم. تعداد کمی از مطالعات به یک موضوع پرداخته اند و همه آنها ثابت کرده اند که احتمال انتشار کووید-19 از طریق کولر گازی وجود دارد.

در کولر گازی چه اتفاقی می افتد؟

به طور کلی، سیستم های تهویه مطبوع هوای اتاق را به داخل پانل می کشاند. و پس از خنک سازی این هوا و جذب گرما از آن فهوای خنک شده را به فضای اتاق باز می گرداند. این سیستم ها بر اساس قوانین و نیازهای ساختمانی هوا را مبادله می کنند. هدف تبادل هوا عمدتا حذف یا رقیق کردن انتشارات شیمیایی و سایر ذرات است. اکثر سیستم‌ها، مانند کولر گازی، هوای داخل خانه را به گردش در می‌آورند که در صورت وجود ویروس کرونا در هوا ممکن است ویروس را پخش کند. اما، شواهد مناسبی وجود ندارد که ثابت کند این سیستم‌ها باعث گسترش ویروس کرونا می‌شوند.

ما به دلیل بیماری همه گیر کرونا یا کووید-19 دستخوش تغییرات زیادی در سبک زندگی شده ایم. اما وقتی صحبت از کولر گازی می شود، هیچ مدرک واقعی برای اثبات اینکه کولر گازی باعث انتشار کووید-19 می شود وجود ندارد. به طور کلی، فضاهای باز و ساختمان های دارای تهویه مناسب برای جلوگیری از هر گونه ویروسی که در هوا پخش می شود، همیشه ایمن هستند. بهتر است کولر های گازی قدیمی خود را از رده خارج کنید. و با استفاده از کولر های گازی مدرنی که به انواع فیلتر های آنتی باکتریال ،آنتی ویروس و غیره مجهز هستند. همواره سلامت خود و خانواده تان را تضمین نمایید.

به علاوه کولر های گازی که به فیلتر های آنتی آلرژن مجهز هستند. حتی برای افراد سالمند ،کودکان و افرادی که به بیماری های تنفسی مانند آسم مبتلا هستند می توانند بسیار کمک کننده باشد. و سلامت این قبیل افراد را تضمین نماید.

البته باید این را هم در نظر داشت که کولر های گازی با کنترل رطوبت هوا می توانند گاهی اوقات مانع گسترش ویروس شوند. پس شما می توانید با تهیه یک کولر گازی مدرن تا حد زیادی در گسترش انواع ویروس ،باکتری و قارچ جلوگیری نمایید.

برای ثبت سفارش و خرید جدیدترین کولر های گازی روز دنیا شما می توانید با کارشناسان ما در دفتر فروش شرکت گری ایرانیان تماس حاصل فرمایید. همکاران ما 24 ساعته برای پاسخگویی و راهنمایی شما در خصوص انتخاب بهترین دستگاه آماده هستند.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید