تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر

شما اینجا هستید:
تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر

تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر

بسیاری از کاربران در مورد اینکه آیا تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر امکان پذیر است یا خیر، سوال پرسیده اند. پس شرکت گری ایرانیان در نظر دارد تا با استفاده از این بلاگ آموزشی به طور کامل به این سوال شما پاسخ دهد.

قبل از هر چیز بهتر است بیشتر با سیستم اینورتر آشنا شوید. و نحوه کار این سیستم را بهتر بشناسید.

اینورتر در کولر گازی

با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی ما شاهد فناوری هایی هستیم که به زندگی ما سمت و سوی جدید می بخشد. سیستم اینورتر نیز مانند سایر فناوری ها در دهه اخیر وارد بازار جهانی شد و کم کم به لوازم های خانگی الکتریکی اضافه شد. که کولر های گازی جزء لوازم های اولیه بودند که به این سیستم مجهز شدند. حال بهتر است در مورد کولر های گازی معمولی و اینورتر بیشتر بدانید.

تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر

از جمله مهم ترین تفاوت بین کولر گازی معمولی و اینورتر مربوط به موتور آنها ست. موتور کولر های گازی معمولی با یک دور ثابت چرخش می نماید. و با رساندن دمای اتاق به درجه حرارت خواسته شده خاموش می شود. در حالی که چرخش موتور در کولر گازی اینورتر متغیر است. و موتور دستگاه برای جلوگیری از نوسانات شدید دمایی و جلوگیری از اتلاف انرژی همواره درحال تغییر سرعت چرخش موتور است.

مصرف انرژی

پس با این وجود کولر گازی های اینورتر میزان مصرف انرژی پایین تری به نسبت کولر های گازی معمولی دارند. و بدین صورت تا میزان زیادی در مصرف انرژی برق صرفه جویی کرده و هزینه های جاری برق را برای کاربر تا حد زیادی پایین می آورد.

طول عمر

از آن جایی که کمپرسور در کولر های گازی معمولی همواره در حال خاموش و روشن شدن هستند. و همچنین میزان اصطکاک به دلیل وجود قطعات اضافی بالا است. در نتیجه میزان استهلاک و خرابی این موتور ها به نسبت بالا بوده و از طول عمر پایین تری بر خوردارند.

نوسان دمایی

در کولرهای گازی معمولی موتور دستگاه در زمان روشن شدن با تمام ظرفیت خود شروع به کار کرده و پس از رسیدن دمای اتاق به درجه حرارت خواسته شده خاموش شده و پس از گرم شدن دوباره محیط مجددا روشن می شود. که در این حالت هوا با تغییرات و نوسان زیادی روبه رو خواهد بود. که برای کاربران این حالت خوشایند نخواهد بود.

اما در کولر های گازی اینورتر پس از رسیدن دمای اتاق به درجه حرارت خواسته شده موتور خاموش نمی شود بلکه تنها سرعت آن کم می شود. در نتیجه همواره دمای هوا در حالتی متعادل و یکنواخت خواهد بود.

آیا تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر امکان پذیر است؟

حال که با نحوه ی کار کولر های گازی معمولی و اینورتر آشنا شدید. زمان آن رسیده که به این سوال که آیا امکان تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر وجود دارد یا خیر؟ پاسخ دهیم.

در مورد اینورتر باید گفت که اینورتر تنها یک قطعه نیست که با جایگذاری ان بتوان ایز این مزیت استفاده کرد. بلکه اینورتر خود یک سیستم جداگانه و خاص است. و شامل چندین قطعه سخت افزار و یک سری سیتم نرم افزاری می باشد. که به وسیله ی آن ها و از طریق تشخیص دمای اتاق چرخش و سرعت موتور را کنترل می نماید.

پس طبق آن چه گفته شد امکان تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر امکان پذیر نمی باشد. و با جایگذاری یک قطعه ی اضافی و یا حتی تغییر در ساختار آن امکان تبدیل به کولر گازی اینورتر وجود ندارد.

البته باید گفت برای کولر گازی اینورتر اجزائی مانند کمپرسور مخصوص ،درایو اینورتر جدید برای هر یک از کنترلر موتورها، مادربرد یا برد کنترلی اصلی که قابلیت تعامل با درایوها را داشته باشد. به همراه شیرهای سلنویدی، شیرهای الکترونیکی، فنها و سایر قطعات مرتبط نیاز هست. و از لحاظ تئوری می توان با جایگذاری آن ها یک کولر گازی اینورتر داشت.

اما با این حال نیز ممکن است دستگاه قابلیتی را که باید، نداشته باشد. پس با این اوصاف بهترین راه برای داشتن یک کولر گازی اینورتر خرید آن است. چرا که تبدیل کردن کولر معمولی به اینورتر امکان ندارد. و در صورت تبدیل نیز هزینه بالایی را لازم دارد. و هیچ گونه توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

همچنین باید این را نیز در نظر داشته باشید که به دلیل بالا بودن قیمت کولر گازی های اینورتر به نسبت مدل های معمولی بسیاری از افراد سودجو با استفاده از یک برد نمونه تقلبی را معرفی می کنند که باید در هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

برای داشتن خریدی مطمئن می توانید با مشاورین و کارشناسان ما در شرکت گری ایرانیان در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید