همه چیز در مورد کولر گازی مرکزی

شما اینجا هستید:
همه چیز در مورد کولر گازی مرکزی

همه چیز در مورد کولر گازی مرکزی

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی هوای خنک را از طریق سیستم کانال ها تامین و برگشت به گردش در می آورند. مجراها و رجیسترها (یعنی منافذ در دیوارها، کفها یا سقفها) هوای خنک را از تهویه مطبوع به قسمت های مختلف خانه منتقل می کنند. این هوای خنک با گردش در خانه گرمتر می شود. سپس از طریق کانال های برگشتی و رجیسترها به سمت کولر گازی مرکزی جریان می یابد.

دستگاه های تهویه مطبوع هوا را رطوبت زدایی می کنند تا راحتی را افزایش دهند. با این حال، در آب و هوای بسیار مرطوب، زمانی که دمای هوای بیرون متوسط ​​است، یا در مواردی که تهویه مطبوع بزرگ است، ممکن است هوا به رطوبت کافی برای رسیدن به سطح راحت نرسد. در این موارد، کاربران ممکن است تنظیمات ترموستات را کاهش دهند یا از رطوبت‌گیر استفاده کنند. اما در هر دو مورد این امر باعث افزایش مصرف انرژی می شود، هم برای خود رطوبت گیر و هم به این دلیل که کولر گازی برای خنک کردن خانه به انرژی بیشتری نیاز دارد.

اگر سیستم هوای مرکزی در خانه خود دارید، فن را روی حالت «خودکار» قرار دهید. به عبارت دیگر، از فن مرکزی سیستم برای تامین گردش هوا استفاده نکنید – از فن های گردشی در اتاق های جداگانه استفاده کنید.

انواع کولر گازی مرکزی

تهویه مطبوع مرکزی یا سیستم اسپلیت یا یک واحد بسته بندی شدهبه همراه کانال است.

در یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی از نوع سیستم اسپلیت، یک یونیت در فضای باز شامل مبدل حرارتی، فن و کمپرسور، و یک یونیت داخلی حاوی مبدل حرارتی داخلی و دمنده است. در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع، پانل داخلی ممکن است حاوی یک کوره یا مبدل حرارتی داخلی یا یک پمپ حرارتی باشد. اگر خانه شما از قبل سیستم گرمایشی دارد اما کولر ندارد، یک سیستم اسپلیت ممکن است مقرون به صرفه ترین کولر گازی مرکزی برای نصب باشد.

در یک تهویه مطبوع مرکزی کانالی، مبدل های حرارتی، کمپرسور، فن و دمنده همه در یک یونیت قرار دارند که معمولاً روی سقف یا روی یک دال بتنی در کنار پی خانه قرار می گیرند. از این نوع کولر گازی در ساختمان های تجاری کوچک نیز استفاده می شود. کانال های ورودی و خروجی هوا از داخل خانه و از طریق دیوار یا داخل سقف به کولر گازی متصل می شوند. تهویه مطبوع کانالی اغلب شامل کویل های آب گرم است. این ترکیب کولر و کویل آب گرم نیاز به سیستم گرمایشی مجزا را تامین می کند.

نصب و مکان کولر گازی

اگر کولر گازی شما به درستی نصب شده باشد، یا اگر مشکلات عمده آن برطرف شده باشد، باید سال ها با تعمیر و نگهداری جزئی کارایی لازم را داشته باشد. با این حال، بسیاری از دستگاه های تهویه مطبوع به درستی نصب نمی شوند.

هنگام نصب یک کولر گازی مرکزی جدید، مطمئن شوید که پیمانکار شما:

 • فضای داخلی کافی را برای نصب، نگهداری و تعمیر سیستم جدید فراهم می کند
 • از روش اندازه‌گیری کانال استفاده می‌کند، مانند کتابچه راهنما
 • اطمینان حاصل می کند که رجیسترهای خروجی عرضه کافی برای تحویل هوای خنک و رجیسترهای ورودی هوای برگشتی کافی برای انتقال هوای گرم خانه به تهویه مطبوع وجود دارد.
 • لوله کشی را در فضای مطبوع نصب می کند، نه در اتاق زیر شیروانی، تا جایی که ممکن است
 • همه مجاری را با ماستیک آب بندی می کند و مجاری را به شدت عایق می کند
 • کمپرسور را در جایی قرار می دهد که سر و صدای آن در صورت امکان شما یا همسایگانتان را آزار ندهد
 • واحد کمپرسور را در جایی قرار می دهد که هیچ جسم مجاور جریان هوا را به آن مسدود نمی کند
 • بررسی می کند که کولر گازی تازه نصب شده دارای شارژ مبرد و نرخ جریان هوای دقیق مشخص شده توسط سازنده است.
 • ترموستات را دور از منابع گرما، مانند پنجره ها یا رجیسترهای خروجی قرار می دهد.

انتخاب یا ارتقای تهویه مطبوع مرکزی

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی کارایی بیشتری نسبت به سیستم های تهویه مطبوع معمولی دارند. علاوه بر این، آنها خارج از مسیر، ساکت و راحت هستند. برای صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه، باید سعی کنید یک کولر گازی کم مصرف بخرید و مصرف انرژی کولر مرکزی خود را کاهش دهید.

اگر به فکر اضافه کردن تهویه مطبوع مرکزی به خانه خود هستید، ممکن است عامل تعیین کننده نیاز به کانال کشی باشد.

کارآمدترین دستگاه های تهویه مطبوع 30 تا 50 درصد انرژی کمتری برای تولید همان مقدار خنک کننده مصرف می کنند که تهویه مطبوع ساخته شده در اواسط دهه 1970. حتی اگر کولر گازی شما تنها 10 سال از عمر آن گذشته باشد، می توانید با جایگزینی آن با یک مدل جدیدتر و کارآمدتر، 20 تا 40 درصد در هزینه های انرژی خنک کننده خود صرفه جویی کنید.

اندازه و نصب مناسب عناصر کلیدی در تعیین کارایی کولر گازی هستند. یک واحد بیش از حد بزرگ رطوبت را به اندازه کافی از بین نمی برد. یک واحد خیلی کوچک نمی تواند در گرم ترین روزها به دمای راحت دست یابد. مکان نامناسب واحد، عایق نبودن و نصب نادرست کانال می تواند تا حد زیادی کارایی را کاهش دهد.

هنگام خرید کولر گازی به دنبال مدلی با راندمان بالا باشید. سیستم های تهویه مطبوع مرکزی با توجه به نسبت بهره وری انرژی فصلی (SEER) رتبه بندی می شوند. SEER مقدار نسبی انرژی مورد نیاز برای ارائه یک خروجی خنک کننده خاص را نشان می دهد. بسیاری از سیستم های جدیدتر دارای رتبه بندی SEER تا 26 هستند.

ویژگی های دیگری که هنگام خرید کولر گازی باید به آن توجه کنید عبارتند از:

 • سیستم تهویه مطبوع با سرعت متغیر
 • واحدی که بی سر و صدا کار می کند
 • یک چراغ چک فیلتر برای یادآوری به شما برای بررسی فیلتر پس از تعداد ساعات کار از پیش تعیین شده
 • سوئیچ فن با تاخیر اتوماتیک برای خاموش کردن فن چند دقیقه پس از خاموش شدن کمپرسور.

سخن آخر همه چیز در مورد کولر گازی مرکزی

برای داشتن یک کولر گازی که بتواند نیاز شما را برطرف سازد در اولین اقدام خرید یک جنس مرغوب و با کیفیت است. که بتواند برای سالیان طولانی برای شما کار کرده و دمایی مطلوب را در تمامی فصول سال فراهم آورد.پیشنهاد ما برای شما در مورد یک کولر گازی پرتابل برای فضای مورد نظرتان استفاده از سیستم های برند گری است.

همانگونه که می دانید کولر گازی های برند گری یکی از محبوب ترین و با کیفیت ترین کولر گازی های شناخته شده در جهان اند. اما باید این نوع محصولات را از یک فروشگاه معتبر با تضمین اصالت کالا و همراه با گارانتی دریافت نمایید.

گری ایرانیان با سابقه چند ساله در زمینه فروش کولر گازی های برند گری می تواند به شما در این راه کمک نماید. برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش تنها کافیست با شماره های درج شده روی صفحه تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید