چگونه نشتی در کولر گازی را پیدا کنیم؟

شما اینجا هستید:
چگونه نشتی در کولر گازی را پیدا کنیم؟

چگونه نشتی در کولر گازی را پیدا کنیم؟

سیستم های تهویه مطبوع از وسایل مهم در منازل و ادارات هستند. درک این نکته مهم است که بررسی نشتی در کولر گازی برای عملکرد متناسب دستگاه حیاتی است. نشتی در کولر گازی شما می‌تواند بر گردش هوا تأثیر بگذارد. همچنین در صورت نشت گاز می تواند منجر به یک مشکل بزرگ برای سلامتی افراد و کاهش عملکرد دستگاه شود.

یک راه مقرون به صرفه برای یافتن نشتی در سیستم کولر گازی از طریق استفاده از تست صابون است. همچنین می توانید از یک نور UV، یک دستگاه تشخیص الکترونیکی، یک آزمایش رنگ یا آزمایش روغن استفاده کنید. در این مقاله نحوه یافتن نشتی در کولر گازی را به شما آموزش می دهیم. همچنین علل آن و همچنین اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از خود و دستگاه را خواهید آموخت.

چگونه نشتی در کولر گازی را پیدا کنیم؟

بررسی نشتی در کولر گازی های موجود در خانه یا محل کار شما

همانطور که قبلا گفته شد، روش های مختلفی برای بررسی نشتی در کولر گازی وجود دارد. اینها شامل آزمایش صابون، استفاده از نور UV، دستگاه تشخیص الکترونیکی و چند مورد دیگر است. با این حال، ابتدا باید انواع مختلفی از نشت هایی را که ممکن است در یک سیستم کولر گازی با آن روبه رو شوید را، در نظر بگیریم.

این امر درک شما را از نحوه یافتن نشتی در کولر گازی خود و به ویژه نوع نشت تقویت می کند. بنابراین، برای بررسی نشتی در کولر گازی و دانستن انواع نشتی این مقاله را دنبال کنید:

انواع مختلف نشتی در کولر گازی

نشت آب داخل ساختمان: یک کویل اواپراتور مسئول خنک کردن هوای گرم در کولر گازی شما است. با انجام این کار، رطوبت حاصل را روی خود جمع می کند. این رطوبت روی سطح کویل ها به دلیل سرد بودن سطح آن ها متراکم شده و میعان صورت می گیرد. و این مایعات کم کم در ظرف تخلیه جمع می شود. و پس از آن توسط یک پمپ، از یک زهکشی به بیرون از خانه شما سرازیر می شود.

اگر در جایی از خط تخلیه مسدود شدن با مواد خارجی اتفاق بیافتد، نشت داخلی ایجاد می شود. این ممکن است از طریق وجود کپک، خاک یا سایر عناصری که در لوله خط تخلیه جمع می شوند و از جریان یافتن آب جلوگیری می کند،اتفاق بیافتد.

یکی دیگر از دلایل نشت آب در داخل ساختمان، ایراد در لوله تخلیه شما است. اگر لوله شکسته شود، آبی که باید به سمت بیرون رانده شود به محیط داخلی خانه باز گردد. باعث نشتی آب از کولر گازی خواهد شد. علل دیگر این نوع نشت عبارتند از: تشتک تخلیه شکسته یا زنگ زده، فیلتر هوا کثیف شده و یا سطح گاز مبرد در کولر گازی کم است.

نشت آب در فضای باز: نشت آب در فضای باز اغلب طبیعی بوده و نیازی به نگرانی ندارد. در حالت عادی، واحد بیرونی شما ممکن است در حین خنک کردن گاز مبرد دچار نشتی شود. کویل هایی که گاز مبرد را با خود به سمت پانل داخلی هدایت می کنند. می توانند سبب متراکم ساختن رطوبت موجود در هوا شده و نشتی را ایجاد نمایند.

بنابراین یک گودال آب معمولا در اطراف کولر گازی شما ایجاد می کند. هیچ دلیلی برای ترس وجود ندارد، به غیر از مواردی که ممکن است نشت آب در پانل خارجی بیش از 24 ساعت ادامه داشته باشد. و گاها این مساله به چند روز می رسد. که در این مورد باید با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیرید.

به علاوه ی مواردی که در بالا ذکر شد. دلایل دیگری برای نشت آب از کولر گازی شما وجود دارد که می تواند شامل فیلتر های کثیف ،نصب نا مناسب کولر گازی ،لوله تخلیه آب معیوب ،یا منبع شکسته شده مخصوص جمع آوری مایعات در داخل پانل داخلی باشد.

نشت مبرد: یکی از نشانه های معمول نشت مبرد، افزایش یا کاهش سطح دمای داخل ساختمان است. ممکن است متوجه جمع شدن یخ روی کویل های اواپراتور یا احساس خروج هوای گرم از کولر گازی شوید. همچنین شنیدن صداهای ناهنجار و غیر معمول از کولر گازی و وجود هزینه بیشتر برای قبوض آب و برق می تواند ناشی از پایین آمدن سطح مبرد باشد.

نشت گاز مبرد می تواند نه تنها به دستگاه آسیب برساند. بلکه می تواند سلامتی افراد را نیز به خطر بی اندازد. فریون، که در کولر گازی به عنوان گاز مبرد استفاده می شود، می تواند یک خطر بالقوه برای سلامت افراد باشد . این ماده سمی است که با استنشاق، سلامتی فرد را تهدید می کند.

پیدا کردن نشتی در کولر گازی

پس از از آشنا شدن با راه هایی که ممکن است باعث ایجاد نشتی در کولر گازی شوند. نوبت به راه های مناسب برای یافتن محل دقیق این نشتی ها است. که ما در این جا به 5 مورد از آنها اشاره می کنیم. تا شما بتوانید در صورت نیاز و در صورت مشاهده نشتی در کولر گازی برای یافتن محل دقیق از این موارد استفاده نمایید.

تست صابون: تست حباب صابون روشی آسان و دم دست برای انجام بررسی های نشتی گاز در کولر گازی است. برای شروع، مقداری آب گرم تهیه کنید و آن را با صابون مخلوط کنید. مخلوط کردن را برای چند دقیقه انجام دهید. قبل از استفاده از محلول، اطمینان حاصل کنید که در ناحیه مورد آزمایش جریان باد وجود ندارد. پس از انجام این کار، محلول آب صابون را با یک اسفنج روی ناحیه مشکوک قرار دهید.

می توانید از اسپری برای دسترسی به نقاط صعب العبور روی کولر گازی استفاده کنید. پس از اعمال، باید متوجه تشکیل حباب ها در قسمتی که نشتی دارد، شوید. اگر این اتفاق نیفتد، نشتی وجود ندارد و می توانید به نقطه جدیدی بروید. هنگام انجام این فرآیند مراقب باشید تا از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که بعد از آزمایش آن ناحیه را خشک کنید.

اگر در مورد بررسی نشتی در سیستم‌های تهویه مطبوع در طول این آزمایش مطمئن نیستید، توصیه می‌کنیم با یک متخصص تماس بگیرید تا بررسی‌ها را برای شما انجام دهد.

نور ماوراء بنفش: استفاده از نور UV راه دیگری برای تشخیص محل نشتی گاز مبرد است. معمولاً هنگامی که نشتی گاز مبرد در کولر گازی وجود دارد، آنچه در پی می آید ظاهر روغن روان کاری است. مبرد شما به طور کامل با روغن روان کننده مخلوط می شود. روغن نیز به نوبه خود می تواند در نور فرابنفش خود را ظاهر نماید.

نور فرابنفش می تواند طیف رنگی را که که چشم انسان نمی تواند ببیند منعکس کند و آن را برای ما آشکار می کند. برای انجام موفقیت آمیز آن، از ورود نور خارجی به ناحیه آزمایش جلوگیری کنید. نور فرابنفش خود را به سمت ناحیه مورد نظر بگیرید و نماد فلورسنت را جستجو کنید. دستیابی به نور UV بسیار ارزان است، بنابراین قیمت آن جای نگرانی نیست.

دستگاه تشخیص الکترونیکی: استفاده از دستگاه الکترونیکی در واقع روشی بسیار دقیق برای تعیین محل نشتی است. هنگامی که دستگاه یک نقطه نشتی را تشخیص داد، زنگ خطر را به صدا در می آورد. شما همچنین می توانید از آن در خارج از خانه خود استفاده کنید. دستگاه تشخیص به عنوان نشتی یاب هالوژن نیز شناخته می شود. دستگاه مانند پرتو فرابنفش، گازهای هالوژن، کلر و فلوئور را که در کولر گازی ها استفاده می شود، حس می کند.

هنگام آزمایش، مطمئن شوید که دستگاه روشن است و در برابر هوا محافظت می شود. با گذشتن دستگاه تشخیص الکترونیکی در نزدیکی کولر گازی، ناحیه آزمایش را اسکن کنید. اگر نشت پیدا کند، سیگنال های سمعی و بصری را ارائه می دهد. با این حال، مشکل این دستگاه این است که خرید آن ممکن است گران باشد. همچنین ممکن است برای استفاده صحیح از آن نیاز به آموزش داشته باشید.

تست رنگ: آزمایش رنگ مستلزم استفاده از رنگ فلورسنت در یک سیستم کولر گازی است. رنگ پخش می شود و به سوراخ های دستگاه نفوذ می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، دستگاه را با یک لامپ اسکن کنید و به مکان هایی که رنگ ریخته شده است توجه کنید. استفاده از تست رنگ نه تنها به مهارت بلکه مستلزم هزینه بالا نیز می باشد.

تست روغن: تست روغن گزینه دیگری هنگام بررسی نشتی در کولر گازی  است، همچنین یکی از مواردی است که هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت. هنگامی که نشانه های نشت در تهویه مطبوع ظاهر می شود، می توانید دستکش های محافظ بپوشید و از یک حوله رنگ روشن استفاده کنید تا اطراف سیستم را با آن بررسی کنید. از آنجایی که نشت گاز مبرد در کولر گازی اغلب با ظاهر شدن روغن روان کاری همراه است، مواد نشت شده باعث ایجاد لکه روی حوله شما می شوند. اگر نقطه ای بیش از حد معمول روغن داشته باشد، احتمالاً نشتی وجود دارد.

مراقب باشید در امتحان این روش از حتما از دستکش استفاده کنید. زیرا قطرات گاز مبرد سرد سبب یخ زدن دست های شما خواهد شد.

دلایل نشتی در کولر گازی شما

نشتی در کولر گازی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. درک هر یک به تعمیر و نگهداری کمک می کند.

خوردگی: سیستم کولر گازی شما حاوی قطعات فلزی است که شامل مس است. این اجزای مسی ممکن است در نهایت خورده شوند و سوراخ هایی ایجاد کنند. با ظاهر شدن سوراخ ها، دیواره های لوله که از مس ساخته شده اند ضعیف شده و باعث نشتی در کولر گازی می شوند.

عیوب کارخانه: سیستم کولر گازی شما نیز ممکن است با مشکل کارخانه ای مواجه شود. این ممکن است یک خطا در مونتاژ، مدیریت ضعیف یا حتی قطعات از دست رفته باشد. اینها دلایل احتمالی نشت کولر گازی هستند.

فرسودگی و پارگی: سن دستگاه شما نیز می تواند نقش مهمی در عیوب ایجاد شده داشته باشد. افزایش سن باعث فروپاشی اجزای مختلف در سیستم می شود. این به طرق مختلف منعکس می شود، از جمله نشت.

چگونه از نشتی در کولر گازی خود جلوگیری کنیم

در اینجا چند راه برای جلوگیری از نشت در تهویه مطبوع و جلوگیری از تعمیرات گسترده آورده شده است.

فیلترهای هوا: فیلتر هوا برای فعال کردن گردش مناسب هوا در کولر گازی شما ضروری است. برای انجام این کار، باید بسیار تمیز باشد. در مواردی که فیلتر با کثیفی مسدود شده است، می توانید آن را برای تمیز کردن بردارید. گزینه دیگر برای حفظ عملکرد دنده بالا، تعویض کامل فیلتر است. بررسی فیلتر باید هر سی روز یکبار انجام شود.

اطراف کولر گازی را پاک کنید: برای اینکه واحد بیرونی نیز در بهترین حالت خود کار کند، باید اطمینان حاصل کنید که ناحیه اطراف آن با زباله یا مواد مسدود کننده پر نشده باشد. درختان و درختچه ها نیز باید در فاصله معقولی از واحد کولر گازی باشند.

خط تخلیه: سطح بهداشتی کولر گازی شما را لوله تخلیه تعیین می کند که آیا ممکن است در آن بخش نشتی داشته باشید یا خیر. برای پیدا کردن خط تخلیه، به دنبال لوله PVC باشید که نزدیک به قسمت بیرونی قرار گرفته است. آن را به دیوار متصل خواهید یافت. می توانید با بررسی دهانه آن که با درپوش بسته شده است آن را تمیز کنید.

سرکه یک ماده اصلی برای تمیز کردن خط در طول این کار است. ¼ فنجان سرکه مقطر را اندازه کنید و آن را داخل خط تخلیه بریزید. سرکه برای از بین بردن کثیفی که در لوله قرار گرفته و آن را مسدود کرده است عالی است. باید اجازه دهید حدود نیم ساعت بماند و سپس بشویید. سرکه از رشد کپک، جلبک در خط تخلیه جلوگیری می کند. انجام این فرآیند هر ماه مهم است.

با این حال، در جایی که قبلاً مسدود شده است، برای تمیز کردن آن باید یک پمپ مخصوص یا جاروبرقی مخصوص رطوبت استفاده کنید.

منبع تخلیه: یکی از بزرگترین اثرات نشتی در کولر گازی داخلی می تواند بر خانه شما داشته باشد، تشکیل گودال هایی است که متعاقباً جاری می شوند. آب می تواند در اطراف دیوارها پخش شود، مبلمان را تحت تأثیر قرار دهد و کف را لکه دار کند. در برخی از سیستم ها، هنگامی که سرریز منبع تخلیه تشخیص داده می شود، خاموش شدن اتفاق می افتد.که در موارد دیگر اتفاق نمی افتد. منبع تخلیه بخشی از تهویه مطبوع است که آب را جمع آوری می کند و سپس آن را از طریق خط تخلیه PVC خارج می کند.

می توانید آسیب های جزئی مانند سوراخ های کوچک را با چسب اپوکسی برطرف کنید. با این حال، وقتی نوبت به مسائل بزرگتر می رسد، بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید.

سخن آخر

نشتی آب و گاز مبرد در کولر گازی از جمله مواردی است که ممکن است در هر کولر گازی اتفاق بیافتد. که گاها قدیمی بودن کولر گازی و یا کیفیت پایین آن می تواند منجر به بروز این حالت شود. شرکت گری ایرانیان به عنوان یکی از فروشگاه های آنلاین در زمینه فروش کولر های گازی می توان کمک کننده شما در این راه باشد. در صورت نیاز به تعویض کولر گازی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا بتوانیم بهترین کولر گازی روز دنیا با کیفیت بالا را در خدمت شما قرار دهیم.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید