اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی

شما اینجا هستید:
اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی

اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی

اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی برای فرآیند عیب یابی بسیار مهم است. برای کمک به شما در تقویت مهارت های مربوط به کولر های گازی، این مقاله بینشی جامع از پویایی هر دو اصطلاح ارائه می دهد. ما معنای هر یک را توضیح خواهیم داد، نحوه اندازه گیری آنها، افرادی که می توانند آنها را اندازه گیری کنند، اشتباهاتی که باید از آنها اجتناب کرد، و ابزارهایی را که می توانید برای اندازه گیری گرمای فوق العاده و حالت خنک کننده استفاده کنید، توضیح خواهیم داد. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

گرمای فوق العاده (superheat) چیست؟

برای درک معنای سوپرهیت، که یک اصطلاح پیچیده برای تکنسین های تازه کار است، درک اشباع مهم است. اشباع اصطلاحی است که دمایی را توصیف می کند که در آن یک ماده شکل خود را تغییر می دهد. سطحی از دما است که مایع برای تبدیل شدن به بخار و گاز برای تبدیل شدن به مایع باید گرم شود و یا اینکه گرما از دست دهد. در حالت اول، اشباع به صورت مترادف با نقطه جوش و نقطه تراکم در دومی استفاده می شود.

بر اساس موارد فوق، سوپرهیت تفاوت بین دمای بخار مبرد و دمای اشباع آن است.

ساب کولینگ (subcooling) چیست؟

هنگامی که میعان رخ می دهد، به این معنی است که بخار گرمای خود را از دست داده و اکنون به مایع تبدیل می شود. ساب کولینگ افت دمایی است که در آن بخار به مایع تبدیل می شود.

چرا باید بدانید که چگونه superheat و subcooling را اندازه گیری کنید؟

درک اندازه گیری superheat و subcooling برای یک تکنسین ضروری است. این به کشف علت مشکل سیستم و اجرای یک خط اقدام مناسب کمک می کند.

علاوه بر این، اندازه گیری superheat و subcooling ، تکنسین را از خطاهای پرهزینه نجات می دهد. در حالی که اندازه گیری تنها یکی از بسیاری از رویکردهای تعمیر است، و هنوز هم برای ارزیابی بهتر سیستم یک متخصص و تعمیر کار حرفه ای ضروری است.

اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی: نحوه انجام آن

اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی می تواند تعمیرات را بسیار آسان تر کند. این فرآیند به راحتی می‌تواند مشکلاتی را که نیاز به تعمیر در یک سیستم کولر گازی دارند، مشخص کند. مراحل زیر برای اندازه گیری هر کدام آورده شده است.

اندازه گیری سوپرهیت (superheat)

سیستم تبرید را راه اندازی کنید و اجازه دهید حدود 10 تا 15 دقیقه کار کند. این به ایجاد دمای ثابت کمک می کند. شیر سرویس مکش را بین اواپراتور و کمپرسور قرار دهید و آن را به گیج های منیفولد مبرد متصل کنید. سپس ترموکوپل گیره لوله را به خط مکشی که نزدیک شیر سرویس مکش می بینید وصل کنید.

ترموکوپل را به یک دماسنج دیجیتالی وصل کنید. پس از انجام این کار، فشار خط مکش را با فشار سنج مبرد تعیین کنید. به این فشار و دمای خط مکش دماسنج توجه کنید. حال با استفاده از نمودار دمای مبرد، قرائت گیج فشار را به دمای اشباع اواپراتور تبدیل کنید.

پس از این، دمای اشباع را از دمای ترموکوپل کسر کنید. نتیجه اینجا سوپرهیت (superheat) برای کولر گازی است. شما باید مشخصات سیستم خود را بررسی کنید تا از سوپرهیت (superheat) آن مطلع شوید. هنگامی که سوپرهیت کافی نباشد، می تواند باعث شود که مبرد به شکل مایع به کمپرسور برگردد و باعث آسیب شود. از طرف دیگر، زمانی که بیش از حد زیاد باشد، می تواند باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور و ضربه به ظرفیت سیستم شود.

superheat اشتباه همچنین می‌تواند نشانه‌ای از مشکلاتی مانند کویل کندانسور کثیف، گرفتگی فیلتر یا دستگاه انبساط حرارتی مشکل‌ساز باشد.

اندازه گیری ساب کولینگ (subcooling)

برای ایجاد دمای ثابت، سیستم تبرید را به مدت ده تا پانزده دقیقه اجرا کنید. سپس گیج های منیفولد مبرد را به شیر سرویس تخلیه وصل کنید. این کار را با اتصال ترموکوپل گیره لوله به خط مبردی که بین تخلیه کندانسور و شیر انبساط حرارتی خواهید یافت، دنبال کنید.

سپس با بررسی فشار روی گیج های منیفولد مبرد، فشار کندانسور را در شیر سرویس اندازه گیری کنید. دماسنج دیجیتال را برای دمای ترموکوپل بررسی کنید. اکنون با استفاده از نمودار دمای مبرد، خواندن دما را به دمای اشباع کندانسور تبدیل کنید.

هنگامی که دمای اشباع کندانسور را از دمای ترموکوپل کسر می کنید، خنک کننده فرعی خود را پیدا می کنید. مانند سوپرهیت، subcooling ناکافی می‌تواند ناشی از مشکل دریچه انبساط حرارتی، شارژ کم مبرد و جریان ناکافی هوا روی کندانسور باشد.

اشتباهات رایج اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی

به عنوان فردی که تازه وارد دنیای سیستم های تهویه مطبوع شده است، طبیعی است که در مرحله افتتاحیه با مشکلاتی روبرو شوید. ما برخی از اشتباهات رایج را در زیر فهرست کرده ایم تا به شما در جلوگیری از آنها کمک کند:

  • اندازه گیری فشار در کمپرسور به جای اواپراتور: وقتی این کار را انجام می دهید، مقدار سوپرهیت کاذب دریافت می کنید که اغلب بالاتر است. این می تواند باعث شود که سیستم TXV را به اشتباه تنظیم کنید تا ارقام را در خود جای دهد. همچنین ممکن است این اشتباه را مرتکب شوید که به ابزارهایی که به درستی کالیبره نیستند تکیه کنید. ضبط سوپرهیت زمانی که سیستم هنوز در حالت ثابت نیست. عدم آگاهی از انجام صحیح مراحل می تواند جزء اشتباهات رایج باشد.

چه کسی می تواند اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی را انجام دهد؟

اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی کاری است که بدون مهارت و مراقبت مناسب ممکن است به خطا برود. در بین تکنسین ها، هم به تجربه و هم مطابقت با استانداردهای آزمایش شده نیاز دارد. اگر شرایط لازم را ندارید، بهتر است اندازه گیری را به متخصصان بسپارید.

مشکلی که ممکن است وقتی خودتان آن را انجام می دهید با آن مواجه شوید، تشخیص اشتباه مشکل است. در ظاهر، این مشکل می تواند مربوط به مبرد باشد. بنابراین، به کارگیری راه حل نا مناسب می تواند نتایج اشتباهی را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این امر، باید با یک تکنسین حرفه ای تماس گیرید تا کار را انجام دهد.

علاوه بر این، ممکن است محدودیت‌های قانونی در کشور وجود داشته باشد. برای جلوگیری از عوارض باید مراقب این موضوع باشید. یک نتیجه فنی بررسی سوپرهیت و خنک کننده فرعی کولر گازی کمک می کند تا شما متوجه شوید که شارژ بیش از حد یا کم است. این عدم تعادل می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

به طور خلاصه، سپردن تعمیر و نگهداری سوپرهیت و ساب کولینگ به یک متخصص راه کار بهتری است.

ابزار اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی

به منظور اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی، به مجموعه ای از ابزارها نیاز دارید. اولین ابزار اندازه گیری، superheat / subcooling سنج است.

ممکن است بخواهید گیجی را خریداری کنید که مناسب اکثر مبردها باشد. به عنوان مثال مبرد ها شامل R134a، R22، R410a و R404a هستند.

ابزار دیگری که ممکن است بخواهید داشته باشید یک ابزار نرم افزاری برای تبدیل فشار است. انواع مختلفی از آنها برای عیب یابی سیستم های تهویه مطبوع وجود دارد، و حتی می توانید برخی از آنها را به صورت رایگان پیدا کنید. آن‌ها در نسخه‌های اندروید و iOS عرضه می‌شوند، دارای ویژگی‌هایی هستند که با هر کاری که روی آن کار می‌کنید تطبیق دارند و طیفی پویا از ویژگی‌ها را ارائه می‌دهند.

چگونه از مشکلات تهویه مطبوع خود جلوگیری کنیم

اندازه گیری superheat و subcooling در کولر گازی زمانی که مشکلاتی در سیستم وجود دارد ضروری می شود. برای جلوگیری از این فرآیندهای فنی که برای شما هزینه دارد، می توانید نکات زیر را دنبال کنید.

کویل کندانسور

سیم پیچ کندانسور وظیفه انتقال حرارت داخلی به قسمت بیرونی ساختمان شما را بر عهده دارد. هنگامی که با خاک و سایر موادی که بر کارایی تأثیر می گذارند پوشانده شود، شروع به خراب شدن می کند. سیستم شما سخت تر کار می کند و بهره وری کمتری خواهد داشت.

برای جلوگیری از این امر، یک روال تمیز کردن ویژه برای واحد خود در نظر بگیرید. هرچه توجه بهداشتی به واحد بیشتر شود، احتمال بروز مشکلات کمتر می شود.

کویل اواپراتور

این کویل جزء لاینفک سیستم است. و با گاز مبرد پر شده است اما برای عملکرد صحیح به گرما نیز نیاز دارد. وقتی مشکلی در جریان هوا وجود دارد، سیم پیچ شما یخ می زند و هوای کمتری تولید می کند یا اصلاً هوایی را تولید نمی کند.

مشکلات کویل اغلب به فیلتر های کثیف مربوط می شود. به این ترتیب، تمیز کردن و تعویض منظم برای جلوگیری از مشکلات بسیار مهم است.

مجاری

بسته به نوع تهویه مطبوع مورد استفاده شما، سیستم شما هوا را از طریق شبکه ای از کانال ها منتقل می کند. اگر نشتی در امتداد این خطوط رخ دهد، خروجی هوا در داخل دیوارها تلف می شود، به این معنی که واحد برای جبران آن باید سخت تر کار کند.

برای جلوگیری از این سناریو، می توانید بررسی های منظم تعمیر و نگهداری را با یک متخصص سیستم تهویه مطبوع برنامه ریزی کنید. این به شناسایی و رفع مشکلات زودتر کمک می کند.

فن ها

معمولاً یک جفت فن در سیستم تهویه مطبوع خود خواهید یافت. یکی برای خنک کردن کویل اواپراتور هوا را می دمد و دیگری که در فضای باز است گرما را دفع می کند. هر یک از اینها ممکن است به دلیل ساییده شدن تسمه ها یا روغن کاری ناکافی دچار مشکل شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، بی توجهی به این مشکل می تواند منجر به خرابی کمپرسور شود که به کولر گازی شما آسیب می رساند.

گاز مبرد

گاز مبرد به حذف گرما از داخل خانه شما کمک می کند. در موارد خاص به دلیل نشتی در خطوط انتقال مبرد سطح آن در کولر گازی پایین می آید. پاسخ به این موضوع صرفاً اضافه کردن مبرد بیشتر نیست، بلکه ردیابی این نشت ها برای اهداف تعمیر است. این کار زمان بر است، گران است و به متخصص نیاز دارد.

بهتر است بررسی های دوره ای را انجام دهید تا قسمت هایی را که دچار نشتی می شوند را زودتر پیدا کنید و در هزینه ها صرفه جویی کنید.

خط تخلیه آب

خط تخلیه رطوبت مصرفی تهویه مطبوع شما را جمع آوری می کنند. تخلیه بیش از حد یا گرفتگی نه تنها بر سیستم تأثیر می گذارد بلکه می تواند به خانه شما نیز آسیب برساند. بهترین راه برای رسیدگی به آن، انجام بررسی هایی برای رفع آنهاست.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید
kocaeli web tasarım ajansı istanbul web tasarım ajansı ankara web tasarım ajansı izmit web tasarım ajansı gebze web tasarım ajansı izmir web tasarım ajansı kıbrıs web tasarım ajansı