جابه جایی کولر گازی و جمع آوری گاز مبرد

شما اینجا هستید:
جابه جایی کولر گازی و جمع آوری گاز مبرد

جابه جایی کولر گازی و جمع آوری گاز مبرد

از مهمترین لوازم های کاربردی در ساختمانها خصوصا در فصل تابستان کولر های گازی هستند. که یکی از بخش های مهم کولر های گازی ،گاز مبرد آن است. که به موجب آن هوای اتاق خنک می شود. و کمبود آن در کولر گازی باعث اختلال در کارکرد دستگاه شده و در صورت سرویس نکردن به موقع منجر به آسیب رساندن به سایر بخشها خواهد شد. در کل گاز مبرد و تعمیرات مربوط به آن از حساسیت بالایی برخوردار است. از همین رو بهتر است مسائل مربوط به این بخش را به یک تکنسین حرفه ای بسپارید.

یکی از کار های مربوطه جابه جایی کولر گازی و جمع آوری گاز مبرد آن و یا به اصطلاح پمپ دان کردن کولر گازی است. که شرکت گری ایرانیان در این بلاگ آموزشی نحوه جابه جا کردن و جمع کردن آن را به صورت گام به گام آموزش می دهد.

جابه جا کردن کولر گازی

ممکن است برای دوره های مختلف مانند تعمیرات ساختمان و یا آوار برداری نیاز به جابه جا کردن کولر گازی داشته باشید. همانگونه که می دانید. یونیت خارجی و پانل داخلی از طریق لوله مسی به هم متصل بوده و داخل این لوله ها حاوی مقدار زیادی گاز مبرد است. در نتیجه در هنگام جابه جایی کولر گازی باید طبق مراحل زیر اقدام نمایید:

  1. جمع آوری کامل گاز مبرد
  2. باز کردن پانلها و جدا کردن آنها از محل
  3. حمل ایمن در صورت جابه جایی به محل جدید و یا (نگهداری ایمن)
  4. نصب در محل جدید
  5. راه اندازی مجدد

جمع آوری گاز مبرد

جمع آوری گاز مبرد یا به تعبیری پمپ دان کردن آن به حالتی گفته می شود که در آن تمامی گاز مبرد موجود در لوله های رفت و برگشتی جمع آوری شده و همه ی این گاز در قسمت کندانسور دستگاه ذخیره خواهد شد.

شاید برایتان این سوال پیش آید که جمع آوری گاز مبرد چیست و چه مزیتی دارد. باید گفت که با این کار شما می توانید پس از نصب دستگاه در محل جدید بدون نیاز به شارژ مجدد گاز مبرد به راحتی از کولر گازی خود استفاده نمایید.

نحوه جمع آوری گاز مبرد(جابه جایی کولر گازی و جمع آوری گاز مبرد)

برای جمع آوری گازی مبرد و ذخیره آن در کندانسور باید طبق مراحل زیر پیش رفت. اما در این جا باید گفت که این کار بسیار تخصصی بوده و نیاز به تجهیزات خاص دارد. پس توصیه ما این است. که در صورت نداشتن تجربه ی کافی بدون اقدام خود سرانه از یک تکنسین حرفه ای کمک گیرید.

مراحل جمع کردن گاز مبرد:

  1. کولر گازی را در حالت سرمایش روشن نمایید . به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا سیکل تبرید دستگاه کامل شود.
  2. درپوش روی کندانسور را باز کنید
  3. از یک گیج فشاری استفاده کنید. و شیلنگ آن را در صورتی که کاملا گیج بسته است به شری سوزنی لوله برگشت وصل نمایید
  4. به کمک آچار آلن (برای هر کولر گازی با ظرفیت های مختلف اندازه آن متفاوت است) شیر رفت را کم کم بسته و همزمان به عقربه گیج فشاری نگاه کنید تا درجه آن به 10psi و شیر رفت کاملا بسته شده باشد.
  5. پس از آن باید کم کم شیر سرویس لوله برگشت بسته شود. در صورتی که فشار گیج به زیر صفر رسیده و تا حدود وکیوم پایین آمد باید این لوله بسته شده باشد. و به محض آن باید کولر گازی را خاموش کنید.

طبق مراحل بالا عمل پمپ دان کردن (جمع آوری مبرد) کامل شده و شما می توانید به راحتی لوله های کندانسور و سایر بخش های دستگاه را باز کرده و آن را جابه جا و یا تعمیر نمایید.

نصب مجدد(جابه جایی کولر گازی و جمع آوری گاز مبرد)

بعد از جمع آوری کامل گاز مبرد و جابه جا کردن دستگاه نوبت به نصب مجدد دستگاه است. حال برای این کار باید از یک نصاب کاربلد کمک گیرید تا بتواند کولر گازی شما را به طور کامل مهر و موم نماید. چراکه در صورت نشتی سبب بروز حوادث ناگوار و پایین آمدن کارایی دستگاه خواهد شد. پس از مهر و موم کردن و نصب کامل دستگاه تنها با باز کردن شیر های سرویس رفت و برگشت گاز مبرد به چرخه برگشته و نیاز به انجام مراحل خاصی ندارد.

سخن پایانی

همانگونه که گفته شد مسائل مربوط به گاز مبرد از حساسیت بالایی برخوردار است. که جمع آوری (پمپ دان کردن ) گاز مبرد یکی از آن ها است.(جابه جایی کولر گازی و جمع آوری گاز مبرد) و به تجهیزاتی همچون گیج فشاری و آچار آلن نیازمند است. لذا در صورت نداشتن این تجهیزات و عدم تجربه و علم کافی در این رابطه نسبت به جمع آوری گاز مبرد به صورت خود سرانه خودداری کرده و برای این کار از یک تعمیر کار حرفه ای یا یک تکنسین متخصص کمک گیرید. و از آسیب رساندن به خود و دستگاه خودداری نمایید.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید