رفع گرفتگی خط تخلیه آب در کولر گازی

شما اینجا هستید:
رفع گرفتگی خط تخلیه آب در کولر گازی

رفع گرفتگی خط تخلیه آب در کولر گازی

اگر متوجه پرتاب آب از کولر گازی شدید. و یا با نشت آب از کولر گازی مواجه شدید. باید در ابتدا خط تخلیه آب از کولر گازی را مورد بررسی قرار دهید. چرا که به دلیل وجود ذرات گرد و غبار و آلودگی گاها مسیر تخلیه آب از کولر گازی مسدود شده و در پنل دستگاه سرریز شده و از اطراف کولر گازی بیرون می آید.

شرکت گری ایرانیان با چندین سال سابقه در زمینه فروش انواع مدل کولر های گازی و آشنایی کامل با تجهیزات مختلف کولر گازی در این بلاگ آموزشی نحوه رفع گرفتگی خط تخلیه آب در کولر گازی را برای شما شرح می دهد. تا در هنگام مواجه با آن بدون فوت وقت نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

آب از کجا می آید؟

اگر با نحوه کارکرد کولر گازی آشنا شده باشید. می دانید که همواره به دلیل وجود گاز مبرد سرد شده در داخل کویل ها باعث می شود. تا رطوبت موجود در هوای مکش شده بر روی این کویلها بنشیند. و با انجام عمل میعان به قطرات آب تبدیل شود. سپس به داخل پانل سقوط کند. پس از آن کولر گازی دارای یک منبع کوچک برای جمع آوری این آب می باشد. که در آن جا توسط پمپ مخصوص و یک خط تخلیه لوله ای از پانل خارج می شود.

دلایل مسدود شدن خط تخلیه

کولر های گازی برای خنک کردن هوای اتاق همواره هوای گرم داخل منزل را مکش کرده و با عبور از کویل های سرد سبب خنک کردن این هوا می شوند. و سپس توسط فن به داخل اتاق پرتاب می شود. در هوای مکش شده توسط کولر گازی همواره مقادیر زیادی گرد و غبار ،کرک فرش ،مو حیوانات و… به داخل دستگاه نفوذ کرده و با جمع شدن در داخل آن سبب گرفتگی خط تخلیه و مسدود شدن راه آب جمع آوری شده می شود.

نحوه رفع گرفتگی خط تخلیه آب در کولر گازی

اگر متوجه آب در اطراف کولر گازی شدید، تخلیه میعانات ممکن است با لجن مسدود شده باشد. مشکل را با قرص های شیمیایی و شلنگ تخلیه بزرگتر برطرف کنید.

مواد مورد نیاز

  • لوله وینیل ID در اندازه 3/4 اینچی
  • اتصالات خاردار MIPT در اندازه 3/4 اینچی
  • قرص پان
  • روپلاک کوچک چوبی
  • تسمه های لوله

موارد زیر را به صورت مرحله به مرحله انجام دهید:

مرحله 1

برای رفع گرفتگی خط تخلیه می توانید از قرص پان استفاده نمایید. برای این کار ابتدا قرص ها را در دهانه ظرف تخلیه قرار دهید و با استفاده از یک روپلاک یا پیچ گوشتی بلند آنها را به سمت داخل فشار دهید. در طول زمان استفاده از کولر گازی یا در مواقعی که می خواهید کولر گازی را بعد از مدت طولانی راه اندازی نمایید. می توانید از این قرص ها استفاده کنید.

رفع گرفتگی خط تخلیه آب در کولر گازی

مرحله 2

هنگامی که می بینید در اطراف کولر گازی آب جمع شده است. نشان دهنده مسدود شدن خط تخلیه آب است. آب های حاصل از میعانات روی کویلها حاوی مقادیر بالایی باکتری است. که سبب ایجاد لجن در داخل لوله ها و مسدود کردن آنها می شود. از همین رو برای از بین بردن این لجن ها باید ابتدا تمامی اتصالات این قسمت را جدا کنید. و تمامی این قطعات را به طور کامل با مواد شوینده تمیز کرده و آلودگی ها را از بین ببرید. تا لوله ها به طور کامل آزاد شوند. سپس این قطعات را دوباره روی دستگاه سوار کنید.

رفع گرفتگی خط تخلیه آب در کولر گازی

در صورت پاک نشدن این قطعات و از دست دادن کارایی شما می توانید این بار از یک قطعه ی جدید با لوله ی بزرگتر برای این قسمت استفاده کنید. یک لوله وینیل ID در اندازه 3/4 اینچی را تهیه کنید. اتصالات خاردار MIPT در اندازه 3/4 اینچی را به همراه یک سیم پیچ در این اندازه تهیه نمایید. سپس لوله بزرگتر را نصب کنید. این کار تشکیل لجن در منبع جمع آوری میعانات را کاهش می دهد. لوله با قطر بزرگتر جریان میعانات را سریعتر می کند. و گرفتگی را برای همیشه از بین می برد.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید