نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی

شما اینجا هستید:
نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی

نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی

اگر با کارکرد غیر معمول کولر گازی روبه رو شدید. شاید فکر کنید که چیز بسیار مهمی نیست. و به راحتی قابل سرویس است. اما باید این را در نظر بگیرید که قبل از هر چیز با یک تکنسین در مورد کولر گازی خود بحث کنید. وجود اختلال در موتور کولر گازی سبب پایین آمدن عملکرد کولر گازی می شود. که اگر سریعا اقدام به سرویس آن نکنید. موجب سوختن آن شده و هزینه بالایی را روی دست شما می گذارد.

قلب تپنده کولر گازی کمپرسور آن است. وظیفه کمپرسور در کولر گازی متراکم سازی گاز مبرد و انتقال آن در لوله های مسی به سمت کویل های اپراتور برای جذب گرما و خنک سازی محیط است. هنگامی که در کمپرسور کولر گازی اختلالی پیش می آید. معمولا تعمیر آن شامل هزینه بالایی می شود. یا در برخی مواقع مجبور به تعویض کامل کو.لر گازی می شوید.

شرکت گری ایرانیان در این بلاگ آموزشی سعی بر آن دارد تا به شما علائم و نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی را شرح دهد تا بتوانید با رعایت شیوه نامه های ذکر شده از این حالت جلوگیری نمایید. و یا با دیدن هر یک از نشانه ها سریعا با یک تکنسین حرفه ای تماس گرفته تا از سوختن کامل موتور جلوگیری نمایید.

نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی

هنگامی که در مورد سوختن موتور بحث می شود. بدین معنی است که سیم پیچ داخلی موتور به طور کامل آسیب دیده است و امکان تعمیر و سرویس آن وجود ندارد. سیم پیچ ها هنگامی که باز یا سوخته شوند و یا با بدنه موتور اتصال کوتاه کرده باشد. حتی اگر موتور الکتریکی آن سالم باشد باید تعویض شود. در کل علت و نشانه های سوختن موتور کولر گازی به شرح زیر است:

  • روشن نشدن کمپرسور کولر گازی
  • جریان هوای گرم از کولر گازی
  • پریدن فیوز کولر گازی
  • تکان خوردن پانل خارجی هنگام شروع به کار
  • سر و صدای زیاد پانل بیرونی
  • نشتی پانل خارجی
  • بالا رفتن هزینه برق به صورت غیر عادی
  • کاهش جریان هوا از کولر گازی

روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

در این حالت کاربران در هنگام روشن کردن کولر گازی متوجه می شوند که با وجود اینکه فن دستگاه به خوبی کار می کند اما هوای اتاق همواره گرم است و کولر گازی قادر به خنک سازی محیط نیست. و هنگامی که پانل بیرونی را بررسی می کنید متوجه می شوید که ضمن کارکرد فن دستگاه کمپرسور کار نمی کند. بنابراین باید در اسرع وقت کولر گازی خود را خاموش کنید. و با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیریم.  با روبه رو شدن با این حالت ممکن است در نهایت مجبور به تعویض و یا تعمیر اساسی خواهیم شد.

باید این را در نظر داشته باشید. که تعویض یا تعمیر کمپرسور کولر گازی ملزم هزینه بسیار بالایی است. که توصیه ما این است که اگر کولر گازی شما فرسوده شده است تعویض موتور آن صرفه اقتصادی نخواهد داشت. و بهترین راه حل تعویض کامل کولر گازی است.

جریان هوای گرم از کولر گازی

اگر سیستم کندانسور کولر گازی شما کار می کند اما جریان هوای گرم از کولر گازی شما خارج می شود. نشان دهنده ی خرابی کمپرسور کولر گازی است. چرا که هنگامی که کمپرسور دچار اختلال شود قادر به پمپاژ گاز مبرد نخواهد بود. در نتیجه به جای هوای خنک ما شاهد جریان هوای گرم از کولر گازی خواهیم بود. البته گاهی اوقات ممکن است به دلیل افت فشار گاز مبرد نیز این حالت روی دهد. در هر حال شما باید در هنگام برز این حالت از یک تکنسین حرفه ای کمک گیرید. چرا که با کاهش مقدار گاز مبرد به کمپرسور فشار بیشتری وارد می شود و در طولانی مدت موجب خرابی آن خواهد شد.

پریدن فیوز کولر گازی

اگر با مشکل پریدن فیوز کولر گازی روبه رو هستید. می تواند نشان دهنده ی اختلال در کولر گازی باشد. پس از روشن کردن مجدد کولر گازی خودداری کنید. چرا که فیوز دستگاه برای جلوگیری از آتش سوزی احتمالی جریان برق را به صورت خود کار قطع می کند. این حالت بیشتر در زمان هایی رخ می دهد که تعداد لوازم برقی روی یک مدار زیاد باشد.

که با ایجاد فشار روی سیستم باعث بالا رفتن و افت فشار در موتور دستگاه می شود. و کمپرسور را تا مرز خراب شدن می برد. در چنین حالتی کمپرسور برای جبران جریان کم مدار بیشتر کار کرده و بیش از حد گرم خواهد شد. و به نسبت انرژی بالا تری را صرف خواهد کرد. برای این حالت باید فیوز چک شود. که در صورت گرم بودن آن باید قبل از هر اقدامی از یک تکنسین کمک گیرید.

تکان خوردن پانل خارجی هنگام شروع به کار

اگر در هنگام روشن کردن کولر گازی متوجه تکان خورد پانل خارجی شدید. این احتمال خیلی زیاد است که کمپرسور به سختی استارت خورد و برای روشن شدن مشکل دارد. این علائم یکی از نشانه های ابتدایی برای سوختن موتور است. در نتیجه در صورت مشاهده این حالت از روشن کردن کولر گازی خود داری کرده و از یک تکنسین برای عیب یابی کمک گیرید.

سر و صدای زیاد پانل بیرونی

پانل های بیرونی معمولا به دلیل وجود کمپرسور تا حدی صدا ایجاد می کنند. اما گاهی اوقات بروز برخی صدا ها در موتور دستگاه نشان دهنده ی خراب شدن آن است. پس در ابتدا باید با صدای کلی کمپرسور در هنگام کارکرد عادی آشنا شوید. و بعد از آن با شنیدن هر صدای غیر عادی به وجود مشکل در داخل کولر گازی پی ببرید. وجود هر گونه صدای غیر عادی در هنگام روشن بودن کمپرسور می تواند از علائم سوختم کمپرسور کولر گازی باشد.

نشتی پانل خارجی

وجود نشتی در اطراف پانل خارجی می تواند نشان دهنده ی نشت گاز مبرد باشد. نشت گاز مبرد می تواند برای سلامت شما مضر باشد. و علائمی همچون سوزش چشم، حالت تهوع ،سرفه و سردرد ایجاد کند. در صورت مشاهده نشتی گاز مبرد باید سریعا با یک تکنسین حرفه ای تماس گیرید. البته باید گفت که گاها نشتی می تواند ناشی از شکستن و یا مسدود شدن خط تخلیه باشد. که چیز نگران کننده ای نیست اما برای جلوگیری از زنگ زدن پانل ، ایجاد کپک و گاها سوختن موتور باید نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

بالا رفتن هزینه برق به صورت غیر عادی

کولر های گازی در کل به نسبت سایر لوازم خانگی برقی میزان مصرف انرژی بالاتری دارند. اما گاها ممکن است به طور غیر عادی قبض برق بالا تر از ماه های قبل باشد. که این می تواند نشان دهنده وجود مشکل در کمپرسور کولر گازی شما باشد. در صورتی که کمپرسور به هر دلیلی بالا تر از حد عادی خود انرژی مصرف کند.موجب بالا رفتن فشار روی آن شده و سبب افزایش هزینه های برق مصرفی شما خواهد شد.

کاهش جریان هوا از کولر گازی

افت و کاهش جریان هوای مطلوب در کولر گازی می تواند یکی دیگر از نشانه های خرابی موتور کولر گازی است. که در واقع باید گفت یکی از شایع ترین علائم هشدار دهنده می باشد. برای چک کردن جریان هوا سعی کنید دستان خود را نزدیک دریچه  خروجی هوا قرار دهید. اگر متوجه افت فشار و کاهش جریان هوا به نسبت قبل شدید نشان دهنده وجود مشکل در کمپرسور می باشد. پس باید بعد از بررسی تمیز بودن کویل و فیلترها از یک متخصص کمک گیرید.

سخن آخر

از آن جایی که موتور کمپرسور جزء بخش های مهم در مولر گازی است. و خراب شدن آن محتمل هزینه بالایی است. در هنگام مواجه با علائم گفته شده راحت از کنار آن نگذرید. چرا که وجود اختلال در موتور می تواند موجب بروز آسیب های جبرا ناپذیر برای کولر گازی شما شود. پس در صورت بروز مشکلات گفته شده سعی کنید از یک متخصص با تجربه کمک گیرید.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید