تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی

شما اینجا هستید:
تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی

تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی

کشور ایران به عنوان یک کشور چهار فصله شناخته می شود. اما اغلب قسمت های این کشور را بیابان های گرم و سوزان فرا گرفته است. و شهرهای جنوبی اغلب آفتابی و گرم هستند. هم چنین تابستان ها معمولا دما تا حد زیادی بالا می رود. از همین رو اغلب افراد جامعه به فکر خرید کولر های گازی افتاده اند.

به عبارت دیگر، اگر در قسمت های جنوبی یا هر بخش دیگری از کشور زندگی می‌کنید، به یک سیستم خنک‌کننده قوی نیاز دارید که بتواند در گرمای شدید آرامش را ارائه دهد. معمولاً این به انتخاب بین پمپ حرارتی یا کولر گازی بستگی دارد. در حالی که هر دو سیستم فضای داخلی شما را خنک نگه می‌دارند، تفاوت‌هایی با هم دارند.

چه بخواهید یک پمپ حرارتی یا یک سیستم تهویه مطبوع نصب کنید، دانستن تفاوت‌های بین آنها می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند. ما در این مقاله تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی را برای شما گرد آوری کرده اییم. تا بتوانید بهترین مورد را برای خود انتخاب نمایید. حال قبل از اینکه به تفاوت آنها بپردازیم، ابتدا نحوه عملکرد هر دو سیستم خنک کننده را بررسی می کنیم.

الف. تهویه مطبوع چگونه کار می کند؟

اغلب افراد فکر می کنند که کولر های گازی هوا را خنک می کند. اما باید گفت که این یک تصور اشتباه است. و در واقع کولر های گاز با حذف گرما از محیط سبب خنک شدن هوا می شوند. یک تهویه مطبوع معمولی به شرح زیر عمل می کند.

• همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، کولر گازی شما دارای یک سیستم خنک کننده است.
• فن پانل داخلی هوای گرم را به بخش سیستم خنک کننده می مکد.
• سپس هوای گرم از روی کویل های اواپراتور عبور می کند.
• مبرد عبوری از کویل های اواپراتور گرمای هوا را جذب می کند.
• یک کمپرسور مبرد را به کندانسور واقع در خارج از خانه شما منتقل می کند.
• اینجا جایی است که گرمای جذب شده توسط مبرد وارد هوای بیرون می شود.
• بنابراین، تهویه مطبوع گرما را از داخل خانه شما به بیرون منتقل می کند.
• این چرخه تا زمانی ادامه می یابد که فضای داخلی به دمای مطلوب برسد که می توانید با استفاده از ترموستات آن را تنظیم کنید.

ب. پمپ حرارتی چگونه کار می کند؟

پمپ حرارتی درست مانند سیستم های کولر گازی کار می کند. همچنین با استفاده از مکانیزم خنک کننده مشابه یک تهویه مطبوع، گرما را از داخل خانه شما به بیرون منتقل می کند. اما پمپ های حرارتی از منابع مختلفی برای آزادسازی گرما استفاده می کنند که بسته به آن، سه نوع پمپ حرارتی وجود دارد.

1. منبع هوا

این رایج ترین نوع پمپ حرارتی است که از هوا به عنوان منبع تبادل گرما استفاده می کند. گرما را از هوای داخل خانه شما به هوای بیرون منتقل می کند.

2. منبع آب

این پمپ های حرارتی به جای هوا از آب برای آزادسازی گرما استفاده می کنند. از آنجایی که به منبع آب مانند دریاچه، نهر یا رودخانه نزدیک نیاز دارند، به اندازه پمپ های حرارتی منبع هوا رایج نیستند.

3. منبع زمین گرمایی

پمپ های حرارتی زمین گرمایی گرما را به زمین منتقل می کنند. از آنجایی که دمای زیرزمین ثابت می ماند، این پمپ ها اغلب کارایی بالایی دارند. با این حال، آنها طراحی پیچیده ای دارند. علاوه بر این، از آنجایی که پمپ ها به لوله کشی زیرزمینی نیاز دارند، اغلب گران هستند.

تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی

اگرچه تهویه مطبوع و پمپ های حرارتی از مکانیسم های خنک کننده یکسانی استفاده می کنند، اما تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی در مکانیسم گرمایش، بهره وری انرژی و هزینه به وضوح دیده می شود.

1. مکانیسم گرمایش (تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی)

در حالی که کولر گازی خانه شما را در تابستان خنک نگه می دارد، اما نمی تواند خانه شما را در زمستان گرم نگه دارد. برای گرم نگه داشتن محل خود باید از یک منبع گرمایش خارجی مانند کوره گازی یا برقی استفاده کنید. با این حال، این مورد در مورد پمپ حرارتی دیده نمی شود.

برخلاف کولر گازی، پمپ حرارتی می تواند گرما را در هر دو جهت به گردش درآورد. در طول زمستان، چرخه پمپ حرارتی برمی گردد و هوای گرم را از بیرون به داخل می آورد. در اینجا نحوه عملکرد مکانیسم گرمایش در پمپ حرارتی آمده است.

• مبرد هنگام عبور از سیم پیچ های کندانسور گرما را از خارج جذب می کند.
• به سمت کویل های اواپراتور حرکت می کند، جایی که گرما در مجرای هوای داخل خانه شما آزاد می شود.
•  مجاری هوا گرما را در سراسر خانه شما به گردش در می آورند.

برخلاف کولر گازی، پمپ حرارتی یک واحد مستقل است که هم سرمایش و هم گرمایش را ارائه می دهد. یکی از دلایل علاقه بیشتر مردم به خرید پمپ حرارتی این است.

2. بهره وری انرژی (تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی)

خواه پمپ حرارتی یا کولر گازی داشته باشید، هر دو انرژی قابل توجهی مصرف می کنند. اگر سیستم شما در مصرف انرژی کارآمد نباشد، هر ماه یک قبض آب و برق چربی دریافت خواهید کرد.

وقتی صحبت از مکانیسم های خنک کننده می شود، پمپ های حرارتی و تهویه مطبوع با همان SEER ( نسبت بهره وری انرژی فصلی ) می توانند به همان اندازه کارآمد باشند. با این حال، اگر اختلاف دمای داخل و خارج از 20 درجه فراتر رود، بیشتر کولرهای گازی کارایی انرژی خود را از دست می دهند.

از سوی دیگر، پمپ های حرارتی منبع هوا با کاهش بیش از حد دمای بیرون، کارایی انرژی خود را از دست می دهند. از آنجایی که هوای سرد بیرون انرژی گرمایی کمتری دارد، پمپ باید سخت‌تر و طولانی‌تر کار کند تا خانه شما را گرم نگه دارد.

با این حال، پمپ های حرارتی کارآمدتر انرژی و هزینه کمتری برای کارکرد دارند. پمپ های حرارتی مدرن می توانند مصرف برق شما را در مقایسه با کوره ها و بخاری های قرنیز تقریباً 50 درصد کاهش دهند. بیشتر پمپ های حرارتی با راندمان بالا نسبت به تهویه مطبوع مرکزی استاندارد رطوبت زدایی بهتری نیز ارائه می دهند. راندمان انرژی بالاتر و هزینه های عملیاتی کمتر ممکن است صاحبان خانه را بیشتر به سمت پمپ های حرارتی جذب کند تا تهویه مطبوع .

3. هزینه های اولیه (تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی)

هزینه های اولیه شامل هزینه خرید واحد و نصب به همراه لوازم جانبی می باشد. عوامل زیر بر هزینه های اولیه تأثیر می گذارد.

• اندازه خانه شما
•  مدل پمپ حرارتی یا واحد کولر گازی
• موقعیت مکانی شما
• ارائه دهنده خدمات پمپ حرارتی یا تهویه مطبوع شما

حتی در این صورت، پمپ حرارتی منبع هوا گزینه ای مقرون به صرفه برای اکثر صاحبان خانه خواهد بود. با این حال، پمپ های حرارتی زمین گرمایی بیش از بسیاری از واحدهای کولر گازی هزینه خواهند داشت زیرا به کانال کشی زیرزمینی گسترده نیاز دارند.

برای مقایسه هزینه بهتر، باید با یک شرکت خدمات تهویه مطبوع حرفه ای تماس بگیرید. آنها می توانند بینش عملی در مورد مزایا، معایب، کارایی و مقرون به صرفه بودن هر دو سیستم ارائه دهند.

نتیجه (تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی)

به عنوان یک صاحب خانه، در برخی مواقع باید بین پمپ حرارتی یا تهویه مطبوع یکی را انتخاب کنید. تصمیم گیری آسان نخواهد بود زیرا هر دو سیستم دارای مزایا و معایب منحصر به فردی هستند. قبل از تصمیم گیری باید همه عوامل را در نظر بگیرید.و با دانستن تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. امیدواریم این جمع بندی سریع در مورد نحوه عملکرد هر دو سیستم و تفاوت در مکانیسم گرمایش، بهره وری انرژی و هزینه های عملیاتی بتواند به شما کمک کند.

سخن آخر (تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی )

اگرچه با تفاوت سیستم های پمپ حرارتی با کولر گازی در این مقاله آشنا شدید. اما باید گفت که به دلیل شرایط خاصی که برای پمپ های حرارتی در کشور ما وجود دارد. و محدودیت هایی که برای این نوع سیستم وجود دارد. اغلب افراد کولر های گازی را ترجیح می دهند. اگر می خواهید برای نصب یک سیستم خنک کننده در منزل یا محل کار یا… مشاوره دریافت کنید. تا بتوانید یک انتخاب متناسب داشته باشید. شرکت گری ایرانیان با سابقه چند ساله می تواند شما را در این راه یاری دهد. برای این کار تنها کافی است با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید