انواع سیستم های تهویه مطبوع گری

شما اینجا هستید:
انواع سیستم های تهویه مطبوع گری

انواع سیستم های تهویه مطبوع گری

قبل از خرید هر کولر گازی یا سیستم های تهویه مطبوع ابتدا ارزیابی خانه و عایق بندی آن بسیار مهم است. اگر ارزیابی کارایی انرژی خانه خود را انجام داده اید، و منزل خود را به طور کامل از وجود هرگونه نشتی و اتلاف انرژی عایق بندی کرده ایید، و از یک تکنسین حرفه ای در زمینه سیستم های گرمایش یا سرمایش کمک گرفته اید، اکنون زمان تصمیم گیری در مورد انتخاب سیستم های تهویه مطبوع مناسب برای خانه شما است.

امروزه به دلیل وجود سیستم های تهویه مطبوع متنوع در بازار و رقابت بر سر وجود فناوری و کیفیت ما می توانیم به جرات بگوییم که کولر گازی های برند گری از لحاظ کیفیت و کارایی یکی از بهترین های بازار هستند. که خوشبختانه کاربرانی که از این برند استفاده کرده اند خود تایید کننده این برند هستند. البته باید این را در نظر داشته باشید. که به دلیل وجود جنس های بدل با حک لوگو تقلبی بهترین راه خرید از یک شرکت معتبر است.

فروشگاه گری ایرانیان یکی از سایت های فروش آنلاین در زمینه فروش کولر گازی های گری است. که خوشبختانه با سابقه چند ساله در این زمینه توانسته ایم اعتماد شما را کسب نماییم. مشاوران و کارشناسان ما همواره برای پاسخگویی به سوالات و انتخاب بهترین ها با شما همراه می باشند.

امروزه سیستم های تهویه مطبوع در مدل ها و طرح های گوناگون در بازار موجود می باشند. و با داشتن فناوری های روز دنیا با گزینه های متنوع از قبیل سرعت متغیر فن و چندین مرحله گرمایش و سرمایش توانسته اند راحتی هر چه بیشتر را برای شما فراهم آورند. ما در این مقاله چند نوع از سیستم های تهویه مطبوع را برای شما گرد آوری کرده اییم.

تک مرحله ای یا چند مرحله ای؟

گرمایش و سرمایش تک مرحله‌ای در آب و هوای سردتر زمستانی و مناطق گرم و مرطوب بسیار محبوب است، زیرا سیستم‌ها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که آسایش را برای سردترین یا گرم‌ترین روزهای سال فراهم کنند. اما این بدان معناست که در اکثر مواقع، این سیستم‌های تهویه مطبوع در مواقعی که نیازی به کار ندارند، با ظرفیت کامل کار می‌کنند. اینجاست که یک سیستم چند مرحله ای به کار می آید و می تواند در مصرف انرژی و هزینه شما صرفه جویی کند.
دونالد پراتر، مدیر خدمات فنی پیمانکاران تهویه مطبوع آمریکا (ACCA) می گوید، می توانید یک سیستم تک مرحله ای با سرعت فن متغیر برای ایجاد جریان هوای متغیر دریافت کنید. او تأکید می کند که اگرچه این تنوع محدود است. ممکن است تفاوت زیادی را تجربه نکنید، زیرا واحد گرمایش یا سرمایش هنوز با حداکثر خروجی خود کار خواهد کرد.

سیستم های منطقه بندی شده

سیستم‌های تهویه مطبوع منطقه‌ای می‌توانند با کنترل دریچه‌های منطقه یا دمپرهای منطقه در داخل دریچه‌ها یا کانال‌ها، که به طور انتخابی جریان هوا را مسدود می‌کنند، مناطق جداگانه خانه شما را گرم یا خنک کنند. سیستم‌های منطقه‌ بندی می‌توانند تنها با گرم کردن یا خنک کردن مناطق خاصی در صورت نیاز، در انرژی و هزینه شما صرفه‌جویی کنند.

کنترل رطوبت

دستگاه های رطوبت گیر و سیستم های کنترل رطوبت را می توان به عنوان گزینه ای به سیستم های گرمایش و سرمایش اضافه کرد و اگر در آب و هوای بسیار خشک یا مرطوب زندگی می کنید، این ارتقاء قطعاً باید در لیست شما باشد. حدود 50 درصد رطوبت نسبی برای انسان بهینه در نظر گرفته می شود.
با این سیستم‌ها می‌توانید به طور خودکار سطوح رطوبت خانه را در حین گرم کردن و سرد کردن کنترل کنید، اگرچه این امکان از طریق سیستم‌های گرمایش آب اجباری که از دیگ‌ها استفاده می‌کنند، وجود ندارد. با سیستم های کنترل رطوبت / رطوبت گیر تعبیه شده در کوره یا تهویه مطبوع شما، نمی توانید سطوح رطوبت را زمانی که سیستم روشن نیست کنترل کنید. در صورت تمایل، می توانید سیستم های کنترل رطوبت / رطوبت زدایی جداگانه که این کار را انجام می دهند اضافه کنید.

سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی

طبق گفته وزارت انرژی ایالات متحده، سیستم های گرمایش معمولی مدرن می توانند بازدهی تا 97 درصد را به دست آورند و تقریباً تمام سوخت را به گرمای مفید برای خانه شما تبدیل کنند.سیستم های تهویه مطبوع امروزه با داشتن هر دو قابلیت سرمایش و گرمایش بهره می برند. اغلب کولر های گاز برای گرمایش فضا از گاز مبرد استفاده می کنند. که گاز مبرد به جای خنک شدن در موتور این بار گرم شده و سپس با هوای داخل اتاق تبادل گرمایی ایجاد می کند. بدین صورت گاز مبرد گرم شده به کویل های داخلی حرکت کرده و در آن جا با گرم کردن هوای مکش شده و هدایت آن به فضای اتاق سبب گرم شدن فضا می شود.

در کولر گازی های کانالی و کاست سقفی شما برای گرمایش دو گزینه در اختیار دارید. که می توانید هم از طریق گاز مبرد گرمایش اتاق خود را تامین کنید. و هم اینکه می توانید در مصرف انرژی برق صرفه جویی کرده، و از قابلیت اتصال به کویل آب گرم استفاده نمایید.برای این منظور در هنگام نصب کولر گازی یک انشعاب آب گرم به همراه کویل های مخصوص را به همراه قسمت هوا ساز نصب کرده و در فصل سرد سال از کویل های آب گرم برای گرمایش فضا استفاده می کنیم.

سیستم های تهویه مطبوع خنک کننده

امروزه سیستم‌های تهویه مطبوع در اندازه‌ها و انواع مختلفی تولید می‌شوند و آنچه که تصمیم می‌گیرید در خانه خود اضافه یا ارتقا دهید به سیستم‌هایی که در حال حاضر دارید و همچنین آب و هوا بستگی دارد.
اگر در جنوب زندگی می کنید، احتمالاً یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی برای سرمایش کل خانه می خواهید. ساکنان شمالی ممکن است واحدهای پنجره قابل حملی را انتخاب کنند که می توانند در چند ماه از سال داخل پنجره قرار گیرند. و بسیاری از افراد در این بین می توانند سیستم هایی مانند مینی اسپلیت های بدون کانال را که بخشی در داخل و بخشی خارج از خانه هستند انتخاب کنند.
بهترین سیستم های تهویه مطبوع امروزی 30 تا 50 درصد انرژی کمتری برای تولید همان مقدار خنک کنندگی مصرف می کنند. حتی اگر کولر گازی شما تنها 10 سال از عمر آن گذشته باشد، می‌توانید با جایگزین کردن آن با یک مدل جدیدتر و کارآمدتر، 20 تا 40 درصد در هزینه‌های انرژی خود صرفه‌جویی کنید.
شناخته شده ترین رتبه بندی بهره وری فصلی بازده انرژی (SEER) است. SEER 13 حداقل بازدهی است که باید در نظر بگیرید، اما راندمان بالاتر احتمالاً مقرون به صرفه خواهد بود. برخی از سیستم‌های هوای مرکزی دارای SEER 16 هستند. در آب و هوای گرم و خشک باید به رتبه‌بندی بازده انرژی (EER) توجه کنید، که نشان می‌دهد سیستم در شرایط اوج چقدر خوب کار می‌کند. همچنین برای بهترین بهره وری انرژی به دنبال سیستم های دارای رتبه انرژی ستاره باشید.
کولر گازی دارای سه قسمت مهم است که شامل کمپرسور، کندانسور و اواپراتور می باشد. کمپرسور و کندانسور معمولاً در قسمت بیرونی کولر گازی قرار دارند در حالی که اواپراتور در قسمت داخلی قرار دارد. اکثر سیستم های تهویه مطبوع مرکزی در خانه ها، سیستم های اسپلیت هستند.
امروزه بسیاری از سیستم‌های مینی اسپلیت بدون داکت استفاده می‌کنند، که می‌توانند توسط خود افراد نصب شوند، اگرچه این یک پروژه نسبتاً دشوار است، زیرا واحدهای داخلی و خارجی باید به صورت دقیق نصب شوند و هر دو خط مبرد و تخلیه باید بین دو عنصر اجرا شوند. 
اندازه مناسب برای تهویه مطبوع کارآمد بسیار مهم است. یک واحد بزرگتر لزوما بهتر نیست زیرا واحدی که خیلی بزرگ است یک منطقه را به طور یکنواخت خنک نمی کند. یک واحد کوچک که برای مدت طولانی کار می کند کارآمدتر عمل می کند و در رطوبت زدایی مؤثرتر از یک واحد بزرگ است که به طور مکرر روشن و خاموش می شود.
تنها بر اساس اندازه، یک تهویه مطبوع به طور کلی به 20 واحد حرارتی بریتانیا (Btu) برای هر فوت مربع از فضای زندگی نیاز دارد. فاکتورهای مهم دیگری که باید در هنگام انتخاب کولر گازی در نظر گرفت ارتفاع اتاق، آب و هوای محلی، سایه و اندازه پنجره است. همچنین به دنبال فیلتری باشید که برای تمیز کردن منظم به راحتی قابل جدا شدن باشد، کنترل‌هایی که به طور منطقی مرتب شده‌اند، یک باز خوان دیجیتالی برای تنظیم ترموستات، یک تایمر داخلی، و یک رتبه‌بندی ستاره انرژی برای کارایی. به گفته DOE، جایگزینی یک واحد قدیمی با رتبه EER 5 با واحدی با EER 10 می تواند هزینه های انرژی شما را به نصف کاهش دهد.
اندازه مناسب سیستم های گرمایش و سرمایش خانه یک محاسبه کلیدی است. شما می توانید برای دانستن بهترین ظرفیت برای فضای مورد نظر خود با کارشناسان ما تماس گیرید. تا آن ها با توجه به متراژ و شرایط شما بهترین ظرفیت را معرفی نمایند.
مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید