انواع اورلود در کمپرسور کولر گازی

شما اینجا هستید:
انواع اورلود در کمپرسور کولر گازی

انواع اورلود در کمپرسور کولر گازی

هنگامی که یک کمپرسور به دلیل داغی بیش از حد خاموش می شود. در اصطلاح گفته می شود که دچار اضافه بار حرارتی شده است. دو دلیل اصلی برای این حالت وجود دارد:1. سیم پیچ بیرونی کثیف یا جمع شده است. به طوری که سیستم در دفع گرما با مشکل مواجه می شود، این باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند و در نتیجه گرم تر شود.

2. کمپرسور بعد از روشن شدن بلا فاصله خاموش شده و سپس سعی می کند در کمتر از 5 دقیقه دوباره راه اندازی شود. این باعث می شود که کمپرسور شروع به کار کند در حالی که فشار لوله های مبرد برابر نشده است.اگر کمپرسور شما مدام در تلاش است تا راه اندازی شود و نمی تواند، وقت آن است که با یک تکنسین تماس بگیرید تا علت این مشکل را تشخیص دهد.

حال اورلود چیست؟ احتمالا بارها با کلمه اورلود روبه رو شده باشید. اما در مورد آن و عملکردش آشنایی کافی نداشته باشید. شرکت گری ایرانیان در این مقاله قصد دارد. درباره این قطعه و کاربرد آن در کولر گازی بحث نماید. پس با ما همراه شوید.

اورلود (overload Protector)

اورلود در واقع قطعه ای کوچک در بسیاری از لوازم های خانگی است. که به عنوان محافظ در برابر اضافه بار عمل می کند. و دستگاه را در برابر خطراتی همچون احتمال سوختن و آسیب رسیدن به موتور محافظت می نماید.

انواع اورلود

اورلود همانگونه که گفته شد قطعه ای کوچک است. که در دو نوع مغناطیسی و حرارتی موجود می باشد. و یکی از این قطعه ها را با توجه به وسیله و دستگاه مورد نظر انتخاب می نمایند. و اورلود هایی همچون اورلود یخچال ، اورلود کولر گازی و… از جمله اورلود های شناخته شده در بین تعمیر کاران و تکنسین هاست.

اورلود حرارتی

یک اورلود حرارتی بر روی گرمای تولید شده توسط جریان اضافه بار بیش از حد کار می کند. گرمای تولید شده توسط جریان اضافه بار برای قطع کردن مدار موتور استفاده می شود. اینها بیشتر برای محافظت از موتور های القایی با ولتاژ پایین یا موتور های DC با توان خروجی پایین استفاده می شوند. عملکرد اورلود حرارتی که در مدار های استارت موتور استفاده می شود، که برای جلوگیری از کشیدن بار اضافی و بروز آسیب های احتمالی در مدار استفاده می شود.

هر زمان که موتور بیش از حد کار کند، جریان بیشتری را می کشد و به تدریج گرم می شود. اورلود برای محافظت از موتور در برابر اضافه بارهای پایدار و گرم شدن بیش از حد موتور در نظر گرفته شده است. اورلود روی مدار کنترل موتور نصب می شود تا یک تماس در مدار ایجاد کند و در نتیجه موتور را در صورت بار بیش از حد خاموش می کند.

این قطعه شامل نوارهای از جنس دو فلز متفاوت است. گرمای تولید شده توسط جریان اضافه بار برای گرم کردن نوارهای دو فلز استفاده می شود. در شرایط کارکرد عادی، نوار صاف می‌ماند، اما تحت اثر جریان زیاد، نوار گرم شده و به دلیل حالت متفاوت در انبساط دو فلز ،نوار خم می‌شود و کنتاکت‌های رله از هم جدا می‌شوند که مدار کنترل موتور را خاموش می‌کند. و پس از سرد شدن دوباره به حالت اولیه برگشته و جریان را برای روشن شدن دوباره موتور آزاد می کند.

اورلود حرارتی

اورلود مغناطیسی

یکی دیگر از انواع اورلودها نوع مغناطیسی آن است. که همانطور که از نام آن مشخص است از نوع حالت آهن ربایی است. در این نوع از اورلود ها با توجه به قوانین فیزیک عمل می نماید. و با عبور بیش از حد جریان سبب بالا رفتن میدان مغناطیسی شده و با جذب قطعه مخصوص به سمت خود موجب قطع جریان می شود. از این قطعه بیشتر در کلید های محافظتی استفاده می شود. و در برابر حالت های اتصال کوتاه واکنش نشان داده و سبب قطع جریان و جلوگیری از آسیب های احتمالی خواهد شد.

این قطعه دارای یک هسته مغناطیسی به همراه یک سیم با چند دور در اطراف خود است. عبور بیش از حد جریان از این سیم پیچ سبب بالا بردن حالت مغناطیسی و به تعبیری بالا رفتن میدان مغناطیسی آهن ربا شده و همین باعث جذب اهرم قطع کننده می شود. از آن جایی که واکنش این قطعه به نسبت مدل حرارتی بالا می باشد در کلید های خودکار برای حفاظت در برابر خطای اتصال کوتاه استفاده می شود. و گاها برای برخی کلید های خودکار این دو قطعه را باهم در یک مدار قرار داده تا در صورت بروز حالت اتصال کوتاه سریعا جریان را قطع کرده و از سوختن قطعه اورلود حرارتی جلوگیری می نماید.

انواع اورلود در کمپرسور کولر گازی

اغلب کمپرسور هایی کولر گازی به دلیل اورلود حرارتی باز معیوب تشخیص داده می شوند. هدف از اضافه بار خاموش کردن کمپرسور در زمانی که به شدت داغ می شود است. اما بیاید بیشتر با ساز و کار این قطعه در کولر گازی آشنا شویم.به طور کلی در کولر های گازی دو نوع اورلود وجود دارد. اورلود داخلی و اورلود خارجی. که در مدل های قدیمی اغلب از اورلود خارجی بهره گرفته می شد. و به صورت سری سیم مشترک بسته می شد. اما در مدل های جدیدتر از نوع داخلی استفاده می شود.

4 علت رایج گرم شدن بیش از حد کمپرسور

برای کارکرد متناسب یک کولر گازی قطعات و سیستم های پیچیده ای وجود دارد. که با گذشت زمان دچار استهلاک و خراب شدن می شوند. یکی از بخش های مهم و حیاتی در کولر گازی کمپرسور آن است.این بخش با پمپ کردن مایع خنک کننده فضای داخلی خانه شما را در دمای مطلوب نگه می دارد. اگر چه کمپرسور در زمان کار می تواند گرمای زیادی تلید نماید. اما این حالت نیز اگر از یک آستانه بالا تر رود نشان دهنده ی اختلال در داخل موتور است. موارد زیر تنها برخی از رایج ترین دلایل گرم شدن بیش از حد کمپرسور هستند.

فیلترهای کثیف

یکی از مهمترین موارد مورد نیاز برای یک سیستم تهویه مطبوع، مقدار مناسب جریان هوا است. وقت گذاشتن برای بازرسی و تعویض فیلتر هوای دستگاه بسیار مهم است. اگر این فیلتر هوا با گرد و غبار و سایر آلودگی ها مسدود شده باشد، کمپرسور شما به سختی می تواند جریان هوای مورد نیاز برای خنک کردن هوا را دریافت کند.

هر چه مدت بیشتری از مسدود شدن جریان هوا بگذرد، ناگزیر فشار بیشتری به کمپرسور  وارد خواهد شد.در نتیجه کمپرسور برای جبران هوای خنک اتاق مجبور به کارکرد بیش از حد شده و جریان بیشتری را خواهد کشید. که در این صورت موتور بیش از حد داغ می شود.

نشت مبرد و کاهش فشار آن

مقدار گاز مبرد باید در هر کولر گازی مقدار معینی باشد. تا بتواند فشار کافی را برای جریان یافتن در داخل کویل ها داشته باشد. اگر سطح فشار گاز مبرد در کولر گازی شما پایین تر حد معمول باشد. کمپرسور برای خنک کردن فضا بیشتر از قبل کار می کند. اگر مشکوک به نشت گاز مبرد از کولر گازی خود هستید. بهتر است هرچه سریعتر نسبت به رفع آن اقدام نمایید. و با کمک یک تکنسین محل نشت را بسته و شارژ مجدد گاز مبرد را شروع کنید.

بروز مشکل در یونیت خارجی

واحد بیرونی جز بخش های مهم کولر گازی است که به دلیل قرارگیری در خارج از ساختمان کمتر به آن توجه می شود. و باید گفت که این قسمت بیشتر در برابر انواع آلودگی ها ذرات گرد و غبار و غیره است. که طی مدت طولانی با نشستن روی کویل ها مانع جریان یافتن هوا در داخل آن می شود. در نتیجه به کمپرسور دستگاه فشار مضاعفی وارد خواهد شد. پس بهتر است این قسمت از دستگاه را به طور روتین تمییز نمایید.

جریان الکتریکی ناکافی

اتصالات الکتریکی که روی کمپرسور واحد تهویه مطبوع شما وجود دارد به تامین مقدار مناسب انرژی برق برای دستگاه کمک می کند. اگر این اتصالات فرسوده یا حتی شل شوند، می تواند منجر به بروز مشکلات متعدد در داخل کمپرسور شود. اگر این مشکلات الکتریکی به موقع برطرف نشوند، ممکن است منجر به اتصال کوتاه کمپرسور شود.

به محض اینکه متوجه مشکلاتی در کمپرسور خود شدید، باید با متخصصان تماس بگیرید تا به شما کمک کنند. این متخصصان قادر خواهند بود مشکلات کمپرسور را در کمترین زمان تشخیص داده و نسبت به رفع سریع آن اقدام کنند.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید