تفاوت داکت اسپلیت و کولرگازی

شما اینجا هستید:

احتمالا شما هم به مانند بسیاری از افراد دوست دارید بدانید فرق بین کولرگازی با داکت اسپلیت چیست؟ تفاوت داکت اسپلیت و کولرگازی در چیست؟ از مهم ترین و واجب ترین نیاز های هر ساختمان استفاده از بهترین سیستم تهویه است. سیستم های تهویه ی مطبوع برای ایجاد هوای مطبوع و نیاز های افراد مورد استفاده قرار می گیرد. انواع سیستم های تهویه اختراع شده و همه ی این تلاش ها برای ایجاد هوای مطلوب و با مصرف انرژی کم فضای مورد نظرتان را برای شما دلنشین تر و خنک تر ارائه دهد. بهترین سیستم های تهویه مطبوع که همه ی افراد از آن ها استفاده می کنند هم برای ساختمان های مسکونی و هم برای ساختمان های اداری به کار گرفته می شود و که این سیستم ها به دو نوع کولر گازی و داکت اسپلیت می توان اشاره کرد

این دستگاه ها با مزیت های فراوانی که دارند از طرف افراد مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. افراد زیادی در ساختمان های تازه ساخت خود از این دو دستگاه استفاده می کند و با مزایایی که دارند رضایت افراد را جلب کرده اند. داکت اسپلیت ها و کولر گازی ها بسیار خواهان دارد و مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است و شرکت ها و کمپانی ها به خاطر اینکه افراد علاقه ای زیاد نسبت به داکت اسپلیت ها دارند شدیدا این شرکت ها در حال تولید این دستگاه ها می باشند.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت به اسپلیت های خانگی معروف است و بهترین سیستم تهویه مطبوع دنیا است. این دستگاه از از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل می شود. توسط لوله های مسی به هم وصل می شوند. این محصول در مدل های مختلفی وجود دارد و می توان گفت هر یک از آن ها مناسب هر نوع آب و هوا می باشد. داکت اسپلیت ها از نظر نوع نیرو به دو قسمت اینورتر و معمولی تقسیم می شوند. اینورتر استفاده از فناوری دور متغیر است که در آن ها متفاوت می باشد. داکت اسپلیت اینورتر با معمولی در سرعت با هم فرق دارند در معمولی نوع سرعت ثابت بوده. صدای کم و عمر طولانی و سرمایش گرمایش سریع و به صرفه بودن از مزیت های اینورتر دار بودن داکت اسپلیت ها می باشد و همچنین قیمت آنها با هم فرق دارد.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی وظیفه جذب هوای گرم و تولید هوای خنک را دارد و کولر گازی از یک بخار کننده جهت جذب هوای گرم و یک کمپرسور جهت متراکم کردن گاز مبرد و یک کندانسور بیرونی جهت خنک کردن مبرد تشکیل می شود. کولر گازی ها را می توان به دو دسته ی کولر های دو تکه و یا یک تکه ای تقسیم کرد. کمپرسور در واقع قلب کولر گازی ها و اسپلیت ها هستند. موتور کولر گازی ها را می توان در سه نوع کمپرسور حاره ای و اسکرال و روتاری تقسیم کرد.

تفاوت داکت اسپلیت و کولرگازی

فرق بین کولرگازی با داکت اسپلیت چیست؟

بهتر است قبل از هر چیزی به نحوه ی عملکرد هر دو بپردازیم. برای خرید هر یک از این دو دستگاه باید به نوع عملکرد و نکات مهم آن ها دقت کنید زیرا اگر در خریدن آن دقت نداشته باشید هم انرژی زیادی را هدر خواهید داد و هزینه های زیادی را به دنبال خواهد داشت. تفاوت کولرگازی و داکت اسپلیت در این است که داکت اسپلیت از دو بخش مجزا تهیه شده و عمل خنک سازی هوا را انجام می دهد. دارای یونیت داخلی و که بین سقف کاذب قرار می گیرد و در فضای خارجی نصب و راه اندازی آن قرار می گیرد. برای ارتباط از لوله های مسی استفاده می شود. دارای گاز مبرد بوده و سازگار با محیط است. هوای خنک از طریق یونیت داخلی به داخل فضای مورد نظر شما انتقال می یابد. و می توان با استفاده از این دستگاه تمام فضا مورد نظر خود را به طور یکسان خنک کنید. فرق داکت اسپلیت با کولرگازی را می توان اینگونه توصیف کرد که اگر بخواهید کولر گازی نصب کنید باید برای هر اتاق جداگانه کولر تهیه کنید ولی با داکت اسپلیت به راحتی می توانید از طریق کانال کشی فضای مورد نظر خود را خنک کنید.

کولر گازی ها تنها از یک حالت با استفاده از سیکل تبرید و متراکم سازی گاز مبرد گرما و سرمای مورد نیاز را تامین می کند. یکی از دلایلی که افراد از کولر گازی استفاده می کنند اشغال فضای بسیار کم آن است .این کولر گازی ها در مدت زمان بسیار کمی فضای مورد نظر شما را به درجه ی مطلوب و مورد نظرتان می رساند. با توجه به استفاده از داکت اسپلیت در ساختمان های اداری و مسکونی و نیاز های بازار شرکت ها در حال ساخت این نوع دستگاه ها می باشد. از بهترین و پر کاربرد ترین این دستگاه می توان به داکت اسپلیت ال جی اشاره کرد. همچنین شما می توانید با مراجعه به گری ایرانیان مدل های پرطرفدار دیگر را مشاهده نمایید.

تفاوت داکت اسپلیت و کولرگازی

تفاوت در نحوه ی توزیع هوا

اگر دستگاه مورد نظر شما داکت اسپلیت باشد باید گفت که فقط از یک هواساز به صورت مرکز مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفته شد هوای اتاق را از طریق کانال کشی هوای مطبوع و خنک را به شما ارائه می دهد. حالا می توان گت که کولر گازی فقط قابلیت خنک سازی فضای مشخصی را بر عهده دارد و برای هر اتاق باید جداگانه نصب شود. می توان گفت که این یکی از عوامل فرق داکت اسپلیت با کولر گازی می باشد.

سرمایش و گرمایش

تفاوت کولر گازی و داکت اسپلیت در تامین سرماش گرمایش است زیرا کولر گازی سرمایش و گرمایش خود را از طریق گز مبرد فراهم می کند ولی داکت اسپلیت گرمایش را از آب و سرمایش را از گاز مبرد می گیرد. پس بنابراین میتوان گفت به علت اینکه قدرت گرمایی آب بیشتر است داکت اسپلیت هوای گرم تری را نسبت به کولر گازی ارائه می دهد. توجه داشته باشید که استفاده از کولر گازی مصرف برق زیاد و هزینه های زیادی را به همراه خواهد داشت.

میزان مصرف انرژی و اشغال فضای زیاد

میزان مصرف انرژی هنگام ایجاد گرمایش فرق داکت اسپلیت با کولر گازی می باشد زیرا داکت اسپلیت ها به دلیل قدرت گرمایش بالایی که دارند میزان مصرف انرژی بسیار کمی دارد و بازدهی فوق العاده ای نسبت به کولر گازی دارد. هوا ساز داکت اسپلیت درون سقف قرار دارد و یونیت داخلی کولر گازی در داخل اتاق نصب می شود و به همین دلیل داکت اسپلیت فضای داخلی را اصلا اشغال نمیکند و می توان گفت این موضوع نیز تفاوت کولر گازی و داکت اسپلیت می باشد.

هزینه های نگهداری از سیستم ها

یکی دیگر از تفاوت داکت اسپلیت و کولرگازی می توان گفت هزینه ی آنها می باشد. پس هزینه ای که برای کانال کشی داکت اسپلیت ها خرج می شود که برای نصب کولرگازی دیگر نیاز مصرف دوباره ی این هزینه ها نیست. قیمت و نگه داری داکت اسپلیت بیشتر از کولرگازی است. ما به شما پیشنهاد می دهیم زمانی که برای ساختمان اداری یا مسکونی خود نیاز به یک سیستم دارید بهتر است از داکت اسپلیت استفاده کنید و در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی کنید. اگر در ساختمان هایی با متراژ کم زندگی می کنید میتوانید از کولر گازی استفاده کنید. بنابراین میتوان گفت هزینه و قیمت دستگاه ها فرق داکت اسپلیت با کولرگازی است.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید