نحوه انتخاب کولرگازی استاندارد و متناسب

شما اینجا هستید:
نحوه انتخاب کولرگازی استاندارد و متناسب

همانگونه که به فصل تابستان نزدیک می شویم تقاضا برای خرید کولر گازی بالا می رود و گاها افراد هیچ گونه اطلاعاتی در مورد کولر گازی ندارند. و یا اینکه در مورد انتخاب یک کولر گازی متناسب با فضای خود دچار سردرگمی می شوند.

ما به عنوان کارشناسان سیستم های تهویه مطبوع وقت صرف می کنیم تا با نیازهای شما آشنا شویم و به شما در یک انتخاب مناسب کمک کنیم. در این مقاله، به شما در انتخاب کولر گازی استاندارد و متناسب با نیازتان کمک می‌کنیم. با مطالعه این مقاله، با معیارهای مهم انتخاب کولر گازی آشنا خواهید شد و می‌توانید با اطمینان خاطر، کولر گازی مناسب خود را انتخاب کنید.

 کولر گازی استاندارد و متناسب

نحوه انتخاب کولر گازی استاندارد و متناسب

1. انتخاب کولر گازی با توجه به نوع آن

کولر گازی ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند. کولر گازی از مدل های مرکزی با قابلیت کانال کشی تا سیستم های پرتابل، ایستاده و پنجره ای که یک واحد مستقل هستند در بازار موجود می باشند.

در یک کولر گازی با حالت سیستم اسپلیت، یک یونیت فلزی در فضای باز که حاوی کندانسور و کمپرسور است و یک یونیت داخلی که حاوی اواپراتور است، پیدا خواهید کرد. با برخی از سیستم های تهویه مطبوع سیستم اسپلیت، یونیت داخلی همچنین شامل کوره یا قسمت داخلی پمپ حرارتی است.

در یک سیستم کولر گازی دو تیکه یا اسپلیت یونیت خارجی دارای اواپراتور، کندانسور و کمپرسور است که همه در یک دستگاه جای گرفته اند که معمولاً روی پشت بام یا روی یک دال بتنی نزدیک پایه خانه قرار دارند. کانال های تامین و برگشت هوا از داخل ساختمان از طریق دیوارها یا سقف برای اتصال به واحد بیرونی می آیند. و یونست داخلی را به یونیت خارجی متصل کرده و با جریان یافتن گاز مبرد در بین این دو واحد هوای منزل شما خنک خواهد شد.

کولر گازی های پرتابل و پنجره ای مناسب فضا های کوچک بوده و یک تکه می باشند که همین موضوع سبب شده با وجود قدرت خنک‌کنندگی بالا، به دلیل کمپرسور داخلی، کمی پر سر و صداتر هستند.

کولر گازی های ایستاده و دیواری به صورت دو تکه بوده و به دلیل قرار گیری کمپرسور در پنل خارجی این کولر گازی ها صدای کمتری را در محیط داخلی منتشر می کنند و از قدرت بیشتری نیز برخوردار هستند.

می توان گفت کولر گازی ایستاده برای فضاهای بزرگ مثل فروشگاه ها یا مغازه ها مناسب است اما برای منازل مسکونی همچون آپارتمان ها کولرهای نوع دیواری مناسب تر است. برای مکان های کوچک نیز پنجره ای، پرتابل و دیواری با ظرفیت کم را توصیه میکنیم.

2. میزان بهره وری کولر گازی

هنگام انتخاب یک مدل، باید کارایی آن را در نظر بگیرید. در نظر بگیرید که تهویه مطبوع سالانه بیش از 2000 کیلووات ساعت برق مصرف می کند. بنابراین، کارایی یکی از ویژگی های کلیدی در کولر گازی است.

کولر گازی های با کیفیت امروزی چیزی حدود 30 تا 50 درصد انرژی کمتری برای تولید همان مقدار خنک کنندگی مصرف می کند به نسبت کولر گازی های سی سال پیش، حتی مدل هایی که 10 سال از عمرشان می گذرد ممکن است 20 تا 40 درصد بیشتر از یک واحد جدیدتر هزینه انرژی خنک کننده داشته باشند.

هر چه رتبه SEER (نسبت بهره وری انرژی فصلی) یک واحد بیشتر باشد، بازده بیشتر است. American Standard واحدهایی را با انواع رتبه بندی SEER متناسب با بودجه شما ارائه می دهد.

3. انتخاب کولر گازی بر اساس ظرفیت

یکی از گام های مهم در انتخاب کولر گازی، تناسب ظرفیت آن با متراژ فضای مورد نظر است. انتخاب کولر گازی با ظرفیت بیش از حد نیاز، نه تنها منجر به افزایش مصرف انرژی و هزینه‌های برق می‌شود، بلکه می‌تواند سبب ایجاد رطوبت نامطلوب در محیط شود. از سوی دیگر، انتخاب کولر گازی با ظرفیت کمتر از نیاز، قادر به خنک کردن مطلوب فضای مورد نظر نخواهد بود.

به طور کلی، برای هر متر مربع، به 400 تا 600 بی تی یو ظرفیت سرمایشی نیاز است. با این وجود، این معیار تنها ملاک تعیین ظرفیت مناسب کولر گازی نیست.

بزرگ ترین عامل برای تعیین اندازه واحد ایده آل شما این است که خانه شما چقدر بزرگ است، اما شما باید موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • سن بنا
 • مصالح و مواد ساختمانی
 • جریان هوا و اندازه کانال
 • تعداد و اندازه پنجره ها
 • مقدار، نوع و سن عایق
 • میزان تابش خورشید

نکته حائز اهمیت این است که حتی دو بنا با پلان و مصالح ساختمانی مشابه، ممکن است نیازهای سرمایشی متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، وجود درختان سایه‌دار در مجاورت یک بنا، می‌تواند نیاز به سرمایش را در آن بنا به طور قابل توجهی کاهش دهد.

لذا توصیه می‌شود برای انتخاب کولر گازی مناسب، از متخصصان و کارشناسان مجرب در این زمینه کمک گرفته شود تا با بررسی دقیق شرایط محیطی و نیازهای شما، بهترین گزینه را به شما معرفی کنند.

4. تاثیر آب و هوا در انتخاب کولر گازی

آب و هوا نقشی کلیدی در انتخاب کولر گازی مناسب ایفا می‌کند. چرا که نیازهای سرمایشی شما را تعیین می‌کند و به نوبه خود، بر نوع کولر گازی که باید خریداری کنید، تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، شرکت‌های تولید کننده کولر گازی، مدل‌های مختلفی را برای مناطق آب و هوایی گوناگون طراحی و تولید می‌کنند.

کولرهای گازی بر اساس نوع آب و هوا به سه دسته T1، T2 و T3 تقسیم می‌شوند:

 • T1: مناسب برای مناطق گرم و خشک با دمای تا 55 درجه سانتی‌گراد
 • T2: مناسب برای مناطق معتدل با دمای تا 45 درجه سانتی‌گراد
 • T3: مناسب برای مناطق مرطوب و گرمسیری با دمای تا 60 درجه سانتی‌گراد

کولر گازی گری

5. تاثیر مصرف برق در انتخاب کولر گازی

تقریبا نیمی از انرژی مصرف شده در یک خانه معمولی برای گرمایش و سرمایش است. هنگامی که یک تهویه مطبوع جدید با کارایی بالا انتخاب می کنید، میتوانید در قبض برق خود در طول سال ها صرفه جویی کنید.

علاوه بر این، انتخاب کولر گازی با فناوری اینورتر نیز توصیه می شود. کولر گازی اینورتر با تبدیل برق AC به DC میزان مصرف برق و صدای تولید شده توسط کولر گازی را کاهش می دهد. یک سیستم تهویه مطبوع اینورتر می تواند توان خروجی خود را برای حفظ دمای دقیق اتاق تغییر دهد. با افزایش فرکانس کارکرد کمپرسور به دمای ایده آل شما می رسد.

علاوه بر این، مکانیزمی در داخل سرعت موتور کمپرسور را برای حفظ دمای مشخصی کنترل می کند. بنابراین، سرعت چرخش کمپرسور را تنظیم می کند تا آن دما را بدون مصرف انرژی بیش از حد در زمان رسیدن به آن دما حفظ کند. بنابراین، با ترکیبی از قدرت بالا و راندمان بالا، خانه شما را در دمای دلخواه شما حفظ می کند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که در کولر گازی باید به آن توجه کنید، تنظیم صرفه جویی در انرژی است. این بدان معناست که دستگاه پس از خنک شدن فضای شما برای صرفه جویی در مصرف انرژی، کمپرسور و فن را خاموش می کند.

6. انتخاب کولر گازی اینورتر یا غیر اینورتر

کولر گازی اینورتر

از کمپرسور با دور متغیر بهره می‌برد که با تنظیم سرعت، دمای مطلوب را به طور پایدار حفظ می‌کند. این امر منجر به راندمان و مصرف انرژی بهینه‌تر می‌شود. با این حال، گران تر هستند.

این کولرها علاوه بر مزیت کم مصرف بودن، به دلیل طول عمر بیشتر، تنظم دمای قابل قبول و… بیش از پیش در گزینه های انتخاب بروز و ظهور دارد. کولرهای گازی اینورتر در واقع به دلیل داشتن اینورتر قابلیت تبدیل فرکانس را دارد. بدان معنا که این وسیله به کنترل فرکانس، ولتاژ و جریان برق کمک می کند.

یک کولر اینورتر پس از رسیدن به دمای مورد نظر به طور کامل خاموش می شود و وقتی گرم شد دوباره روشن می شود. معمولاً می توانید صدایی را از عملیات شروع و توقف مکرر بشنوید. کولر گازی اینورتر روی سرعت و قدرت ثابت است که می تواند باعث مصرف بی مورد انرژی و بالا بودن قبض برق شود.

کولر گازی غیر اینورتر

از کمپرسور با دور ثابت استفاده می‌کند که با خاموش و روشن شدن مداوم، دمای محیط را تنظیم می‌کند. این فرآیند، اتلاف انرژی و نوسانات دمایی را به همراه دارد.

یک کمپرسور کولر گازی بدون اینورتر به طور مداوم کار می کند تا زمانی که دمای اتاق به سطح مورد نیاز برسد و در آن نقطه خاموش می شود. این فرآیند start-stop انرژی بیشتری مصرف می کند و بار ناگهانی به منبع تغذیه اضافه می کند.

با این حال، یک کمپرسور اینورتر به طور مداوم کار می کند و مصرف برق را در صورت لزوم تغییر می دهد. به همین دلیل است که کولر های اینورتر انرژی کمتری نسبت به کولر های غیر اینورتر مصرف می کنند.

7. نوع کمپرسور در کولر گازی

در کولر گازی ها از انواع کمپرسور ها استفاده می شود که شامل پیستونی، اسکرال و روتاری می باشد که هر یک دارای بازدهی متفاوتی می باشند. در ادامه به شرح هر یک از کمپرسور ها و تاثیر آن در عملکرد کولر گازی می پردازیم:

کمپرسور پیستونی

 • کولرهای گازی پیستونی از قدرت و راندمان سرمایشی بالایی برخوردارند و برای استفاده در مناطق گرمسیری با دمای بالا مناسب هستند.
 • این کولرها در ظرفیت‌های متنوعی تولید می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای فضاهای مختلف با متراژهای گوناگون استفاده کرد.
 • کولرهای گازی پیستونی در مقایسه با برخی از انواع دیگر کولرهای گازی، مصرف برق بیشتری دارند.
 • به دلیل وجود کمپرسور پیستونی، این کولرها از ابعاد بزرگ‌تری نسبت به برخی از انواع دیگر کولرهای گازی برخوردارند.
 • در حین کار، کمپرسور پیستونی لرزش خفیفی ایجاد می‌کند.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال از دو مارپیچ متقارن تشکیل شده است که با چرخش در خلاف جهت یکدیگر، عمل فشرده سازی گاز مبرد را انجام می دهند. این طراحی، اصطکاک را به حداقل می رساند و منجر به کاهش صدا، لرزش و مصرف انرژی می شود.

 • این کولر ها با استفاده از کمپرسور اسکرال، بهینه ترین عملکرد را ارائه می دهند و به شما در صرفه جویی در هزینه های برق کمک می کنند.
 • کولر گازی های اسکرال به دلیل قدرت خنک کنندگی بالا، انتخابی ایده آل برای مناطق گرمسیری و جنوبی هستند.
 • این کولر ها در مقایسه با کولر های گازی پیستونی، فضای کمتری را اشغال می کنند و برای نصب در آپارتمان ها و مکان های کوچک مناسب هستند.
 • کمپرسورهای اسکرال به دلیل طراحی منحصر به فرد، عمر طولانی تری دارند و به ندرت دچار مشکلاتی مانند رسوبگیری و گشاد شدن سیلندر می شوند.
 • اصطکاک کم، عمر مفید دستگاه را افزایش و صدا و لرزش را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.
 • راندمان بالا، مصرف انرژی را به حداقل می رساند و به شما در صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند.
 • کمپرسورهای اسکرال به دلیل طراحی ساده و کارآمد، از استهلاک کمتری برخوردارند و عمر طولانی تری دارند.
 • این کمپرسورها در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی، بسیار کم صداتر هستند و برای استفاده در محیط های مسکونی و اداری مناسب هستند.

کمپرسور روتاری

امروزه اغلب کولر گازی هایی که خریداری می شوند از نوع کمپرسور روتاری می باشند. برخلاف کمپرسورهای سنتی، کمپرسورهای روتاری دارای یک حرکت چرخشی منحصر به فرد هستند که با نیروی گریز از مرکز عظیم در داخل کار می‌کند تا مقادیر زیادی هوای فشرده را با انرژی بسیار کمتری نسبت به ماشین‌های معمولی ارائه کند.

 • به لطف فناوری نوین، کولرهای گازی روتاری مصرف برق کمتری نسبت به مدل‌های قدیمی دارند. این موضوع به صرفه‌جویی در هزینه‌های شما و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند.
 • کمپرسورهای روتاری با عملکردی آرام و بی‌صدا، آسایش و آرامش را به خانه شما هدیه می‌دهند.
 • کولرهای گازی روتاری حدود 40% سبک‌تر و با ابعادی کوچک‌تر هستند. این ویژگی، نصب و جابجایی آنها را آسان‌تر می‌کند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند.
 • کولرهای گازی روتاری با عملکرد قدرتمند خود، برای مناطق گرمسیری و شرجی ایده‌آل هستند.
 • این کمپرسورها با حرکت چرخشی و نیروی گریز از مرکز، هوای فشرده را با قدرت و راندمان بالا تولید می‌کنند.

8. نصب کولر گازی

مطمئن شوید که کولر گازی خود را از فروشنده ای خریداری کرده اید که بتواند آن را نصب کند. این تضمین می کند که آنها برای انجام این کار گواهینامه دارند و از مشخصات دقیق مدل مطلع هستند.

تکنسین های ماهر و با تجربه گری ایرانیان به شما برای انتخاب و نصب سیستم تهویه مناسب برای خانه یا محل کارتان کمک میکنند. اندازه و نصب را برای خانه خود انتخاب کنید. ما با ارائه مشاوره رایگان به شما در یک انتخاب ایده آل و متناسب کمک می کنیم.

نصب کولر گازی

ویژگی های دیگری که بهتر است در نظر بگیرید

کولر گازی های امروزی نیز طیف وسیعی از ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهند که عملکرد آنها را افزایش می دهد. این شامل:

 • کنترل کننده هوا با سرعت متغیر
 • سوئیچ کنترل فن
 • چراغ چک فیلتر
 • سوئیچ اتوماتیک تاخیری فن
 • فناوری AccuComfort™
 • فناوری پاک کننده هوا AccuClean™

حتماً در مورد این ویژگی‌ها و سایر ویژگی‌هایی که ممکن است در هر مدلی که مد نظر دارید بپرسید.

سخن آخر نحوه انتخاب کولر گازی استاندارد

برای داشتن یک کولر گازی که بتواند نیاز شما را برطرف سازد در اولین اقدام خرید یک جنس مرغوب و با کیفیت است. که بتواند برای سالیان طولانی برای شما کار کرده و دمایی مطلوب را در تمامی فصول سال فراهم آورد.پیشنهاد ما برای شما در مورد یک کولر گازی پرتابل برای فضای مورد نظرتان استفاده از سیستم های برند گری است.

همانگونه که می دانید کولر گازی های برند گری یکی از محبوب ترین و با کیفیت ترین کولر گازی های شناخته شده در جهان اند. اما باید این نوع محصولات را از یک فروشگاه معتبر با تضمین اصالت کالا و همراه با گارانتی دریافت نمایید.

گری ایرانیان با سابقه چند ساله در زمینه فروش کولر گازی های برند گری می تواند به شما در این راه کمک نماید. برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش تنها کافیست با شماره های درج شده روی صفحه تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید