دلایل صدای کولر گازی چیست؟ تعمیر کولر گازی پر سر و صدا

شما اینجا هستید:
دلایل صدای کولر گازی چیست؟ تعمیر کولر گازی پر سر و صدا

یکی از معضلاتی که گاها در کولر های گازی شاهد آن هستیم ایجاد سر و صدای ناخوشایند است که آرامش را از کاربران سلب می نماید. با در نظر گرفتن طول عمر کارکرد کولر گازی، مکانی که آن را نصب کرده اید، یا اینکه آیا شما سالانه دستگاه را سرویس و تعمیر می کنید یا خیر، ممکن است از کولر گازی منزل و یا محل کارتان صداهایی به گوش برسد که چندان طبیعی نمی نماید.

حتما می دانید که هر صدایی در کولر گازی طبیعی نیست و باید دلایل آن را بشناسید و البته نسبت به رفع آن اقدام نمایید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با دلایل صدای کولر گازی آشنا شوید.

دلایل صدای زیاد کولر گازی

صدای کولر گازی، می تواند از عملکرد صحیح و یا نادرست این سیستم خبر دهد. بی تردید صداهای غیر طبیعی که از کولر گازی شما بیرون می آید حاکی از وجود مشکل در سیستم است که می بایست به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

کولر گازی

انواع صدای کولر گازی نشانه چیست؟

اگر از کولر گازی شما صدا های بلند به گوش می رسد باید به شما بگوییم که کولر گازی شما نیاز به یک تعمیر اساسی در پیکر بندی دارد. شما می تواند با کمک گرفتن از یک تکنسین ماهر نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید.

در ادامه لیستی از صداهای رایج کولر گازی و آنچه که ممکن است در مورد کولر گازی شما نشان دهد آورده شده است:

1. جیغ آزاردهنده و صدای بلند

صدای ناله یا جیغ بلند صدایی است که اغلب با سر خوردن تسمه ها یا مشکل در یاتاقان ها همراه است. در هر صورت صدا بسیار ناخوشایند است و نشان دهنده نیاز به سرویس است.

2. ضربه زدن یا صدای بلند در هنگام راه اندازی 

این صداها اغلب به دلیل شل بودن پایه‌ها ایجاد می‌شوند، اما گاهی هم می‌توانند نشان دهنده مشکل در کمپرسور باشند. درکل این صدایی نیست که بخواهید نادیده بگیرید.

3. تیک تیک یا صداهای کلیک کردن 

تیک ریتمیک یا صدای کلیک اغلب ناشی از نقص و معیوب بودن پره های فن است. گاهی اوقات، می تواند به سادگی یک شاخه ای باشد که در فن قرار می گیرد. یک سوال واضح این است که “چگونه چیزی می تواند به تیغه فن برخورد کند وقتی در یک منطقه بسته است؟” گاهی اوقات، بادهای شدید ناشی از رعد و برق، شاخه‌ها و زباله‌ها را به داخل کولر گازی شما می‌برد. صداهای کلیک نیز می تواند ناشی از معیوب بودن سوئیچ های رله باشد.

4. وزوز بلند

سیستم های کولر گازی به موتورهای الکتریکی تکیه می کنند تا فن ها را خاموش کنند، کمپرسور را تغذیه کنند، مایعات را از طریق پمپ ها حرکت دهند و موارد دیگر. مانند هر دستگاه یا موتور الکتریکی دیگری، اگر صدای وزوز بلندی شنیدید یا متوجه زمزمه‌های بی‌وقفه از واحد کولر گازی خود شدید، باید فوراً آن را خاموش کنید. اگر صدای ترق می‌شنوید یا بوی سوختن را تشخیص می‌دهید، باید فوراً اقدام کنید. واحد کولر گازی را در قطع کننده مدار خاموش کنید و برای سرویس تماس بگیرید. مشکلات برق مسئول بیش از 80 درصد مسائل کولر گازی هستند.

5. صدای سوت باد نزدیک دریچه های داخل خانه 

اگر صدای سوت باد، هق هق یا صدای ضعیف قطار دوردست را می شنوید که از دریچه های هوای شما می آید، مطمئن باشید، که مجراهای شما دچار نقص و نشتی شده است. سریعا نسبت به رفع آن ها اقدام نمایید.

6. حالت سوت زدن

سوت‌ها و ناله‌های وحشتناکی که از کولر شما به گوش می رسد. یک حالت ناخوشایند و گوش خراش را به دنبال دارند. خوشبختانه، معمولاً می توان آنها را به سرعت شناسایی و تعمیر کرد. اغلب دلیل این است:

  • نشتی در لوله کشی
  • مشکلات موتور فن
  • فیلترهای مسدود شده

حالا اگر صدا بیشتر شبیه جغجغه یا لرزش باشد، احتمالاً یاتاقان های موتور فن فرسوده شده اند یا پره های موتور فن مشکل دارند. گاهی اوقات، خود واحد نیاز به نصب مجدد دارد تا هرگونه لرزش به حداقل برسد. از آنجایی که واحدهای تهویه مطبوع دارای قطعات ولتاژ بالا و مبرد هستند، سعی نکنید خودتان این تعمیر را انجام دهید.

7. جیرجیر زدن

صدای جیر جیر یکی دیگر از صداهای رایج است که اغلب نشان می دهد که موتور دمنده در شرف خاموش شدن است یا اینکه یاتاقان های محور موتور نیاز به روغن کاری دارند.

مشکلات اعضای داخلی کولر گازی

اگر از کولر گازی شما صدای زوزه مانندی به گوش می رسد که به راحتی سبب حواس پرتی شما می شود، احتمالا قطعه ای در این سیستم درست کار نمی کند. پس بهتر است موارد زیر را کنترل کنید:

1. صدای زیاد از پنل داخلی کولر گازی

چنانچه فن هوادهی پنل داخلی کولر گازی اسپلیت شما بالانس نباشد و یا به درستی کار نکند، به خصوص در صورتیکه بلبرینگ طرفین آن دچار مشکل گردد و یا حتی از جای خود خارج شده باشد، طبیعتا با صدای بخش داخلی کولر اسپلیت مواجه خواهید شد.

خراب شدن ترموستات نیز یکی از دلایل صدای زیاد کولر گازی می‌تواند باشد. ترموستات از لوازم مصرفی کولر گازی است که در اثر استفاده مداوم و طولانی‌مدت از دستگاه خراب می‌شود و نیاز به تعویض دارد.

یکی دیگر از دلایل میتواند نشتی گاز مبرد باشد که البته معمولاً حس‌گر دستگاه به‌صورت خودکار کولر را خاموش میکند.

2. علت صدای زیاد کمپرسور کولر گازی

کمپرسور موجود در کولر گازی یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه محسوب می شود که وظیفه فشرده سازی گاز مبرد در سیستم را بر عهده دارد. درواقع دلیل بیشتر صداهایی که از پنل بیرونی می‌آید کمپرسور کولر گازی است که معمولاً بعد از گذشت چند سال از زمان استفاده و فرسودگی کمپرسور این صداها نیز بیشتر می‌شوند.

کمپرسور موجود در کولر گازی، روی پایه لاستیکی کوچکی قرار دارد. با استفاده مداوم از این سیستم، این تکیه گاه پلاستیکی ترک برداشته، از هم می پاشد و فرو می ریزد و در نهایت سبب می شود تا تعادل کولر گازی از بین رفته و در زمان کار کردن سیستم، سر و صدا ایجاد شود.
از طرف دیگر ممکن است مهره ها و پایه های یونیت خارجی دستگاه شل شده باشند. در این حالت با تثبیت جای پنل خارجی یا فیکس کردن پایه‌ های کمپرسور این مشکل رفع خواهد شد.

دلایلی دیگری هم میتواند در ایجاد صدا در کمپرسور دخیل باشد مثل ترک خوردن دیواره کمپرسور، وارد آمدن ضربه به بدنه کمپرسور و کج شدن آن، سرویس و روغن‌کاری نشدن کمپرسور و اتصالی در سیم‌پیچ آن. به هرحال تشخیص ایراد کمپرسور نیاز به سرویس‌کار متخصص دارد تا با تشخیص درست و به‌موقع بتواند از خسارات بیشتر جلوگیری نماید.

3. یونیت یخ زده

حتی اگر سیستم تهویه مطبوع شما در گرم ترین زمان سال مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است شاهد یخ روی سیستم باشید. انجماد نتیجه نشت گاز مبرد است و می تواند به یکی از دلایل صدای کولر گازی تبدیل شود.

4. علت صدای پنل خارجی کولر گازی

چنانچه درب جلوی پنل کولر گازی به درستی بسته نشده و یا لق شده باشد، حین کار کردن کولر گازی، صدای تلق تلق شنیده خواهد شد. برای رفع این مشکل، قاب جلویی پنل را به آرامی ببندید.

پنل خارجی کولر گازی

5. وجود جسم خارجی در کندانسور کولر گازی

ممکن است کولر گازی مشغول کار کردن باشد که ناگهان صدایی از آن به گوشتان رسد. چنانچه یونیت خارجی سیستم، در فضای بیرونی مستقر شده باشد، احتمال وجود جسم خارجی در آن بالا می رود.
در این حالت باید دستگاه را خاموش کرده و برق آن را قطع نمایید. سپس درون یونیت را نگاه کرده و در صورت وجود جسم خارجی و یا حیوان و پرنده ای، آن را از یونیت خارج نمایید.

6. تراز نبودن دستگاه

حین نصب کولر گازی می بایست به تراز بودن آن توجه بسیاری کنید، چرا که در صورت تراز نبودن دستگاه، به مرور زمان سبب به صدا افتادن سیستم خواهد شد. در این حالت باید با نصاب کولر گازی تماس حاصل کرده تا مشکل را مرتفع سازد.

7. عدم روغن کاری دستگاه

عدم روغن کاری دستگاه یکی از دلایل صدای کولر گازی می باشد. برای رفع این مشکل باید دستگاه را خاموش نمایید تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری نمایید. سپس با یک کارشناس HVAC تماس بگیرید تا سیستم را روغن کاری کند.

8. شکستن تیغه های فن

گیر کردن جسمی خارجی می تواند سبب آسیب رسیدن به تیغه های فن شود. وجود انحنا و تاب برداشتن تیغه های فن، کارایی آن را مختل کرده و در نهایت سبب ایجاد صدای کولر گازی می شود.

9. وجود قطعات سست

در کولر گازی قطعات مختلفی وجود دارد که آسیب دیدگی هر یک و یا شل شدن آن ها، سبب سایش اجزا روی هم و در نهایت صدای کولر گازی می شود.

تعمیر صدای زیاد کولر گازی

انتخاب یک فروشگاه معتبر برای خرید کولر گازی، اولین قدم در تضمین آسودگی خاطر شماست. فروشگاه گری ایرانیان با سابقه چندین ساله درخشان در این زمینه، با ارائه ضمانت اصالت و گارانتی معتبر، خیال شما را از بابت کیفیت و خدمات پس از فروش آسوده می‌کند.

اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. کولر گازی، مانند هر دستگاه دیگری، به مرور زمان نیاز به سرویس و تعمیرات پیدا می‌کند. در اینجاست که اهمیت خدمات پس از فروش و تعمیرکاران مجرب و کارآزموده نمود پیدا می‌کند.

تیم متخصصان گری ایرانیان با سال‌ها تجربه در زمینه تعمیرات انواع کولر گازی، در کنار شما هستند تا با استفاده از ابزارآلات و تجهیزات مدرن، به سرعت و با دقت بالا، مشکل دستگاه شما را حل کنند.

نکاتی که باید به خاطر داشته باشید:

  • اگر صدای کولر گازی شما ناگهانی زیاد شده است، باید کولر گازی را خاموش کنید و با یک تکنسین تماس بگیرید.
  • سعی نکنید خودتان مشکلات کولر گازی را تعمیر کنید، زیرا ممکن است به دستگاه آسیب برسانید.
  • به طور مرتب کولر گازی خود را سرویس کنید تا از بروز مشکلات و ایجاد صدا جلوگیری کنید.

تعمیر صدای کولر گازی
سخن آخر

برای داشتن یک کولر گازی که بتواند نیاز شما را برطرف سازد در اولین اقدام خرید یک جنس مرغوب و با کیفیت است. که بتواند برای سالیان طولانی برای شما کار کرده و دمایی مطلوب را در تمامی فصول سال فراهم آورد. پیشنهاد ما برای شما در مورد یک کولر گازی پرتابل برای فضای مورد نظرتان استفاده از سیستم های برند گری است.

گری ایرانیان با سابقه چند ساله در زمینه فروش کولر گازی های برند گری می تواند به شما در این راه کمک نماید. برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش تنها کافیست با شماره های درج شده روی صفحه تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید