دلایل صدای کولر گازی چیست؟

شما اینجا هستید:

اگرچه همه ما آرزو می کنیم که کولر گازی مانند یک موتور جت G5 کاملا بدون صدا کار کند، اما می دانیم که همیشه این آرزو محقق نمی شود. با در نظر گرفتن طول عمر کارکرد کولر گازی، مکانی که آن را نصب کرده اید، یا اینکه آیا شما سالانه دستگاه را سرویس و تعمیر می کنید یا خیر، ممکن است از کولر گازی منزل و یا محل کارتان صداهایی به گوش برسد که چندان طبیعی نمی نماید. حتما می دانید که هر صدای کولر گازی طبیعی نیست و باید دلایل آن را بشناسید و البته نسبت به رفع آن اقدام نمایید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با دلایل صدای کولر گازی آشنا شوید.

دلایل صدای کولر گازی چیست؟

دلایل صدای کولر گازی

صدای کولر گازی، می تواند از عملکرد صحیح و یا نادرست این سیستم خبر دهد. بی تردید صداهای غیر طبیعی که از کولر گازی شما بیرون می آید حاکی از وجود مشکل در سیستم است که می بایست به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

چرا کولر گازی با صدای زیاد کار می کند؟

اگر از کولر گازی شما صدای زوزه مانندی به گوش می رسد که به راحتی سبب حواس پرتی شما می شود، احتمالا قطعه ای در این سیستم درست کار نمی کند. پس بهتر است موارد زیر را کنترل کنید:

فن هوادهی پنل داخلی

چنانچه فن هوادهی پنل داخلی کولر گازی اسپلیت شما بالانس نباشد و یا به درستی کار نکند، به خصوص در صورتیکه بلبرینگ طرفین آن دچار مشکل گردد و یا حتی از جای خود خارج شده باشد، طبیعتا با صدای بخش داخلی کولر اسپلیت مواجه خواهید شد.

اشکال در کمپرسور

کمپرسور موجود در کولر گازی یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه محسوب می شود که وظیفه فشرده سازی گاز مبرد در سیستم را بر عهده دارد. صدای وزوز در دستگاه به این معناست که کمپرسور به درستی کار نمی کند و یا میزان جریان الکتریکی مدار، مناسب نیست.

پایه جدا شده و یا آسیب دیده

کمپرسور موجود در کولر گازی، روی پایه لاستیکی کوچکی قرار دارد. با استفاده مداوم از این سیستم، این تکیه گاه پلاستیکی ترک برداشته، از هم می پاشد و فرو می ریزد و در نهایت سبب می شود تا تعادل کولر گازی از بین رفته و در زمان کار کردن سیستم، سر و صدا ایجاد شود.
از طرف دیگر ممکن است مهره ها و پایه های یونیت خارجی دستگاه شل شده باشند. در این حالت با آچار کشی، مشکل صدای کولر گازی را برطرف نمایید.

یونیت یخ زده

حتی اگر سیستم تهویه مطبوع شما در گرم ترین زمان سال مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است شاهد یخ روی سیستم باشید. انجماد نتیجه نشت گاز مبرد است و می تواند به یکی از دلایل صدای کولر گازی تبدیل شود.

وجود قطعات سست

در کولر گازی قطعات مختلفی وجود دارد که آسیب دیدگی هر یک و یا شل شدن آن ها، سبب سایش اجزا روی هم و در نهایت صدای کولر گازی می شود.

وجود جسم خارجی در کندانسور کولر گازی

ممکن است کولر گازی مشغول کار کردن باشد که ناگهان صدایی از آن به گوشتان رسد. چنانچه یونیت خارجی سیستم، در فضای بیرونی مستقر شده باشد، احتمال وجود جسم خارجی در آن بالا می رود.
در این حالت باید دستگاه را خاموش کرده و برق آن را قطع نمایید. سپس درون یونیت را نگاه کرده و در صورت وجود جسم خارجی و یا حیوان و پرنده ای، آن را از یونیت خارج نمایید.

تراز نبودن دستگاه

حین نصب کولر گازی می بایست به تراز بودن آن توجه بسیاری کنید، چرا که در صورت تراز نبودن دستگاه، به مرور زمان سبب به صدا افتادن سیستم خواهد شد. در این حالت باید با نصاب کولر گازی تماس حاصل کرده تا مشکل را مرتفع سازد.

عدم روغن کاری دستگاه

عدم روغن کاری دستگاه یکی از دلایل صدای کولر گازی می باشد. برای رفع این مشکل باید دستگاه را خاموش نمایید تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری نمایید. سپس با یک کارشناس HVAC تماس بگیرید تا سیستم را روغن کاری کند.

شکستن تیغه های فن

گیر کردن جسمی خارجی می تواند سبب آسیب رسیدن به تیغه های فن شود. وجود انحنا و تاب برداشتن تیغه های فن، کارایی آن را مختل کرده و در نهایت سبب ایجاد صدای کولر گازی می شود.

قاب جلوی سیستم

چنانچه درب جلوی پنل کولر گازی به درستی بسته نشده و یا لق شده باشد، حین کار کردن کولر گازی، صدای تلق تلق شنیده خواهد شد. برای رفع این مشکل، قاب جلویی پنل را به آرامی ببندید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نظرات
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید